مدرنترین مركز نگهداری مارهای سمی در كرج راه اندازی می شود

مدرنترین مركز نگهداری مارهای سمی در كرج راه اندازی می شود

به گزارش آبیاری رئیس بخش جانوران سمی و تولید پادزهر موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی اظهار داشت كه بزودی مركز پایلوت تكثیر و نگهداری مارهای سمی در شرایط اسارت بعنوان یكی از مدرنترین این مراكز در سطح دنیا در موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی به طور رسمی راه اندازی می شود.


به گزارش روز شنبه روابط عمومی موسسه رازی، دکتر ناصر محمدپور اضافه کرد: کمک به محیط زیست و اکوسیستم و پیشگیری از آسیب به جانوران زهری یکی از مهمترین دغدغه های این مجموعه به حساب می آید.
وی تصریح کرد: برنامه های مختلفی در این حوزه توسط موسسه اجرایی شد که همچون این موارد، سم گیری در محل و رهاسازی جانوران سمی در محیط زندگی شان بود که از ۱۰ سال قبل این برنامه در حال اجراست.
پس از بررسی ها مشخص شد این برنامه بسیار موثر بوده و سال های بعد نمونه های زهرگیری شده رویت و حتی باردیگر از آنها زهرگیری انجام گردید.
وی از امکان سنجی برای تکثیر و نگهداری جانوران زهری بخصوص مارها در شرایط اسارت بعنوان دیگر اقدام این موسسه در جهت کمک به محیط زیست یاد کرد و اضافه کرد: با عنایت به این که اطلاعات بسیار کمی در مورد رفتارشناسی و فیزیولوژی این جانوران وجود داشت نیاز بر این بود که مرکز پایلوتی ایجاد شود تا به صورت مداوم و لحظه ای این جانوران را از نظر تغذیه، خواب، تکثیر و سایر عوامل رصد کرده و مستندات آنرا تهیه نماییم تا بر مبنای آن، شرایط لازم برای تکثیر و نگهداری این موجودات در سطح بزرگتر فراهم گردد.
رییس بخش جانوران سمی و تولید پادزهر موسسه رازی با اشاره به اینکه در این راستا مرکزی بعنوان مرکز پایلوت تکثیر و نگهداری در شرایط اسارت، برای مارها در این موسسه طراحی شده است اظهار داشت: به جرات می توان گفت این مرکز یکی از مدرن ترین نمونه های پایلوت در این حوزه در دنیا به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: کشورهای مختلفی این کار را انجام داده اند اما تابحال به این شکل علمی و مجهز که در موسسه رازی در حال انجام می باشد، اجرایی نشده است.
محمدپور با اشاره به اینکه در این مرکز تلاش شده شرایط زیست برای حیوان به صورت واقعی بر مبنای شرایط طبیعی آماده شود، افزود: سعی شده گیاهان و جانوران موجود در این فضا بر مبنای سیکل اکوسیستم و زنجیره غذایی موجود در طبیعت و مانند فضای طبیعی تغذیه و زندگی کنند و سیکل خواب زمستانی و تابستانی، تخم گذاری و زنده زایی آنان هم رعایت شده است.
رییس بخش جانوران سمی و تولید پادزهر موسسه رازی اظهار داشت: غارها و فضاهای بیرونی که برای این کار طراحی شده مجهز به دوربین هایی است که لحظه به لحظه شرایط زندگی و رفتارهای زیستی این حیوانات را رصد کرده و مورد ارزیابی کارشناسان قرار می گیرد که در نهایت قطعا منجر به انتشار مقالات و کتاب هایی خواهد شد که تابحال در دنیا وجود نداشته است.
وی با تاکید بر اینکه الان اطلاعات بسیار اندکی در مورد نحوه زندگی مارها وجود دارد، تصریح کرد: اطلاعات به دست آمده در این شرایط می تواند بسیار پرارزش باشد و زیرساخت های لازم برای تشکیل این مکان در مقیاسی بزرگتر را ایجاد کند.
از طرفی زهری که در این شرایط استحصال می شود، از نظر زهرشناختی، پروتئومیکس و کیفیت پادزهر تهیه شده با آن با موارد طبیعی مقایسه می شوند.
محمدپور اضافه کرد: در مجموع اطلاعاتی که مربوط به فیزیولوژی، رفتارشناسی، پروتئومیکس و زهرشناسی این حیوانات می شود مورد مطالعه قرار می گیرد و با استحصال در شرایط طبیعی مقایسه می شوند که نتایج آن به این سؤال پاسخ می دهد که آیا می توانیم از زهر تهیه شده در شرایط اسارت شبیه به محیط طبیعی برای تولید پادزهر استفاده نماییم یا نه؟ در دنیا با وجود بحث های زیادی که در این حوزه وجود دارد، پاسخ قاطعی وجود ندارد.
وی دلیل این مورد را استرس مارها در شرایط اسارت عنوان نمود که سبب می شود خصوصیات زهر آنان تغییر پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه شرایط اسارتی که برای این جانداران در نظر گرفته شده شبیه به قفس نیست و کاملا شبیه محیط طبیعی آنان است، خاطرنشان کرد: انتظار می رود شاهد نتایج مثبتی در این خصوص باشیم که در این صورت می توانیم با گسترش این مرکز، نیاز خویش را به صورت کامل از طبیعت برای استحصال زهر قطع نماییم.
از طرفی دیگر می توانیم در افق دوردست نمونه مارهای کشورهای دیگر را هم در این مرکز نگهداری کرده و پادزهر اختصاصی و با اثربخشی بالا برای صادرات بدون احتیاج به طبیعت برای کشورهای متقاضی تهیه نماییم.
محمدپور با تاکید بر پرارزش بودن این کار و تالیف کتاب ها و مقالات در مورد رفتارشناسی موجودات کشور، افزود: در جهت وظایف و فعالیتهای موسسه، همچنان که موسسه تابحال بعنوان رفرنس و مرکز ملی، به پشتوانه مقالات و کتاب های تالیف شده توسط بنیان گذاران (اساتید فقید دکتر لطیفی و دکتر فرزان پی) و سایر محققین این بخش، در دنیا مطرح بوده راه موسسه رازی به عنوان مرجع در این حوزه پربارتر ادامه خواهد یافت.
وی اضافه کرد: در صورتیکه مشخص شود زهری که از طبیعت و زهری که در اسارت در شرایط شبه طبیعی از مارها استحصال می شود در زمینه زهرشناختی و تولید پادزهر متفاوت نیستند، در جهت گسترش این فضا گام برمی داریم تا نیاز خویش را از طبیعت برای استحصال زهر قطع نماییم که این گام بسیار بزرگی در این عرصه به حساب می آید.
رییس بخش جانوران سمی و تولید پادزهر موسسه رازی با تاکید بر اینکه تقاضای بسیار زیادی برای تولید پادزهر در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: با عنایت به این که پادزهر جانوران زهری هر منطقه را باید به صورت اختصاصی از جانوران همان منطقه فرآوری کرد و پادزهر یک کشور امکان دارد برای کشور دیگری مناسب نباشد، این امکان برای ما فراهم می شود که با چندین نمونه از جانوران سمی مناطق مختلف، آنان را تکثیر داده و بعد از استحصال سم آنان، نسبت به تهیه پادزهر اختصاصی اقدام نماییم.
وی خاطرنشان کرد: این مجموعه قابلیت آنرا دارد که به یک مرکز بین المللی تولید پادزهر تبدیل گردد و پاسخگوی نیازهای صادراتی باشد، کما اینکه سازمان بهداشتی جهانی هم این انتظار را از مراکزی مانند موسسه رازی دارد تا فعالیت خویش را گسترش داده و نیاز موجود در سطح دنیا را تأمین کنند.
این محقق با اشاره به اینکه با عنایت به اقدامات مقدماتی انجام شده، انتظار می رود نهایتا تا ۲ سال آینده نتیجه گیری این طرح صورت گیرد، افزود: با عنایت به گسترش شهرنشینی خطر انقراض بعضی از مارها را تهدید می کند، به همین سبب در درجه نخست این طرح برای مارهای اجرایی می شود که در معرض تهدید قرار دارند و در صورت موفقیت، چنین شرایطی را برای تمامی جانوران زهری ایجاد خواهیم کرد.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از سال ۱۳۰۳ تابحال در منطقه حصارک کرج در زمینه تولید واکسن های انسانی و حیوانی و همینطور سرم های درمانی و مواد بیولوژیک فعال است.


1399/06/15
23:12:34
5.0 / 5
1745
مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد