قوانین خرید تضمینی با رویکرد بهره وری اصلاح گردد

قوانین خرید تضمینی با رویکرد بهره وری اصلاح گردد

به گزارش آبیاری، عضو انجمن علوم خاک ایران اظهار داشت: در قوانین باید برای کشاورزانی که بهره ور هستند مشوق هایی در نظر گرفته شود؛ در مقابل برای کسانی که غیربهره ور فعالیت می نمایند محدودیت هایی وجود داشته باشد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، کامبیز بازرگان، عضو انجمن علوم خاک ایران در رابطه با کشت پایدار و حفظ منابع به مهر اظهار داشت: زمانی موجودی آب در کشور مناسب بود و قانون توزیع عادلانه آب تصویب شده بود. هم اکنون که کشور به لحاظ منابع آبی محدودیت شدید دارد نیاز است این قوانین بازبینی و نهادینه شوند.
وی اضافه کرد: در قوانین باید به کشاورزانی که بهره ور هستند مشوق هایی در نظر گرفته شود؛ در مقابل برای کسانی که غیر بهره ور فعالیت می نمایند محدودیت هایی وجود داشته باشد.
بازرگان ضمن اشاره به الگوی کشت افزود: در قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی تاکید گردیده است الگوی کشت اجرا شود.
وی اظهار داشت: گاهی برنامه ها تا قسمتهایی جلو می رود اما در اجرا به ابهاماتی برخورد می کند که الزامات و اقداماتی فراتر از بخش کشاورزی را می طلبد. بعنوان مثال، در مقطع زمانی پیاز در جیرفت بیشتر از آن چه برنامه ریزی کشاورزی تعیین کرده بود، کشت و برداشت شد. هنگامی که کشت محصولی در سالی درآمد خوبی برای کشاورزان داشته سال بعد اغلب کشاورزان به سمت کشت آن می روند.
این کارشناس حوزه خاک افزود: مدیریت کشت و پیشگیری از تولید مازاد بازار داخل و صادرات، احتیاج به مشوق هایی دارد تا کشاورزان خود درخواست اجرای الگوی کشت داشته باشند. در دادن مشوق باید دست مجری باز باشد و مدیریت های کشوری مانند استانداری ها، وزارت کشور، وزارت نیرو به کمک بیایند.
وی تصریح کرد: مشوق ها باید بگونه ای باشد که برنامه ریزی کشت به سمت صرفه جویی آب جهت پیدا کند یا حتی مشوق های خرید هم به الگوی کشت هدایت شوند؛ ازاین رو با قانون اجرای الگوی کشت می خواهیم که دست مجریان را به لحاظ قوانینی و محدوده اختیار آنها را روشن کند و شرایط خوبی برای اجرا این مورد فراهم آورد که کمک بسزایی در کشت پایدار دارد.
بازرگان ضمن اشاره به خرید تضمینی کالاهای اساسی اظهار داشت: معتقدم خرید تضمینی باید با مشوق های بهره وری باشد؛ فقط این که گندم را به صورت یکسان از همه کیلویی فلان قدر خریداری شود بدون در نظر گرفتن رویکرد پایداری در تولید، صدمه های جدی به منابع آب و خاک کشور وارد می شود. در مقابل خرید همراه با جایزه همان گندم از بهره بردارانی که نسبت به عامل های تعیین شده عملکرد بهتری داشتند نقش بسیاری در اجرای برنامه ها خواهد داشت.
وی تصریح کرد: مدیران کشور فقط به دنبال خرید ۴ یا ۸ تن گندم نباشند بلکه هدف این باشد که کشاورز در زمینی که به امانت در اختیار او است و آب ارزان قیمتی که دارد به جای ۷ تن ۱۴ تن کشت داشته باشد.
عضو انجمن علوم خاک ایران اضافه کرد: این گونه نباشد که منابع به هدر رود و پیگیر مبحث نباشیم. اما با در نظر گرفتن مشوق، انگیزه ایجاد می شود تا کشاورز به دنبال دانش برود. در میان کشاورزان باید کشش برای دانش ایجاد کرد.
بازرگان اظهار داشت: ضروریست در مجلس دوازدهم برخی قوانین در حوزه قیمت گذاری و خرید تضمینی اصلاح گردد.


1403/01/04
16:27:19
5.0 / 5
135
تگها: آب , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد