کاهش بی سابقه قیمت غلات

کاهش بی سابقه قیمت غلات

به گزارش آبیاری، اقتصادآنلاین نوشت: معاملات آتی ذرت 31 درصد و قراردادهای گندم 21 درصد کاهش یافتند که بزرگترین افت قیمت از سال 2013 تا حالا به شمار می رود؛ کاهش قیمتی که به محصولات زراعی در برزیل، ایالات متحده و روسیه، همراه با انتظارات کاهش هزینه برای غذاهای اصلی و خوراک دام نسبت داده می شود.علیرغم اختلالات آب و هوایی در رابطه با ال نینو که بر مناطق کلیدی کشاورزی در سطح جهان تأثیر می گذارد و اختلالات در دریای سیاه ناشی از جنگ در اوکراین، داده های دلگرم کننده ای وجود دارد که نشان دهنده کاهش بیشتر تورم مواد غذایی در سال جدید است.

این پیشرفت در بحبوحه خطرات فزاینده شورش های غذایی در بازارهای نوظهور رخ می دهد، برای اینکه تضعیف ارزهای بازارهای نوظهور (EM) در مقابل دلار سبب شده است که غذاهای اصلیبرای جمعیت های فقیر در سرتاسر جهان گران تر شوند.

داده های بلومبرگ نشان میدهد که قیمت ذرت و گندم بیشترین کاهش سالانه خودرا در یک دهه گذشته ثبت کرده است. این در درجه اول به سبب رشد محصولات کشاورزی در مناطق کلیدی کشاورزی است و ممکنست منجر به کاهش بیشتر تورم مواد غذایی در نیمه اول سال ۲۰۲۴ شود.

معاملات آتی ذرت در هیئت تجارت شیکاگو امسال ۳۱ درصد و قراردادهای گندم ۲۱ درصد کاهش یافتند که بزرگترین افت قیمت سالانه از سال ۲۰۱۳. دانه سویا ۱۵ درصد کم شد. این موجب شد زیرشاخص نقطه دانه بلومبرگ ۲۲.۸ درصد کم شود. این یک خبر خوب برای سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد است که شاخص قیمت جهانی غذا را به ثبت رسانده است.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: «این شکست به سبب رشد محصولات کشاورزی در تامین کنندگان کلیدی محصولات کشاورزی برزیل، ایالات متحده و روسیه بدنبال سال ها اختلالات ناشی از آب و هوای نامساعد، همه گیری کووید-۱۹ و جنگ روسیه در اوکراین که نرخها را در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رساند.» و اضافه کرد: «قیمت های پایین برای غلات اصلی می تواند هزینه نان را کم کند و خوراک دام، گله هایلبنی و حتی سوخت های زیستی را ارزان تر کند. مفسرین قیمت های پایین تری برای ذرت و سویا در سال ۲۰۲۴ را انتظار دارند، در صورتیکه انتظار می رود قیمت گندم در بحبوبحه ذخایر محدودتر باردیگر بهبود یابد.

با این حال، هنوز عدم اطمینان در مورد این که آیا قیمت جهانی مواد غذایی به اندازه کافی برای جلوگیری از شورش مواد غذایی در کشورهای EM کاهش پیدا می کند یا خیر وجود دارد. سطح فعلی قیمت مواد غذایی با سطوحی که موجب شورش های بهار عربی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۰ شد، قابل مقایسه است.

سارا منکر، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت گرو اینتلیجنس، ماه گذشته در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ در حاشیه جلسه اقتصاد جدید بلومبرگ در سنگاپور هشدار داد که بحران غذایی فعلی از بحران ۲۰۰۷-۲۰۰۸ پیشی گرفته است.

او توضیح داد که این بیشتر به سبب افزایش قیمتمحصولات کشاورزی و کاهش شدید ارزهای محلی در مقابل دلار است.۲۲۰منبع:

1402/10/25
11:57:39
5.0 / 5
252
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد