معاون وزیر جهاد كشاورزی:

همكاری مشترك وزارتخانه های دفاع و جهادكشاورزی برای ارزش افزوده زعفران

همكاری مشترك وزارتخانه های دفاع و جهادكشاورزی برای ارزش افزوده زعفران

به گزارش آبیاری معاون صنایع تبدیلی و كسب و كارهای كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: طی مذاكره ای با وزارت دفاع قرار شد برای ارتقای ارزش افزوده زعفران همكاری مشترك داشته باشیم.


" امید گیلانپور" عصر روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته دولت درباره گلایه مقام معظم رهبری درباب خام فروشی برخی اقلامی همچون زعفران و خرما اضافه کرد: قرار شد با وزارت دفاع که در زمینه ایجاد ارزش افزوده برای زعفران و استحصال مواد معطر از آن به ما کمک گردد.
وی افزود: سرمایه گذاری یکی از مهمترین چالش های بخش کشاورزی به سبب پر ریسک بودن فضای کسب و کار این بخش نسبت به سایر بخش ها است.
گیلانپور اظهارداشت: بدین سبب در صورت پایداری فضای کسب و کار امکان رشد سرمایه گذاری در این بخش افزایش می یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه مشوق های دولتی متفاوتی برای سرمایه گذاری در عرصه صنایع تبدیلی وجود دارد اظهار داشت: تولیدکنندگان بخش کشاورزی به ناچار از دارایی ها خود استفاده می نمایند.
گیلانپور با اعلان اینکه صنایع تبدیلی و تولیدات بخش کشاورزی هماهنگی با یکدیگر ندارند، اضافه کرد: اگر در الگوی کشت کشاورزی، محصول زراعی و باغی را به اندازه نیاز تولید نماییم صنایع تبدیلی گرفتار چالش نمی گردد.
مشکلی برای واردات موقت نارنگی از پاکستان نداریم
گیلانپوردرباره صدور مجوز واردات نارنگی از پاکستان اضافه کرد: طبق قانون برنامه ای برای واردات میوه نداریم.
وی افزود: اما طبق قانون گمرکی ورود موقت کالا و صادرات آن منعی ندارد و امسال جلوی واردات کالاهای غیرضروری گرفته شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: کشورهای افغانستان و پاکستان درخواست داشتند بعضی از محصولات کشاورزی شان را به ایران صادر کنند و ما از صنایع خواستیم اگر توانایی فرآوری و صادرات مجدد این محصولات را دارند، آنها را وارد کنند.
وی افزود: در ورود موقت کالا اگر محصولی صادر نشود، برای جلوگیری از ورود این محصولات به بازار تعرفه آن دو برابر خواهد شد.
سامانه بازارگاه نمی تواند معجزه کند
معاون صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در زمان ایجاد سامانه بازارگاه دولت برای تامین نهاده ها با محدودیت منابع ارزی روبرو بود.
به گفته وی، بدین سبب هدف از ایجاد این سامانه، فراهم سازی شرایطی برای تامین نهاده ها با ارز منابع محدود بود.
وی با اشاره به اینکه هیچ سامانه هوشمندی در دنیا قویتر از نظام بازار نیست اظهار داشت: نظام بازار کنترل کننده است و سامانه بازارگاه نمی تواند معجزه کند بطوریکه اگر عرضه محدود باشد قیمت افزایش می یابد.
وی از اصلاح سامانه بازارگاه خبردادو اضافه کرد: قبل از این نهاده قبل ترخیص وارد سامانه نمی شد اما با اصلاحاتی که انجام شده محموله های وارداتی ابتدا در سامانه بازارگاه ثبت و سپس ترخیص آنها صورت می گیرد.
برنامه ای برای واردات میوه از ونزوئلا نداریم
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ونزوئلا به دنبال صادرات انبه و اناناس به کشور ما است اما ما برنامه ای برای واردات نداریم.منبع:

1399/06/08
01:09:09
5.0 / 5
1834
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد