رونق اقتصادی بادام با راه اندازی شهرك تخصصی

رونق اقتصادی بادام با راه اندازی شهرك تخصصی

به گزارش آبیاری شهرك تخصصی بادام برای استقرار حلقه های مفقوده در زنجیره ارزش بادام و حفظ ارزش اقتصادی این محصول بعنوان اولین شهرك تخصصی بادام كشور در شهرستان سامان راه اندازی می شود.۱۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از باغ های چهارمحال و بختیاری زیر کشت بادام آبی و یک هزار و ۵۵۰ هکتار هم زیر کشت بادام دیم است. از این مقدار حدود ۱۲ هزار هکتار بارور است، که پیشبینی می شود سال جاری بیشتر از ۲۴ هزار تن بادام از باغات استان برداشت شود.

خروج بادام از استان برای فرآوری و صادرات مشکل چندین ساله بادام استان بوده است.

حالا اما تصمیم بر این است که با راه اندازی و راه اندازی اولین شهرک تخصصی بادام کشور در شهرستان سامان، ارزش اقتصادی این محصول به درون استان راه یابد.

طبق تفاهم نامه منعقد شده بین جهادکشاورزی، فرمانداری شهرستان سامان و شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری مقرر شده است این شهرک در شهرستان سامان راه اندازی شود.

به گفته حمیدرضا فلاح، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری مساحت این طرح ۴۹ هکتار و مساحت اراضی صنعتی آن ۳۵ هکتار است، همینطور هزینه انجام زیرساخت های این طرح ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی، داخلی و ملی برآورد شده است.

حفظ ارزش اقتصادی بادام در استان با ایجاد شهرک تخصصی

فرماندار شهرستان سامان در گفت و گو با ایرنا به اهمیت و لزوم راه اندازی شهرک تخصصی بادام در استان اشاره نمود و اظهار داشت: سامان بعنوان قطب اصلی تولید بادام در ایران یکی از بهترین بادام های دنیا یعنی رقم مامایی را هم تولید و به بازار عرضه می کند.

کمال اکبریان اضافه کرد: ارزش و اهمیت این بادام تا جایی است که تجار هندی خواستار و دنبال کننده آن هستند.

فرماندار شهرستان سامان بیان نمود: یکی از اشکالات بادام این است که اثری روی اقتصاد استان ندارد، سهم باغداران و مردم از سود آن ناچیز است و بیشترین سود نصیب واسطه ها می شود.

اکبریان با اعلان اینکه بیشتر بسته بندی و صادرات این محصول از استان های همجوار انجام می شود، اشاره کرد: یکی از برنامه های ما برای برگرداندن ارزش اقتصادی و چرخش مالی بادام در استان و به خصوص شهرستان سامان، راه اندازی شهرک تخصصی بادام است.

وی راه اندازی واحدهای بسته بندی، فرآوری، برندسازی و انجام صادرات را همچون برنامه های مد نظر در این شهرک برشمرد و افزود: فراهم نبودن زمینه و بستر مناسب برای افرادی که در این کار مشغول فعالیت هستند باعث شده است که این قبیل فعالیت ها در استان های دیگر صورت گیرد.

فرماندار شهرستان سامان با اعلان اینکه بیشتر از ۲۰ نفر از افراد فعال و موثر دراین زمینه در دیگر استان ها بسته بندی و صادرات بادام را انجام می دهند، اشاره کرد: هدف این است که با راه اندازی شهرک تخصصی بادا در سامان زمینه حضور این افراد در استان را فراهم نماییم.

اکبریان با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با این افراد برای حضور در استان، اشاره کرد: بعد از فراهم کردن موقعیت حضور این افراد در شهرک نخصصی بادام استان بسته های تشویقی مانند تسهیلات ارزان قیمت و بخشش های مالیاتی هم در اختیار آنها قرار می گیرد.

هندی ها تعیین کننده قیمت بادام در بازار هستند

رضا چمیده یکی از افرادی است که کار خرید و بسته بندی بادام را انجام می دهد.

وی با اعلان اینکه کارگاه های بادام در استان به صورت معمول غیرفعال هستند، گفت: اولین دلیل کمبود نیروی کار برای پاکسازی مغز بادام است و دلیل دیگر هم این است که چون همه کارگاه ها در استان مجاور هستند این مورد به یک عرف تبدیل گشته است.

چمیده با اشاره به اینکه برای پاکسازی مغز بادام نیروی زیادی احتیاج است، اشاره کرد: استفاده از نیروی کار آقا باتوجه به افزایش هزینه صرفه اقتصادی ندارد بنا بر این به صورت معمول از نیروی خانم استفاده می شود که در شهرستان خودمان نیرو وجود ندارد.

این خریدار بادام در چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه در صورت راه اندازی شهرک تخصصی بادام، بدون شک کارگاه خویش را به این شهرک منتقل می کنند، اضافه کرد: اگر شهرک صنعتی برای بادام وجود داشته باشد و بادام مورد نیاز ما را تأمین کند در این صورت فرصت بیشتری برای برندسازی و بازاریابی از جانب ما فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه بادامی که به سمت نجف آباد و اصفهان می رود دست دلال می افتد، اشاره کرد: برخی افراد که با تاجران هندی در ارتباط هستند قیمت بادام را نسبت به ارزش واقعی آن خیلی پایین می آوردند در صورتیکه اگر شهرک در شهرستان سامان راه اندازی شود می توان کشورهای دیگر را هم وارد این بازار و بین هندی ها رقابت ایجاد کرد.

چمیده با اعلان اینکه در این صورت تاجران هندی دیگر نمی توانند بادام را با قیمت ارزان از کشاورز بخرند، اشاره کرد: کشورهای اروپایی و روسیه هم متقاضی بادام ایران هستند ولی به سبب شناخت نداشتن و همینطور تسلط دلالان هندی بر نمی توان خیلی روی آنها مانور داد.

وی با تاکید بر اینکه الان قیمت بادام توسط دلالان هندی تعیین می شود، افزود: قیمت بادام از چیزی که توسط این دلالان اعلام می شود بیشتر است.

چمیده اشاره کرد: قیمت بالای بادام سبب می شود که این محصول نقدینگی بالایی نیاز داشته باشد بنا بر این هر کسی نمی تواند وارد بازار شود و قیمت بادام را دست بگیرد.

وی با اعلان اینکه تعداد افرادی که در نجف آباد اصفهان، کار بسته بندی و خرید با حجم بالا را انجام می دهند به اندازه انگشتان یک دست هم نیست، اشاره کرد: بدون شک راه اندازی این شهرک با وسعتی که گفته شده، می تواند دست دلالان را از بازار بادام قطع کند.

به گفته وی، کم لطفی و کم کاری مسؤلان در دادن مجوزها سرعت انجام کارها را کُند می کند.

چمیده با اعلان اینکه برای تاسیس یک کارگاه بادام در روستای بارده از سال ۹۵ تا ۹۸ درگیر دریافت استعلامات بوده است و در نهایت سال قبل جواز تاسیس از سازمان صمت استان کسب کرده است، تصریح کرد: متاسفانه دریافت استعلامات در استان بسیار زمانبر و طولانی است با این وجود امیدواریم راه اندازی شهرک تخصصی بادام خیلی درگیر این فرایندها نشود و زودتر به نتیجه برسد.

شهرک تخصصی بادام فرصتی برای برندسازی بادام

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به استعدادیابی و توسعه باغات در اراضی شیبدار استان، گفت: مسائلی مانند برندسازی و شناساندن ارزش بادام در بازار باعث شده است تا شهرک تخصصی بادام در مساحت بیشتر از ۲۰ هکتاری در شهرستان سامان شناسایی و مکان یابی شود.

دلشاد جهانبخشی با اعلان اینکه از ۱۴ هزار باغ موجود در شهرستان سامان بیشتر از ۱۰ هزار هکتار زیر کشت بادام است، اشاره کرد: شهرک صنعتی بادام حدود انتظارات واقعی تولید بادام در استان را بیشتر می کند.

وی تغییر الگوی کشت، اصلاح و نوسازی باغات را از دیگر مزیت های راه اندازی شهرک تخصصی بادام در استان برشمرد و بیان نمود: این شهرک سبب می شود اقتصاد خودگردانی با مشارکت مردم برای تکمیل زنجیره تولید بادام در استان شکل گیرد و کشاورزان و باغداران شناخت کاملی از بازار پیدا کنند.

این دانش آموخته دکترای کسب و کار افزود: راه اندازی این شهرک علاوه بر افزایش آگاهی باغداران، حضور دلالان در بازار بادام را هم می کاهد.

جهانبخشی با اعلان اینکه شهرک تخصصی بادام سبب می شود حجم سرمایه گذاری انجام شده از قبل و حجم متوسط ریالی درآمد سالانه، بیشتر از سه هزار میلیارد ریال گردش مالی پیدا کند، افزود: تولیدکنندگان می توانند با بهره گیری از این فرصت برای حفظ و ایجاد اشتغال و تولید محصول با کیفیت برنامه ریزی کنند.

وی بسته بندی کالا را همانند نیروی جاذبه برای جذب مصرف کنندگان دانست و اشاره کرد: شهرک تخصصی می تواند علاوه بر حفظ و تثبیت اشتغال، ضلع چهارم توسعه یعنی رسانه ای کردن اقتصاد کشاورزی در چارچوب برندسازی محصول در سطح استانی، فرااستانی و فرامنطقه ای را هم انجام دهد.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: شبیه سازی شهرک صنعتی سبب جهانی شدن گز بلداجی شد بدون شک بسته بندی مناسب و با کیفیت بادام هم می تواند برند جهانی پیدا کند.

جهانبخشی اشاره کرد: هر برندی که در امتداد آشکارسازی استعدادهای چهارمحال و بختیاری به برندهای استان افزوده شود تاثیرگذاری دیگر برندها را هم می افزاید.

تلاش جهت راه اندازی شهرک تخصصی بادام در کوتاهترین زمان

معاون اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: راه اندازی شهرک تخصصی بادام با توجه به این که استان قطب تولید بادام کشور است و سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار تن بادام در استان تولید می شود یک لزوم است.

الله کرم نصیری، فراهم کردن زمینه صادرات بادام با ارزش افزوده مناسب و عرضه ان در داخل کشور با بسته بندی های مناسب و متنوع را از اهداف راه اندازی این شهرک برشمرد و اضافه کرد: حالا تاجران هندی بادام استان را با قیمت ارزان خریده و به کشورهای هدف خود صادر می کنند در صورتیکه می توان با راه اندازی این شهرک ارزش افزوده خوب و مناسبی برای تولیدکننده و بخش خدمات کشور ایجاد کرد.

معاون اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری در مورد حضور افراد فعال این عرصه در استان، بیان نمود: بدون شک با راه اندازی این شهرک به سبب ایجاد فضای رقابتی مثبت و اینکه بسته بندی و فرآوری در مبدا تولید انجام می شود سرمایه گذاران استقبال کرده و در استان حضور پیدا می کنند.

نصیری با اعلان اینکه در فضای رقابت داخلی کارها بهتر انجام می شود، اشاره کرد: برای بحث سرمایه گذار مشکلی نداریم بدون شک تولیدکنندگان استان از این مورد استقبال می کنند فقط باید شرایط و زیرساخت ها را فراهم نماییم که البته مقدمات این کار پیشبینی شده است.

وی با اشاره به اینکه زمین مناسب این کار در شهرستان سامان در نظر گرفته شده است، اشاره کرد: همزمان با خود سرمایه گذاری می توان زیرساخت ها را هم انجام داد.

معاون اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری بیان نمود: قرار بر این است که شرکت شهرک های صنعتی استان این کار را در کوتاهترین زمان ممکن دنبال کند.

طراحی ۱۵۰ واحد در شهرک تخصصی بادام

معاون صنایع تبدیلی و تکمیلی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه این مجموعه در حال دریافت استعلامات است، بیان نمود: برای شهرک تخصصی بادام ۱۵۰ واحد کوچک و متوسط با خدمات زیربنایی طراحی شده است.

طهمورث فتاحی با اعلان اینکه هر واحدی که مواد غذایی تولید می کند موظف به داشتن آزمایشگاه دقیق برای کالا و محصول است، اضافه کرد: یکی از واحدهای این شهرک هم آزمایشگاه است.

وی با اعلان اینکه ۲۰۰ محصول می توان با فرآوری بادام تولید کرد، اشاره کرد: هر کجا که مزیت اقتصادی، امکان استقرار تکنولوژی و سایز مزایای مورد نیاز وجود داشته باشد مشکلی برای حضور سرمایه گذار وجود ندارد.

معاون صنایع تبدیلی و تکمیلی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری اشاره کرد: مدت زمان مورد نیاز برای تکمیل زیرساخت های این شهرک به تأمین اعتبارات بستگی دارد.

گونه های دیرگل ده بادام در استان به کار برده شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هدف از راه اندازی شهرک های تخصصی تکمیل زنجیره تولید از ابتدا تا آخر و تجاری سازی محصول در یک مکان است، گفت: کوتاه کردن دست واسطه ها و برندسازی محصولات از دیگر اهداف شهرک های تخصصی برای یک محصول است.

حجت الاسلام امیرقلی جعفری با اعلان اینکه شهرک های تخصصی توان انجام کار علمی هم دارند اما امروزه بیشتر برای کوتاه کردن دست واسطه ها راه اندازی می شوند، اضافه کرد: اگر ما بزرگترین تولیدکننده بادام کشور هستیم باید خودمان بتوانیم برندسازی و صادرات آنرا برحسب ذائقه مشتریان بین المللی انجام دهیم.

وی اشاره کرد: الان بیشتر واسطه ها در بازار بادام نقش ایفا می کنند بنا بر این قیمت حقیقی این محصول به دست باغدار نمی رسد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بهبود و حفظ جایگاه بادام استان، اشاره کرد: یکی از اشکالات باغداران ما در زمینه محصولات کشاورزی و به خصوص بادام مسئله سرمازدگی است به شکلی که درختان زود وارد مرحله گلدهی می شوند و از طرف دیگر بروز سرمای طولانی مدت باعث صدمه درختان و خسارت باغداران می شود و این موضوعی است که بیشتر سال ها با آنها مواجه هستیم.

جعفری خواهان تحقیقات بیشتر دراین زمینه از جانب مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان شد و بیان نمود: بایستی گونه های دیرگل ده و متناسب با اقلیم استان شناسایی، تولید و بکار برده شود.

وی به لزوم بیمه در بخش کشاورزی اشاره و اشاره کرد: عرضه بموقع کود، سموم و دیگر نهاده های کشاورزی بعنوان یک ابزار حمایتی از کشاورزان باید مورد توجه قرار گیرد.


1399/06/14
17:30:45
5.0 / 5
1878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد