اختصاصی آبیاری؛

۵۴۰ شهرك دامپروری عشایر در كشور افتتاح شد

۵۴۰ شهرك دامپروری عشایر در كشور افتتاح شد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیركل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر كشور اظهار داشت: ۵۴۰ شهرك دامپروری ویژه عشایر برای بهره وری و افزایش تولید محصولات لبنی و گوشتی در كشور به راه افتاده است.


مهدی میزبان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: مطالعات و برنامه ریزی پروژه های زیربنایی، خدمات رسانی، اسکان و ساماندهی عشایر برای افزایش بهروری تولیدات آنان در دفتر مطالعات امور عشایر کشور انجام شده و کانون های دامپروری در سطح کشور با عنایت به وضعیت هر استان به راه افتاده است.
وی افزود: در چارچوب همین طرح ها، برای عشایر اشتغالزایی و درآمد پایدار بوجود آمده و با عنایت به کمبود منابع آب و خاکی محدود، تمام نیازهای عشایر در این شهرک ها تأمین می شود.
مدیرکل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: الان هفت طرح ویژه شامل طرح بوم گردی عشایر، کشت، جمع آوری و عرضه داروهای گیاهی و تزئینی، آبزی پروری، صنایع دستی و مجموعه تولید گوشت قرمز برای عشایر در نظر گرفته شده که در صورت داشتن متقاضی ضمن ارائه تسهیلات امکان راه اندازی این طرح ها فراهم گشته است.
میزبان با اشاره به اینکه امروز خدمات دولت تدبیر و امید به عشایر باعث پایداری جامعه عشایری در کشور شده است، افزود: از سال ۱۳۷۰ مطالعات جامعی که همه جوانب زندگی و برنامه ریزی برای جامعه عشایری در آن لحاظ شده باشد، انجام شده و آثار آن در حفظ و تولید محصولات لبنی تأثیر مستقیم خواهد داشت.
وی عنوان کرد: عشایر حافظان، حاملان و میراث داران فرهنگ و ارزش های ایران اسلامی هستند و هر چادر عشایر یک کارگاه تولیدی و در مناطقی هم یک پاسگاه نظامی برای حفظ امنیت بوده است.
میزبان تصریح کرد: تداوم زندگی عشایر در خشکسالی ها و شرایط سخت نشان از انطباق بالای آنها با بحران های مختلف است.
مدیر کل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر کشور به همراه رئیس سازمان امور عشایری کشور در سفری یک روزه میاندوآب از ۲ واحد پرواربندی دام در روستای "شیرین آب" و صندوق خرد زنان روستایی و عشایری در روستای "گل سلیمان آباد" این شهرستان بازدید کردند.
هم حالا جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر برآورد شده که اقتصاد ۷۰ درصد جامعه عشایری متکی به دام است.منبع:

1399/06/28
20:22:11
5.0 / 5
1430
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد