فرآوری نشدن زعفران سد راه افزایش درآمد كشاورزان

فرآوری نشدن زعفران سد راه افزایش درآمد كشاورزان

آبیاری: خیلی از كشاورزان در نقاط مختلف كشور همچون شهرستان شاهرود باتوجه به سفارش های كارشناسان به كاشت زعفران روی آورده اند تا با افزایش درآمد بتوانند علاوه بر تامین هزینه ها، تغییرات مثبتی در بهره بردن از منابع آبی و درآمد خود ایجاد كنند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، صادق کشاورزی است که مدت ۲۵ سال گندم و محصولات جالیزی می کاشت، از تابستان سال قبل با سفارش های کارشناسان به کاشت زعفران روی آورد.
صادق در روستای " ابر " شاهرود زندگی می کند، کشاورزی پیشه او و اجدادش بوده و در این سال های طولانی هیچ تغییری در نوع کشت نداده بودند تا این که به سفارش کارشناسان، کشت زعفران در دستور کار او قرار گرفت.
کشت زعفران در منطقه شاهرود بمنظور صرفه جویی در مصرف آب و نیز افزایش درآمد دهقانان بود، استان سمنان و به ویژه شرق آن از حدود یک دهه پیش به خاطر خشکسالی گرفتار کاهش شدید آب شده است و صرفه جویی در مصرف به شدت سفارش می شود.
با استقبالی که کشاورزان شاهرود از کشت زعفران انجام دادند، سطح کشت این محصول در سه یا چهار سال قبل از هیچ به حدود ۷۰ هکتار رسید، اما آنچه کشاورزان در افزایش درآمد انتظار داشتند روی نداد.
کاشت و برداشت سنتی زعفران سختی های فراوانی دارد و کشاورزی که با مشقت زیاد این دوره را طی می کند نسبت به هزینه ای که کرده از سود ناچیزی برخوردار می شود، سود اصلی را دلالان و بازرگانان در خارج از کشور با فرآوری این محصول به دست می آورند.
زعفران محصول گران قیمتی است که در جهان با عنوان طلای سرخ شناخته می شود، در سال های اخیر افزایش قیمت خوبی داشته و بنا بر این برخی از کشاورزان که بیشتر آنها را جوانان می سازند برای افزایش در آمد به کاشت این محصول روی آوردند.
اهمیت فرآوری محصولات کشاورزی همچون زعفران به اندازه ای است که حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در سخنرانی اخیرشان به این مساله پرداخته و جلوگیری از خام فروشی را خواهان شدند.
در همین راستا، هفته گذشته کارگروه ویژه زعفران در سطح کشور تشکیل شد و سیاست ها و برنامه های کلان صادراتی با رویکرد توسعه صادرات زعفران با بسته بندی و ارزش افزوده بالا و کمک به توسعه زیرساخت های ارزش آفرینی زعفران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
کاشت زعفران در شرایط آب و هوایی خاص انجام می شود، بنابه گفته کارشناسان کشاورزی، بیشتر حوزه جغرافیایی شاهرود قابلیت کشت این محصول را دارد.
مسوولان جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود معتقدند به خاطر خشکسالی مداوم و کاهش نزولات جوی در سالیان گذشته و مشکل کاهش ذخایر آب زیرزمینی و از سویی سرمازدگی درختان و از بین رفتن محصولات باغی در چند سال گذشته، طرح تغییر الگوی کشت باید هر چه زودتر در این شهرستان صورت گیرد.
سال گذشته مرکز تحقیقات کشاورزی طرح کاشت گیاهان و محصولات کم آب بر جایگزین محصولات پر آب بر را ارائه کرد که ارتقای وضعیت اقتصادی کشاورزان هم در آن دیده شد.

طرح مشارکتی کاشت زعفران در شاهرود با مشارکت بخش خصوصی
امین امینی یکی از سرمایه گذارانی است که برای تحقق این امر پای کار آمده و با تفاهم نامه مشارکتی که با مرکز تحقیقات کشاورزی استان سمنان در شاهرود منعقد کرده، کاشت مکانیزه زعفران در ۱۰۰ هکتار از اراضی این مرکز را آغاز نموده است.
وی درباره خام فروشی این محصول به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زعفران در کشور بالای ۹۷ درصد خام فروشی می شود و حاصل دسترنج کشاورزان به جیب سرمایه گذاران دیگر کشورها می رود.
امینی با اعلان اینکه از پنج سال پیش کار پژوهشی و تحقیقاتی درباب پرورش گیاه زعفران را آغاز نموده است، اضافه کرد: بعد از گذشت چند سال به این جمع بندی رسیدم که این کار را در شاهرود اجرایی کنم.

بزرگترین طرح کشت مکانیزه زعفران در کشور
وی با اشاره به اینکه ظرفیت های موجود در مجموعه مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی شاهرود سبب بستن قرارداد مشارکتی شد، اشاره کرد: با کشت ۱۰۰ هکتاری زعفران در این مرکز بزرگترین طرح کاشت مکانیزه زعفران در کشور اجرایی می شود.
امینی با اعلان اینکه اجرای این طرح از اوایل اردیبهشت ماه شروع شده است، گفت: تمامی ۱۰۰ هکتار به صورت مکانیزه کاشت می شود، برنامه هایی برای برداشت سال دوم که دستکم ۲۰ درصد آن مکانیزه خواهد بود در دستور کار است تا الگویی برای کشاورزان کشور باشد.
به گفته وی با این دستگاه مکانیزه ساخت داخل می توان عمق کاشت و تراکم پیاز زعفران را تنظیم کرده و با فاصله های مشخص این محصول را کشت کرد.
وی کاشت مکانیزه ۱۰۰ هکتاری را گام نخست این طرح خواند و اظهار داشت: کاشت این مساحت ۲۰ درصد از برنامه های پیش بینی شده است و ۸۰ درصد دیگر کار مربوط به فرآوری و بسته بندی گل زعفران است تا به هیچ عنوان این محصول به صورت خام از شهرستان خارج نشود.

اشتغال ۲۰۰ نفر بطور موقت در این کارگاه
این کارآفرین با اعلان اینکه الان ۲۰۰ نفر در قسمت های آماده سازی پیاز زعفران، کاشت و فرآوری کود مشغول به کار هستند، گفت: برای برداشت این محصول در آبان ماه به ازای هر هکتار ۶۶ نفر به مدت ۴۵ روز مشغول به کار خواهند بود.
وی برداشت محصول در هر هکتار را ۳۰ کیلوگرم پیش بینی نمود و اظهار داشت: بیشترین میزان برداشت این محصول از سال سوم شروع می شود و تا آن زمان این مرکز برنامه هایی برای توسعه در زمینه کاشت، برداشت و فرآوری دارد.
احمد دزیانیان رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان هم در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تغییرات اقلیمی در شهرستان اجتناب ناپذیر است و می بایست اقتصاد کشاورزی را با تغییر الگوی کشت سرپا نگه داریم.

کاشت زعفران بهترین گزینه برای تغییر الگوی کشت در استان سمنان
وی با اعلان اینکه تصمیم های جدید در حوزه تولید محصولات کشاورزی با محوریت ازدیاد ارزش افزوده گرفته شده است، اشاره کرد: کارشناسان کاشت زعفران را بعنوان یکی از محصولاتی که دارای ارزش افزوده بالایی است، در تغییر الگوی کشت استان سفارش می کنند.
وی با اعلان اینکه ۹۵ درصد کاشت زعفران جهان به ایران متعلق می باشد اما سهم کشور از تجارت جهانی آن کمتر از ۵ درصد است، اضافه کرد: باتوجه به موارد یاد شده، این مرکز با تایید سازمان تحقیقات کشاورزی قرارداد مشارکتی ۱۰ ساله ای با بخش خصوصی در جهت کاشت، برداشت و فرآوری این محصول امضاء کرده است.

تاسیس مرکز تولید بذر زعفران در شاهرود
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان، افزود: در طرحی مشارکتی بخش خصوصی با مرکز تحقیقات کشاورزی به دنبال گرفتن مجوزهای لازم جهت تاسیس مرکز تولید بذر زعفران در شاهرود هستیم.
فرماندار شاهرود هم درباب کشت زعفران در این شهرستان اظهار داشت: با همت این کارآفرین تحول ارزشمندی در حوزه کشاورزی شهرستان ایجاد خواهد شد.
نادر فخری در گفت و گو با ایرنا بر تکمیل زنجیره فرآوری با تحقیقات، کشت زعفران و تولید مکانیزه تاکید کرده و اضافه کرد: این محصول باتوجه به کمبود آب در استان بهترین گزینه برای جایگزینی برخی از محصولات کشاورزی پرآب بر است.

ارتقای سطح زیر کشت با حمایت بخش خصوصی
وی با اعلان اینکه در شهرستان شاهرود ۷۰ هکتار مزرعه کشت زعفران وجود دارد، اشاره کرد: این مرکز آماده مشاوره، مکانیزه کردن کاشت و خرید محصولات کشاورزان است تا سطح زیرکشت شهرستان هم ارتقاء یابد.
ایجاد ارزش افزوده در زعفران بعد از گلایه رهبر معظم انقلاب اسلامی از خام فروشی این محصول سبب شد تا عده ای از کشاورزان با مشارکت سرمایه گذار در این شهرستان رو به کشت زعفران آورند.
سطح زمین های کشاورزی شاهرود ۱۸ هزار هکتار است که ۲۴ درصد از زمین های کشاورزی استان است و سطح باغ های شهرستان هم ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است که ۳۲ درصد باغ های استان را شامل می شود.منبع:

1399/06/14
11:08:40
5.0 / 5
1602
تگها: آب , اقلیم , باغ , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد