وزیر جهاد كشاورزی:

حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد

حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد

به گزارش آبیاری، وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در آغاز سکانداری، ترمیم زنجیره تولید و بازسازی گله مرغ اجداد و مادر در دستورکار قرار گرفت و تامین نهاده مطمئن، واحدهای تولیدکننده را روی ریل فعال سازی به حرکت درآورد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی جوجه ریزی بیشتر از ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه را رکورد بی نظیر صنعت مرغ در کشور عنوان نمود و اظهار داشت: شیب نزولی جوجه ریزی و مرغ آماده کشتار در اواخر سال ۱۴۰۱ آغاز و در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲ با شیب تند به نقطه گسست زنجیره تولید مرغ رسیده بود.
وی افزود: کاستی تولید تنها در گوشت مرغ نبود، بلکه این نقصان در تخم مرغ هم نمود داشت و این دو منبع پروتئین پرمصرف سفره مردم، بازار پر نوسانی را تجربه می کرد و دولت ناگزیر از واردات گوشت مرغ گرم و منجمد از مبادی ترکیه و برزیل شد.
وی در همین رابطه به کارشکنی برخی واردکنندگان به منظور افزایش تنش کمبود این دو محصول در بازار داخل اشاره نمود و اضافه کرد: اهمیت امنیت غذایی و تأمین نیاز از تولید داخل در چنین مواقعی صد چندان می شود و سوءاستفاده کشورهای مبدا واردات از بازار متشنج داخل، قیمت تمام شده واردات را برای کشور واردکننده، بالا می برد.
وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری این نکته که تأمین نیاز داخل از راه واردات در صورت تأمین اعتبار باز هم غیر امکان دارد، اظهار داشت: به صرف مهیا بودن همه عوامل، تأمین نیاز گوشت مرغ کشور از طریق واردات به علت نیاز این تناژ از کالا به لجستیک عظیم حمل و نقل، غیر امکان دارد.
نیکبخت برای حل این مشکل از راهبرد تأمین نیاز از تولید داخل در آغاز مسؤولیت وزارت جهاد کشاورزی گفت و خاطرنشان کرد: ترمیم زنجیره تولید و بازسازی گله مرغ اجداد و مادر در دستور کار قرار گرفت و تأمین نهاده مطمئن، واحدهای تولیدکننده را بر روی ریل فعال سازی به حرکت درآورد.
وی مهرماه سال قبل را سرآغاز شتاب گرفتن تولید مرغ و تکمیل حلقه زنجیره تولید آن دانست و اظهار داشت: تعریف هدف ۱۳۰ میلیون مرغ آماده کشتار و پیگیری لحظه به لحظه تولید در استان ها، گره کور نوسان بازار را گشود و ثبات در بازار تاثیر خویش را نشان داد.
نیکبخت حفظ تولید را در فروردین ۱۴۰۳ که به صورت سنتی تولید مرغ هر ساله با کاهش مواجه می شد را نمونه ای از پیام «تولید بدون توقف» خواند و اضافه کرد: این تلاش شبانه روزی در اردیبهشت ۱۴۰۳ جوجه ریزی را به بیشتر از ۱۵۰ میلیون قطعه و مرغ آماده کشتار را از ۱۳۷ میلیون قطعه در هر ماه فراتر برده است.
وزیر جهاد کشاورزی در انتها اظهار داشت: بازار مرغ و تخم مرغ با دنباله روی از الگوی تولید بیشینه با هدف صادرات، ضمن تأمین کافی نیاز داخل، تکمیل ذخایر راهبردی، صادرات تخم مرغ را از آغاز سال جاری تابحال به رقم ۳۷ هزار تن رسانده که بازار این محصولات، یکنواختی و پایداری را تجربه می کند.


منبع:

1403/03/12
10:48:39
5.0 / 5
127
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد