توسعه تجربه ایران در کشاورزی بدون بکارگیری آفت کش

توسعه تجربه ایران در کشاورزی بدون بکارگیری آفت کش

به گزارش آبیاری، رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی اظهار داشت: روش تولید برنج سالم ایرانی بدون استفاده از آفت کش های شیمیایی در استانهای شمالی کشور توسعه می یابد و برای تولید مرکبات و خرما نیز اجرا می شود.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، شهرام نعیمی، رییس مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی به عنوان اولویت درجه یک هر جامعه، عوامل خسارت زای زنده را یکی از بزرگترین تهدیدات امنیت غذایی عنوان نمود و اظهار داشت: عواملی مانند آفات، بیماریها و علف های هرز که در مواردی می توانند کل محصول یک کشور را نابود کنند، طبق آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل، حالا حدود ۴۰ درصد، یعنی نزدیک به نیمی از محصولات کشاورزی را از بین می برند و لازم است که برای مساعدت با تامین امنیت غذایی، این عوامل مهار شوند.
وی اصلی ترین ماموریت مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور را طلایه داری حرکت در راه تامین امنیت غذایی با لحاظ کردن حفظ سلامت و ایمنی غذا و حراست از تنوع زیستی توصیف کرد و اضافه کرد: اجرای سیاست های ابلاغی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات)، نیازسنجی و مسئله یابی در عرصه تحقیقات گیاه پزشکی، دستیابی به دانش فنی و انتقال دانش به مزارع و واحدهای ذی ربط، همکاری با دانشگاه ها، تهیه بانک اطلاعاتی گیاه پزشکی، همکاری با سازمان و معرفی آفت کش های جدید و کم خطر، تحقیق در حوزه شناسایی عوامل زیان آور در گیاهان، تحقیق در حوزه مهارتهای سمپاشی و تحقیق و بروزرسانی حدود مجاز باقی مانده آفت کش ها در محصولات و… قسمتی از ماموریت های این مؤسسه است.
رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی با اشاره به این که در ایران نیز میزان خسارت آفات و بیماریها به مزارع و باغات، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد است، با تأکید بر لزوم مهار این عوامل خسارت زا برای تامین امنیت غذایی، مدیریت روش های مقابله با آفات را دارای ضرورت مضاعف عنوان نمود و اضافه کرد: استفاده نابجا و بی رویه از آفت کش های شیمیایی علاوه بر این که بر سلامت محصول نهایی اثر گذاشته و سلامت مصرف کننده را تهدید می کند، منجر به آلودگی محیط زیست نیز می شود و از همین رو بکارگیری روش های نوین و ترویج آنها از مهم ترین برنامه های این مؤسسه است.
وی طرح مدیریت تلفیقی محصول در شالیزارهای شمال را نمونه ای از توانمندی علمی و اجرائی پژوهشگران، مدیران و کشاورزان در بکارگیری روش های نوین و پیشرفته در تولید غذای سالم عنوان نمود و اضافه کرد: در این طرح بدون استفاده از آفت کش های شیمیایی، محصول برنج با کمترین خسارت تولید و به بازار ارائه شد.
نعیمی درباره ی چگونگی اجرای طرح تولید برنج سالم بدون استفاده از آفت کش شیمیایی، اظهار داشت: این برنامه ابتدا در دو مزرعه ۱۰ هکتاری بصورت پایلوت اجرا شد و با موفقیت آمیز بودن آن، در ۱۰۰ هکتار از شالیزارهای ۷ شهرستان استان مازندران، در دو نوبت کشت توسعه یافت.
وی اضافه کرد: در این روش که مقرر است در فصل زراعی جدید در ۳ استان شمالی کشور گسترش یابد، بسته تلفیقی که علاوه بر مهار عوامل خسارت زا زنده مانند آفات و بیماریها، به موضوعات دیگری مانند علف های هرز، مصرف آب، تولید نشا، زمان کاشت و… نیز می پردازد، به کشاورزان عرضه می شود و کارشناسان تات نیز بر نحوه ی اجرای آن نظارت می کنند.
رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی با اعلان اینکه استفاده از آفت کش های طبیعی مانند گونه هایی از زنبور یا حشرات دیگر، قسمتی از این بسته تلفیقی است، اشاره کرد: علاوه بر گسترش و ترویج این روش در شالیزارها، برنامه هایی برای تولید خرما و مرکبات بدون بکارگیری مواد شیمیایی در دست بررسی می باشد.
این مقام دولتی به آفت سن گندم اشاره نمود و با اعلان اینکه سن زدگی نباید بیش از ۲ درصد شود، اظهار داشت: آفات و بیماری هایی هستند که اگر به شکل مطلوبی مدیریت نشوند، می توانند ۱۰۰ درصد محصول را نابود کنند و بارها چنین واقعه ای در نقاط مختلف جهان رخ داده و گاه سبب بروز قحطی شده است که ملخ خوارگی و سن زدگی از با اهمیت ترین آنها محسوب می شود.
وی اضافه کرد: در کشور ما نظارت برای مهار کردن سن در حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی زراعی به انجام می رسد که باتوجه به تنوع اقلیمی و تفاوت های آب و هوایی در نقاط مختلف، در بیشتر مدت سال صورت می گیرد.
نعیمی با اعلان اینکه گسترده ترین و رایج ترین روش مبارزه با سن گندم استفاده از آفت کش های شیمیایی است، اشاره کرد: برای مهار کردن سن، روش های بیولوژیک هم داریم، اما در هر حال کشاورز باید روش مبارزه با آفات را انتخاب نماید که درحال حاضر رایج ترین روش، استفاده از آفت کش شیمیایی است و ما و سایر بخش های تات موظف هستیم که تبعات منفی و لطمه های آن به محیط زیست یا سلامت محصول را به حداقل کاهش دهیم.
وی اظهار داشت: آفت کش های شیمیایی چه در داخل کشور تولید شوند و چه از کشورهای دیگر وارد شوند، باید مورد مطالعه قرار گیرند تا ضمن بالاترین اثر، کمترین لطمه را در پی داشته باشند.
رئیس مؤسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی اشاره کرد: اساساً دانش بنیان کردن کشاورزی یکی از اولویت های کشور است و دراین زمینه از هوش مصنوعی نیز استفاده می شود.
وی شناسایی بموقع آفات را یکی از مؤثرترین عوامل برای مهار آن و استفاده از هوش مصنوعی را دراین زمینه ضروری دانست و اظهار داشت: به عنوان مثال اطلاع سریع از رشد و تکثیر سوسک سرخرطومی تنها راه مقابله با آنها قبل از لطمه زدن به محصول است و دراین زمینه لازم است که از هوش مصنوعی و دیگر تجهیزات شناسایی و تشخیص ازراه دور استفاده گردد.
نعیمی اشاره کرد: همکاری با بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان برای بهره گرفتن از هوش مصنوعی و سایر تکنولوژی های جدید جهت مقابله با آفات یکی از با اهمیت ترین بخش های برنامه ۴ ساله ما است.

1402/10/26
13:39:09
5.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد