دام زنده باز هم گران گردید

دام زنده باز هم گران گردید

به گزارش آبیاری، ایلنا نوشت: مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور با بیان خبر افزایش ۴۵ هزار تومانی قیمت دام زنده از واردات حدود ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در آینده نزدیک اطلاع داد و همزمانی این دو اتفاق را آمیخته به ابهاماتی دانست.


افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور در رابطه با افزایش اخیر قیمت دام زنده اظهار داشت: حدود یک هفته پیش قیمت دام زنده بین ۲۰۰ هزار تا ۲۲۰ هزار تومان در هر کیلو بود، از حدود یک هفته پیش این قیمت به ۲۵۰ هزار تا ۲۶۰ هزار تومان افزوده شده است. این افزایش قیمت حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار تومانی، در حالی به صورت ناگهانی اتفاق افتاده که حدود ۱۰۰ هزار راس گوساله و ۳۰۰ هزار راس گوسفند در آینده نزدیک به کشور وارد می شوند.
کاهش تولید گوسفند به علت سیاست های نادرست دولت هاست
صدر دادرس در ادامه علل کاهش تولید گوشت گوسفندی را در سالهای اخیر توضیح داد و اظهار داشت: به علت سیاست های نادرست دولت ها روند کاهش جمعیت دامی کشور از سال ۱۳۹۸ شروع شده و متاسفانه تا امروز هم ادامه دارد. این کاهش عرضه بخصوص در نیمه دوم سال که تقاضا برای گوشت گوسفند بیشتر از نیمه نخست سال است، با افزایش قیمت خویش را نشان داده است.
وی افزود: با کاهش جمعیت دامی زایش ها کاسته شده و تعداد دام های پایه پروار هم پایین آمده است، این اتفاق به افزایش قیمت این نوع دام انجامیده و در ادامه قیمت گوشت گوسفند را به صورت مستمر بالا برده است؛ با این وجود افزایش اخیر و یک باره قیمت دام زنده به میزان ۵۰ هزار تومان در هر کیلو در یک هفته اخیر ربطی این موضوعات ندارد و امری غیرطبیعی است.
افزایش ۶ برابری قیمت نهاده به دنبال حذف ارز ترجیحی
صدر دادرس در ادامه از تأثیر حذف ارز ترجیحی بر واردات نهاده دام و تأثیر آن بر گرانی گوشت قرمز گفت و توضیح داد: ارز ترجیحی از گذشته برای واردات خوراک دام حذف شد، پیش از این اتفاق قیمت خوراک دام در سامانه بازارگاه ۱۵۰۰ تومان تا ۱۸۰۰ تومان در هر کیلو بود و بعد از حذف ارز ترجیحی این رقم در اوایل سالجاری به حدود ۱۱ هزار تومان رسید.
وی افزود: از تیر ماه سالجاری در سامانه بازارگاه فضایی رقابتی بوجود آمد و این فضا قیمت ۱۱۰۰۰ تومان را به حدود ۸۰۰۰ تومان تا ۹۰۰۰ تومان کم کرد. به تازگی هم به علت شرایط جغرافیایی و یخ زدگی کانال وُلگادُن روسیه و کاهش واردات جو و ذرت از این کشور، واردات نهاده به ایران از مسیر دریای خزر به مبدا قزاقستان محدود شده است، این اتفاق به تازگی قیمت نهاده و ذرت را به ۱۰۰۰۰ تومان رشد داده است.
به جای واردات تولید را تقویت کنید
صدر دادرس در ادامه سیاست دولت در رابطه با واردات گوشت گوسفندی را با هدف تعدیل قیمتها در بازار کنونی اشتباه دانست و اظهار نمود: واردات وقتی می تواند موثر باشد که افزایش قیمت برآمده از سودجویی عوامل تولید یا بازار باشد، اما در شرایط کنونی افزایش قیمت گوشت گوسفند در کشور به علت ضربه ای است که به زیرساخت های تولید دام سبک و دام سنگین وارد شده است. هم اکنون افزایش قیمت به علت افزایش هزینه های تولید اتفاق افتاده و نتیجه اتخاذ سیاست واردات در این شرایط ضربه دیگری به تولید داخل وارد می آورد.
ایشان در ادامه دو پیشنهاد برای تنظیم تولید و عرضه گوشت گوسفندی عرضه کرد و اظهار داشت: دولت می تواند برای حفظ تولید گوشت گوسفند و همزمان تأمین نیاز بازار با گوشت تولید داخلی که کیفیت بیشتری نسبت به گوشت وارداتی دارد، توان اقتصادی مصرف کننده را بالا ببرد و به این منظور گوشت قرمز تولید داخل را در گروه اقلام کالابرگ الکترونیک قرار دهد. با این روش یک بازار ۶۰ میلیون نفری برای تولید گوشت قرمز احیا می شود. بعد از احیای تولید و افزایش جمعیت دامی هم میتوان برنامه هایی را برای افزایش تولید و کاهش قیمت تمام شده به کار گرفت.
آخرین قیمت گوشت گوسفند
بر طبق این گزارش قیمت انواع گوشت گوسفند در روز ۹ دی ۱۴۰۲ در هر کیلو به این شرح است: ران گوسفند ۶۵۹ هزار تومان، سردست گوسفند ۷۵۰ هزار تومان و گوشت خورشتی گوسفند ۷۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
۲۲۳۲۲۳منبع:

1402/10/23
02:22:03
5.0 / 5
216
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد