خبر برگشت میگوی پرورشی بوشهر از کشور چین حقیقت ندارد

خبر برگشت میگوی پرورشی بوشهر از کشور چین حقیقت ندارد

به گزارش آبیاری، ایسنا نوشت: سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه ای در مورد خبری در خصوص برگشت ۶ کانتینر یخچال دار میگوی بوشهر به چین به علت آلودگی به فاضلاب توضیح داد: تابحال هیچگونه میگوی تولید استان بوشهر از کشور چین مرجوع نشده است.اطلاعیه این سازمان دامپزشکی در ارتباط با میگوهای صادراتی ایران به شرح ذیل است:

میگوی استان بوشهر پارسال به بیشتر از ۲۳ کشور جهان شامل چین، روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و... صادر گردیده است و از آغاز سال ۱۴۰۲ هم این روند ادامه داشته است. پارسال ۲۴هزار تن میگو صادرات و از این میزان ۵.۸ هزار تن به کشور چین و ۸.۶ هزار تن به کشور روسیه صادر گردیده است و امسال صادرات میگو تا پایان آبان ماه حدود ۱۱.۶ هزار تن بوده است که سهم کشور چین ۱.۶ هزار تن و روسیه ۴.۷ هزار تن بوده است و تابحال محموله ای به علت آلودگی فاضلابی و آلودگی بهداشتی به بوشهر برگشت داده نشده است.

لازم به ذکر است تابحال هیچگونه میگوی تولید استان بوشهر از کشور چین مرجوع نشده است.

همچنین برای صادرات محصولات شیلاتی به کشور چین، کارگاه های فرآوری آبزیان باید کد تاییدیه بهداشتی از کشور چین، مطابق استانداردهای بهداشتی کشور چین را دریافت کنند و در صورت قصور در اجرای ضوابط بهداشتی کشور چین، تاییدیه بهداشتی این کارگاه ها توسط کشور چین لغو یا معلق می شود و تا وقتی که کشور چین از شرایط بهداشتی محصولات تولیدی آنها اطمینان حاصل کنند، اجازه صادرات مجدد را به این کارگاه ها نخواهد داد. چنین محصولاتی با شرایط غیربهداشتی که در این خبر اعلام شده تابحال به بوشهر برگشت داده نشده است و از سوی کشور چین به ایران اعلام نشده است. ضمنا این کارگاه ها به صورت منظم توسط ناظرین و ممیزین بهداشتی دامپزشکی کشور و استان بوشهر مورد بررسی بهداشتی قرار می گیرند.

همچنین پیش از تایید بهداشتی میگوهای صادراتی توسط اداره کل دامپزشکی استان بوشهر، این میگوها در لابراتوار های مورد تایید سازمان دامپزشکی مورد آزمایش قرار می گیرند و بعد از تایید نتایج آزمایشگاهی مطابق استانداردهای بین المللی، گواهی بهداشتی بین المللی برای محموله ها صادر خواهد شد؛ مضافا با عنایت به دارا بودن دامپزشک در تمام کارگاه های فرآوری آبزیان در استان بوشهر، روند بهداشتی تولید از آغاز ورود میگو از مزارع پرورش به کارگاه فرآوری تا زمان بسته بندی، انجماد و حتی بارگیری تحت نظارت بهداشتی این دامپزشکان انجام می گیرد و درصورتی که تایید سلامت این محصولات برای داخل کشور یا خارج کشور تایید نشود، اجازه توزیع در داخل کشور یا صادرات نخواهند داشت.

لازم به ذکر است هر ساله برنامه پایش و بررسی وضعیت بهداشتی میگو تحت عنوان NRP توسط ادارات کل دامپزشکی استان ها انجام می گیرد و نمونه میگوهای دریافت شده از مزارع پرورش میگو جهت برررسی باقیمانده ها و... به لابراتوار های بین المللی در اروپا ارسال می شوند. نتایج آزمایش های میگوهای ارسالی به لابراتوار های اروپا حاکی از سلامت میگوی ایران و میگوی استان بوشهر است که در سال جدید ایران باردیگر اجازه صادرات میگو به اروپا را از اتحادیه اروپا دریافت کرد.

لذا از مراجع نظارتی و مدعی العموم خواستاریم با برهم زنندگان امنیت روانی و امنیت بهداشتی جامعه برخورد قاطعی داشته باشند.

گفتنی است؛ برخی صفحات مجازی، خبری در خصوص برگشت ۶ کانتینر یخچالدار میگوی بوشهر به چین را به علت آلودگی به فاضلاب منتشر نموده بودند.۲۲۰

منبع:

1402/10/10
14:24:29
5.0 / 5
279
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد