برداشت گندم در مازندران شروع شد

برداشت گندم در مازندران شروع شد

به گزارش آبیاری مدیر زراعت جهاد كشاورزی مازندران سطح زیر كشت گندم در سال زراعی جاری را 60 هزار هكتار عنوان نمود و اظهار داشت: برداشت رسمی این محصول از امروز شنبه از زمین های شرق استان شروع شده است.


عباس پور نصرالله روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که امسال برای خرید گندم۲۳ مرکز خرید تضمینی در استان فعال شده و آماده دریافت گندم مازاد بر مصرف کشاورزان است، اضافه کرد: باتوجه به شرایط مناسب آب و هوایی پیش بینی می شود از حدود ۱۵۵ هزار تن گندم تولیدی استان بیشتر از ۱۱۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف گندمکاران از طرف مراکز خرید تضمینی خریداری شود.
وی قیمت هر کیلو گرم گندم با افت چهار درصد مفید و یک درصد غیرمفید را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام نمود و افزود: پارینه هر کیلو گرم گندم در طرح خرید تضمینی یکهزارو ۷۰۰ تومان بوده است.
پور نصرالله با اشاره به اهمیت تناوب کشت گندم و کلزا با هدف پایداری تولید، توضیح داد: سطح زیر کشت گندم امسال نسبت به سال قبل ۱۰ هزار هکتار بیشتر شده است یعنی سطح زیر کشت کلزا امسال کاهش یافته و به سطح کشت گندم اضافه شده است.
بیشترین سطح زیر کشت گندم در استان مازندران مربوط به مناطق بهشهر، نکا و گلوگاه است که در سه منطقه جلگه ای، میان بند و کوهستانی کشت می شود.
گندم در مناطق جلگه ای مازندران به صورت آبی و در مناطق میان بند و کوهستانی به صورت دیم کشت می شود. کیفیت گندم تولیدی مازندران بالاتر از سایر استان های کشور است. مازندران در تولید گندم با کیفیت رتبه ممتاز کشور را دارد.
در حال حاضر غله و خدمات بازرگانی مازندران بعنوان مباشر خرید ۲ محصول گندم و کلزا در حال خرید تضمینی دانه روغنی کلزا هم است و طبق اعلام جهاد کشاورزی مازندران، امسال ۱۲ هزار و ۲۷۰ هکتار از زمین های زراعی مازندران به کشت کلزا اختصاص یافت و تا کنون حدود ۱۳هزار تن کلزا به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.
منبع:

1399/03/17
23:31:37
5.0 / 5
2539
تگها: آب , خدمات , كیفیت , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد