شناسایی 40 هزار تغییر کاربری بدون مجوز

شناسایی 40 هزار تغییر کاربری بدون مجوز

آبیاری: سازمان فناوری اطلاعات اعلام نمود که در سال قبل بیش از 40 هزار تغییر کاربری بدون مجوز توسط سامانه پنجره واحد زمین، شناسایی شد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، بر اساس اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، با سراسری شدن خدمات سامانه پنجره واحد زمین به ۱۶ استان باقیمانده کشور، هزاران هکتار از اراضی کشور با بهره گیری از هوش مصنوعی مورد پایش قرار گرفت.
بر اساس این اعلام، سامانه پایش اراضی که یکی از دو زیرسامانه پنجره واحد زمین است و نیز وظیفه پردازش و مقایسه تصاویر ماهواره ای قبل و پس از تغییر کاربری در بازه های زمانی مختلف و با تاکید بر هوش مصنوعی را به عهده دارد، موفق به شناسایی بیش از ۴۰ هزار تغییر کاربری شد که این تصاویر حفاظت ۲۰ هزار هکتار از اراضی سراسر کشور را در پی داشته است.
در همین راستا، استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ماهواره ای زمین که توسط دو شرکت دانش بنیان انجام شد موجب بهبود ۴۵ درصدی در دقت شناسایی تخلفات نسبت به ابتدای سال جاری شده است.
زیرسامانه درگاه متقاضیان مردمی که به صدور مجوزهای زمین محور می پردازد نیز با اتصال حدود ۲۴ دستگاه از ۴۷ دستگاه اجرائی و با کاهش محسوس زمان انتظار برای متقاضیان دریافت مجوز و بدون نیاز به مراجعه حضوری، نسبت به صدور مجوزهای مختلف می پردازد بطوریکه تا کنون بیش از ۴۹۰ هزار درخواست، توسط بیش از ۳۷۸ هزار متقاضی دریافت خدمت و مجوز در پلت فرم زمین ثبت شده است.
پاسخگویی به این درخواست ها که قبل از این ماه ها به طول می انجامید، با بهره گیری از خدمات سامانه زمین در مقایسه با قبل به ۵۰ درصد کم شده است و هم اکنون در بسیاری موارد در کمتر از ۹۰ روز، مجوز درخواستی متقاضیان صادر می شود. مجوزهایی که توسط سکوی زمین صادر می شود، نیازمند تبادل استعلام های مختلفی در بین دستگاه های متولی است که همگی رایگان و بعضاً بدون درنگ پاسخ داده می شوند.
پیش از این که سامانه زمین فعالیت خودرا بطور رسمی شروع کند، برخی دستگاهها بطور غیرقانونی برای پاسخگویی به استعلامات، مبادرت به گرفتن وجه از مردم می کردند که با آنها برخورد شد.
بنا بر این گزارش، سامانه پنجره واحد زمین توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری دبیرخانه ستاد هماهنگی و مبارزه با مفاسد اقتصادی راه اندازی شده و بهره بردار این سامانه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است. سامانه پنجره واحد زمین به آدرس iraneland.ir اکنون آماده ارائه خدمات به متقاضیان است.


منبع:

1403/01/12
15:19:19
5.0 / 5
95
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد