اختصاصی آبیاری

سطح باغات كردستان حدود ۵۲ درصد افزایش یافت

سطح باغات كردستان حدود ۵۲ درصد افزایش یافت

به گزارش آبیاری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی كردستان اظهار داشت: در طول خدمت هفت ساله دولت های یازدهم و دوازدهم سطح باغات دیم و آبی در این استان رشد حدود 52 درصدی داشته است.


محمدصالح احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در ابتدای سال ۱۳۹۲ حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی این استان باغات دیم و آبی بود که حالا با اقدامات ترویجی و برنامه های حمایتی این سطح به ۴۷ هزار و ۶۴۱ هکتار رسیده است.
وی با اعلان اینکه این میزان شامل ۵۲ درصد رشد است که بیشترین میزان رشد مربوط به باغات دیم با ۶۵.۷ درصد است، اضافه کرد: باغات دیم این استان با خدمات انجام یافته از هشت هزار هکتار سال ۱۳۹۲ الان با توسعه پنج هزار و ۲۵۲ هکتاری به ۱۳ هزار و ۲۵۲ هکتار رسیده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: باغات آبی نیز دراین مدت از سطح ۲۴ هزار هکتار ابتدای سال ۱۳۹۲ با ۴۳ درصد رشد به ۳۴ هزار و ۳۸۹ هکتار رسیده است.
احمدی تصریح کرد: کردستان با خاصیت های خاص اقلیمی، قابلیت و استعداد فراوانی برای تولید محصولات باغی دارد و از شروع شروع بکار فعالیت دولت تدبیر و امید تابحال هفت هزار هکتار باغ دیم راه اندازی شده است.
وی اظهار داشت: باتوجه به روند تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات آسمانی و در نتیجه کاهش منابع آبی قابل دسترس، استفاده از گونه مناسب باغی با کارایی بالا در مصرف آب همچون خاصیت های منحصر بفرد خواهد بود که در موفقیت توسعه باغات لازم است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اشاره کرد: از جانب دیگر تغییرات الگوی کشت یکی از راهکارهایی است که بیشتر کارشناسان جهت استفاده بهینه از خاک و آب پیشنهاد اجرای آنرا دارند و دراین زمینه استفاده از گونه های با پتانسیل بالای عملکردی و مقاوم با شرایط نامساعد محیطی و استفاده از تکنیک های جدید در راه اندازی باغات دیم جهت حفظ رطوبت و ذخیره آب تاکید دارند.
وی گفت: الان نیز توسعه باغات دیم استان در اراضی شیبدار یکی از راهکارهای اساسی در توسعه باغبانی است و الان بیش از ۲۵ درصد سطح و تولید محصولات باغی استان را باغات دیم به خود مختص کرده است.
حدود ۸۰ هزار بهره بردار باغات کردستان سالانه در کردستان ۴۰۰ هزار تن محصول باغی تولید می شود که باغات دیم سهم ۷۱ هزار تنی از این مقدار دارند.
استان کردستان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۴۲ هزار و ۷۶ اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.
کردستان دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.
جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲.۹ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۴۰۰ هزار تُن از این مقدار مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت و دام است.1399/06/10
18:33:00
5.0 / 5
1656
تگها: آب , اقلیم , باغ , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد