آیا نرخ خرید تضمینی گندم منطقی است؟

آیا نرخ خرید تضمینی گندم منطقی است؟

به گزارش آبیاری، بررسی ها نشان داده است قیمت گندم در جهان حدود 13 تا 15هزار تومان است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که اگرفاصله قیمت خرید تضمینی گندم درداخل با میانگین جهانی زیاد باشد قاچاق معکوس صورت می گیرد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، مدتی پیش بود که محمد علی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود که برمبنای خرد جمعی، کار کارشناسی و هماهنگی های انجام شده با دولت، نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۳ ۱۴۰۲ مبلغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب و اعلام می شود.
با اینحال برخی کارشناسان و فعالان معتقد بودند که این میزان دو هزار تومان پایین تر از قیمتی است که در چند ماه گذشته روی آن اتفاق نظر انجام شده ولی رسماً اعلام نشده بود. قیمت جدید خرید تضمینی گندم، افزایش ۱۷ درصدی نسبت به سال قبل دارد.
افزایش ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم
قیمت جدید خرید تضمینی گندم، افزایش ۱۷ درصدی را نسبت به نرخ خرید تضمینی در سال قبل (۱۵ هزار تومان) نشان می دهد، با توجه به این بد نیست بدانیم که این نرخ نسبت به نرخ سال ۱۴۰۰‐۱۳۹۹ یعنی سال آخر دولت دوازدهم (۵ هزار تومان) افزایش ۲۵۰ درصدی را به اثبات می رساند که توجه دولت و وزارت جهاد کشاورزی به امر تولید و ممانعت از گسترش واردات و ارزبری است. در سال آخر دولت دوازدهم گندم کاران از تعیین غیرمنطقی نرخ خرید تضمینی این محصول گلایه‏مند بودند، بطوریکه با تعیین قیمت ۵ هزار تومان برای هر کیلو گرم گندم، میزان خرید تضمینی گندم کاهش محسوسی داشت و فقط ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن خرید تضمینی انجام شد. از جانب دیگر تولید این کالای اساسی نیز با افت ۵ میلیون تنی روبه‏رو شد و به ۸ میلیون تن رسید که این امر نشأت گرفته از بی رغبتی کشاورزان به کشت گندم و رفتن به سمت تولید محصولات عمدتا آب‏بر بود.
همچنین در این سال شاهد آن بودیم که بخش زیادی از تولید گندم کشور به عراق و افغانستان قاچاق و بخش دیگری به عنوان خوراک دام مصرف شد. این در حالیست که در این سال رکورد ارزبری گندم شکسته شد و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صرف واردات این کالای اساسی شد.
نرخ جهانی گندم
بررسی ها نشان میدهد قیمت گندم در جهان حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان است. برخی کارشناسان براین باورند که اگر فاصله قیمت خرید تضمینی گندم در داخل با میانگین جهانی زیاد باشد قاچاق معکوس به انجام می رسد. به این صورت که گندم از کشورهای دیگر وارد کشور شده و تحویل دولت خواهد شد.
در این شرایط هم ارز از کشور خارج شده و هم آمارهای تولید بهم می ریزد و ممکنست سیاست های خودکفایی را با مخاطره مواجه کند. حالا برخی گندم کاران از قیمت تعیین شده به سبب این که بیش از جهانی است رضایت دارند و برخی دیگر معتقدند دولت باید همان نرخ ۱۹ هزار و۵۰۰ تومان را اعمال می کرد. در این صورت فاصله حدود ۴، ۵۰۰ تومان بود که به زیان های آن اشاره شد.
در همین خصوص کاوه زرگران، رییس انجمن غلات کشور با اشاره به قیمت گندم در بازارهای جهانی اضافه کرد: بتازگی اخباری در خصوص تعیین قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومانی گندم برای خرید تضمینی در سال زراعی پیش رو شنیده می شود، در صورتیکه سیاست گذاران باید به این مساله توجه داشته باشند که اکنون گندم با کیفیت در کشور روسیه از کشاورز به قیمت ۱۲ هزار روبل برای هر تن خریداری می شود. یعنی قیمت یک کیلو گرم گندم روسی باکیفیت در محل تولید معادل ۶ هزار و ۷۰۰ تومان است. در نتیجه اگر دولت می خواهد بنا بر هر سیاستی پول بیشتری به کشاورز بپردازد بهتر است مابه التفاوت مبلغ را تحت عنوان یارانه کشت به گندمکار بدهد و قیمت گندم را مطابق قیمت واقعی بین المللی تنظیم کند.
رئیس کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت اتاق تهران افزود: خرید گندم با قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلو معادل ۳۹۰ دلار در هر تن است؛ در صورتیکه آرد تولیدی روسیه امروز با قیمتی کمتر از ۳۰۰ دلار به عراق صادر می شود. عراق و افغانستان بزرگ ترین واردکنندگان آرد در دنیا هستند اما ما در این دو بازار یک درصد هم سهم نداریم و دلیل اصلی عدم توفیق در این بازارهای در دسترس، سیاست های اشتباه تجمیع یارانه و قیمت تمام شده گندم است.
بودجه دولت برای خرید تضمینی گندم
وزارت جهاد کشاورزی با کمک شرکت تجاری دولتی و سازمان تعاون روستایی توانست در سال زراعی گذشته که شهریور امسال به انتها رسید حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم به نرخ ۱۵ هزار تومان از کشاورزان خریداری کند، این در حالیست که تولید گندم به حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده بود.
با این حال این میزان خرید تضمینی گندم کفاف آرد نانوایان را می ‏دهد ولی برای رسیدن به خودکفایی کامل تولید باید ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن و خرید تضمینی به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تا ۱۲ میلیون تن برسد که به نظر می ‏رسد در سال آینده محقق شود. بنا بر این و باتوجه به قیمت خرید تضمینی تعیین شده وزارت جهاد کشاورزی اگر بتواند ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کند باید بودجه ای بیش از ۲۰۱ هزار میلیارد تومان برای این امر اختصاص دهد.
برخی دیگر عنوان می کنند که اگر میزان خرید تضمینی دولت نزدیک به سال زراعی گذشته باشد حدود ۱۸۰ میلیارد تومان هزینه برای آن لازم است، این در حالیست که بودجه یارانه نان در سال ۹۹ تنها ۲۰ هزار میلیارد تومان بود.
در همین خصوص زرگران با اشاره به بار سنگین مالی ۱۵۶ هزار میلیارد تومانی دولت در سال زراعی گذشته برای خرید تضمینی بیش از ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان که دولت را با کسری بودجه و مشکل در پرداخت مواجه کرد، اضافه کرد: تعیین قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومانی بی توجهی به واقعیت های بازار است و فشار زیادی به دولت وارد خواهدنمود. در نهایت دولت بهتر است گندم با قیمت واقعی خریداری کند و اگر می خواهد از کشاورز برای تولید این محصول راهبردی حمایت کند، جداگانه و بصورت مشوق به کشاورز پرداختی داشته باشد.
افزایش واردات سایر محصولات کشاورزی
طبیعتاً وقتی قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم اعلام می شد خیلی از کشاورزان ترجیح می دادند بجای کاشتن سایر محصولات اساسی همچون پنبه، دانه های روغنی (کلزا، آفتابگردان، گلرنگ) و سایر غلات همچون جو به کشت گندم مبادرت کنند که این امر زمینه افزایش وابستگی و ارزبری این محصولات را از مسیر واردات فراهم می کرد. بنا بر این وزارت جهاد کشاورزی باید روی این امر نظارت ویژه ای می کرد و به تنظیم تولید تمامی محصولات کشاورزی و عدم اختلاف فاحش بین آنها اقدام می کرد.

1402/11/05
13:40:57
5.0 / 5
260
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد