در سال زراعی جاری

جهادكشاورزی سمنان 67 و سه دهم میلیارد ریال عملیات آب و خاك اجرا كرد

جهادكشاورزی سمنان 67 و سه دهم میلیارد ریال عملیات آب و خاك اجرا كرد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیر آب وخاك و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان اظهار داشت: ۶۷۰ میلیارد و ۳۶۳ میلیون ریال عملیات زیربنایی در بخش آب وخاك این سازمان در سال زراعی جاری اجرا شد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، حسین شاهینی روز سه شنبه به رسانه ها تصریح کرد: اجرای سامانه های نوین آبیاری، مرمت و بازسازی قنوات، راه اندازی کانال بتنی، شن ریزی جاده بین مزارع، تسطیح، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی از عمده اقدامات انجام شده در بخش زیر بنایی آب وخاک است.
وی با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سال ۹۸ تابحال ۲ هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی استان سمنان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد خاطرنشان کرد: این عملیات با صرف ۳۴۲ میلیارد ریال اجرایی شد.
مدیر آب وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به خصوصیت ها و مزایای آبیاری تحت فشار اشاره نمود و اظهار داشت: صرفه جویی در مصرف آب، توزیع یکنواخت آب در مزرعه، افزایش کمی و کیفی محصول، سهولت در اجرای عملیات زراعی، امکان انجام آبیاری همراه با کودپاشی و سم پاشی و پخش یکنواخت آنها، بیشتر از ۳۰ درصد افزایش بازدهی آبیاری، بیشتر از ۲۵ درصد کاهش مصرف سم و کود و افزایش تولید محصول تا ۳۰ درصد بعضی از این مزایا است.
شاهینی افزود: از محل اعتبارات سال ۹۸ تابحال ۱۴۴ رشته از قنات های استان به میزان ۳۸٫۶ کیلومتر با اعتبار ۱۱۰ میلیارد و ۸۸۹ میلیون ریال مرمت و بازسازی شد.
وی راه اندازی ۶۲٫۵ کیلومتر کانال بتنی و انتقال آب با لوله به منظور پیشگیری از هدررفت آب در بخش کشاورزی را از دیگر اقدام های انجام شده در بخش زیر بنایی آب وخاک عنوان نمود و اظهار داشت: این میزان کانال از محل اعتبار سال ۹۸ اجرا شد.
وی افزود: از اعتبارات سال ۹۸ تابحال ۳۰ کیلومتر شن ریزی جاده بین مزارع با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال انجام شد.
مدیر آب وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان نمود: از محل اعتبار سال ۹۸ عملیات تسطیح و تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی هم به میزان ۳۲۱ هکتار با ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار اجرایی شد.
استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی و ۴۵ هزار بهره بردار در بخش های مختلف زیرمجموعه جهادکشاورزی دارد.منبع:

1399/06/26
11:43:31
5.0 / 5
1776
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد