تخم مرغ سال جاری کمترین نوسان قیمتی را تجربه کرد

تخم مرغ سال جاری کمترین نوسان قیمتی را تجربه کرد

به گزارش آبیاری، مدیرعامل اتحادیه تخم مرغ میهن اظهار داشت: سال جاری با سیاستگذاری های انجام شده کمترین نوسان در بازار رقم خورد به صورتی که هم مصرف کننده و هم تولیدکننده رضایت داشته ضمن این که بازار صادراتی هم رشد داشت.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، امروز دوشنبه ۲۸ اسفند نشست خبری اتحادیه تخم مرغ میهن در محل این اتحادیه برگزار گردید. محمد مرادی، مدیرعامل اتحادیه تخم مرغ میهن با اشاره به اینکه این اتحادیه اولین تشکل ملی بخش کشاورزی است که وظایف غیر حاکمیتی به آن واگذار شده است.
وی اظهار داشت: اولین مسئله اتحادیه در ارتباط با سال ۱۴۰۱ و اصلاحات اقتصادی بود که در دولت سیزدهم انجام شد. بزرگترین جامعه هدف حوزه کشاورزی و بخصوص بخش دام و طیور بود. امروز به جرأت میتوان ادعا داشت شاید تنها بخشی که رشد داشت حوزه تولید تخم مرغ بود که سرمایه گردش مالی تولیدکنندگان به ۶ برابر رسید.
وی اضافه کرد: ثابت ماندن قیمت مصوب پس از اصلاحات اقتصادی که موقتی اعلام شده بود هر کیلو ۴۷.۳۰۰ تومان بود با وجود افزایش نرخ نهاده های دامی، قیمت مصوب موقت تغییر نکرد.
مرادی اظهار نمود: سیر صعودی تولید سبب شد تا صادرات ۲۰ هزار تن تخم مرغ به ۱۳۵ هزار تن به ارزش ریالی حدود ۱۷۰ میلیون دلار رشد پیدا کند.
مدیرعامل اتحادیه تخم مرغ میهن ضمن اشاره به افزایش تولید سال جاری اظهار داشت: میزان تولید در سال ۱۴۰۲ افزایشی بوده و ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ نسبت به سال قبل حکایت از کمترین نوسان در بازار این محصول پروتئینی دارد.
وی اظهار داشت: تمام تلاش ها در این خصوص بود که تولید بگونه ای جلو برود که شاهد تصمیمات هیجانی در این بازار نباشیم.
مرادی در رابطه با تولید سال جاری اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ تولید به یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن تخم مرغ صنعتی رسید که در کنار این آمار تولید محصولات بومی (تخم مرغ محلی) بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن است.
وی خاطرنشان کرد: در چنین فضایی که کمترین نوسان را در بازار داخل داشتیم هم مصرف کننده و هم تولیدکننده رضایت کافی داشتند ضمن این که بازار صادراتی هم رشد داشت.
رکود جوجه ریزی
مرادی در ادامه سخنان خود به آمار جوجه ریزی در قسمت مرغ تخم گذار اشاره نمود و اظهار داشت: سال جاری میزان جوجه ریزی هم شکسته شد و به صورت میانگین ۵۵ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شد. همینطور تعداد گله های مولد اجداد از ۲ گله به ۳ گله افزوده شد که هر قطعه جوجه تخم گذار تولید ۱۵۰ تن تخم مرغ را تضمین می نماید.
این فعال حوزه تخم مرغ ضمن اشاره به حق بیمه این بخش اظهار داشت: با عنایت به همکاریهای انجام شده با صندوق بیمه کشاورزی امروز ۱۰۰ درصد حوزه مرغ تخم گذار کشور بیمه هستند.
وی با تکیه بر بهبود بهره وری و کاهش قیمت تمام شده اظهار نمود: ۳۰ درصد تولیدات کشور در چارچوب شرکتهای زنجیره ای عرضه می شود تا با بهبود بهره وری بهای تمام شده این محصول برای مصرف کننده کاهش پیدا کند.
پویش تولیدکنندگان تخم مرغ
مرادی ضمن اشاره به پویش «هر مرغدار یک مدرسه» افزود: تلاش است مانند شیر، تخم مرغ مجانی در اختیار مدارس برای تغذیه دانش آموزان قرار گیرد.
وی در ادامه سخنان خود به افزایش استانهای صادرکننده تخم مرغ اشاره نمود و اظهار داشت: طی سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ به صورت میانگین ۸ استان در حوزه صادرات تخم مرغ فعالیت داشتند این عدد سال جاری به ۱۸ استان رسیده است. همینطور تعداد تولیدکنندگان از ۲۲ تا ۳۰ صادرکننده به ۷۷ شرکت تولیدی و صادراتی امسال ارتقا پیدا کرده است.
فعالیت زنجیره ای، دغدغه اتحادیه
مرادی با اشاره به اینکه میزان مصرف در نیمه نخست سال نسبت به نیمه دوم کمتر است، اظهار داشت: این امر سبب شد تا تخم مرغ در نیمه نخست سال از قیمت مصوب پایین تر به فروش برسد و هر کیلو گرم به ۴۴ هزار تومان هم رسید.
مدیرعامل اتحادیه تخم مرغ میهن در انتها اظهار داشت: یکی از دغدغه های اتحادیه در عرصه تولید اینست که با سیاستگذاری ها به سمت فعالیتهای زنجیره ای حرکت شود تا در کنار واحدهای بزرگ تولیدی، واحدهای کوچک هم امکان ادامه تولید را داشته باشند. در این خصوص برخی تعاونی ها فعالیت زنجیره ای خویش را شروع کرده اند که درحال گسترش به سایر بخش های این صنف است.


منبع:

1403/01/02
15:36:45
5.0 / 5
159
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد