اختصاصی آبیاری،

۵۵۰ گونه گیاه دارویی در آذربایجان شرقی شناسایی شد

۵۵۰ گونه گیاه دارویی در آذربایجان شرقی شناسایی شد

آبیاری: محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی و استاد دانشگاه اعلام نمود: تابحال ۵۵۰ گونه گیاهی با خاصیت دارویی در سطح استان شناسایی شده است.


امیر حسین طالب پور روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه ایران به علت تنوع بالای گونه های گیاهی، بانک ژن گیاهی است و هر یک از گونه ها ارزش کاربردی دارد، اظهار نمود: بیشتر از ۲۰ درصد گونه های گیاهی ایران در آذربایجان شرقی به خصوص ارسباران وجود دارد و با عنایت به گونه های گیاهی مختلف موجود در آذربایجان شرقی، این استان از لحاظ علمی، «ایران کوچک» است.
وی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی یکی از موهبات الهی برای تأمین نیازهای فراروی بشر در زیست سالم می باشد، افزود: تا زمانی که به صورت علمی و عملی به مبحث گیاهان دارویی ورود نکنیم، به نتیجه مطلوب و قابل انتظار نخواهیم رسید.
طالب پور تصریح کرد: شناخت، تحقیق و معرفی و ارائه راهکارهای کشت و توسعه گونه های دارویی راهکار مناسب برای رسیدن به استانداردهای توسعه در گیاهان دارویی است.
وی اظهار داشت: آذربایجان شرقی با داشتن تنوع بسیار پرارزش گونه های دارویی و تنوع اقلیمی و اکولوژیکی و هم مرزی با بازار های منطقه قفقاز، اروپا و عراق می تواند با برنامه ریزی مناسب، سهم مناسبی از بازارهای موجود را به خود اختصاص دهد و در این میان یافته های محققان استان می تواند بسیار مفید واقع شود.
این مدرس دانشگاه با اشاره به تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: باید در کنار این موضوع، کشت جایگزین و تغییر روش های کشت هم مورد توجه قرار گیرد.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی و مدرس دانشگاه اظهار داشت: از بعد اطلاعاتی در حوضه گیاهان دارویی بی نهایت ضعیف هستیم و این سبب می شود برنامه های مختلفی به صورت تب وار اجرا شود، ولی به علت نبود اطلاعات کافی به خوبی پیش نرود.
طالب پور با اشاره به اینکه طرح تحقیقاتی تهیه اطلس داروهای گیاهی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۸۲ به مدت سه تا پنج سال توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز اجرا شد که من هم عضو تیم تحقیق بودم، اضافه کرد: در این زمان به اطلاعات بسیار بی نظیر و کم نظیری دست یافیتم و موفق شدیم گونه های سنتی مورد کاربرد در مناطق مختلف آذربایجان را جمع آوری نماییم.
وی افزود: در چارچوب اجرای این طرح در آن سال ها در ۶۴ روستا از مناطق مختلف استان آذربایجان شرقی با همیاری بهورزان که منبع مورد اعتماد روستاییان هستند، حضور یافتیم و توانستیم اطلاعات مربوط به ۲ هزار و ۲۰۰ گونه سنتی گیاهی مورد کاربرد در طب سنتی مناطق روستایی آذربایجان را بدست آوریم که در این کار تحقیقاتی نمونه های جدید شناسایی شدند که پیش از آن اطلاعی از وجود این گیاهان در منطقه نداشتیم.
طالب پور با تاکید بر اینکه باید توانمندی های استان را در مناطق مختلف شناساند، اضافه کرد: برای واسنجی به ارسباران رفتم و متاسفانه شاهد این بودم که حتی روستاییان هم اطلاعات کمتری در مورد گیاهان موجود در طبیعت ارسباران دارند؛ گیاهی را دیدم که سالیان سال بود که روستاییان بعنوان علف هرز آنرا می سوزانند و هیچ اطلاعی از ارزش بسیار بالای آن گیاه نداشتند.
وی بر ضرورت استانداردسازی در حوزه گیاهان دارویی تصریح کرد و تصریح کرد: اگر استانداردهای جهانی در کشت، برداشت و تولید گیاهان دارویی مورد توجه قرار نگیرد، موفق به صادرات تولیدات گیاهان دارویی نخواهیم شد.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه به علت مشکل در الفبای نامگذاری درست گیاهان دارویی، توریستهایی که با هدف خرید به روستاها و دل طبیعت می آیند از خرید آنها منصرف می شوند، افزود: باید نام علمی گیاه، مواد موثر در آن و اثرات درمانی گیاه نوشته و معرفی شود تا بتوان آنرا به فروش رساند.
وی افزود: برپایه آمار سال ۱۳۸۸ بیشتر از ۸۰ درصد گیاهانی که در بازار ایران توسط عطاران به فروش می رسند، از طبیعت برداشت می شود و جمع آوری از عرصه بدون رعایت استانداردها انجام می گیرد.
طالب پور با اشاره به اینکه حدود ۲۷۰ عطاری در سطح تبریز وجود دارد، تصریح کرد: اتحادیه گیاهان دارویی در تهران، اصفهان، مشهد و شیراز ایجاد شده، اما در حدود ۱۴ سال است که نتوانسته ایم اتحادیه ای در تبریز جدا از آجیل فروشان ایجاد نماییم.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت شرکت دانش بنیان شفا پژوهان سبز از سال ۱۳۸۶ در حوزه گیاهان دارویی، اظهار داشت: هدف این مجموعه رویش گیاه با آب کم در شرایط دشوار می باشد.
طالب پور افزود: از مجموع ۸ هزار گونه گیاهی که در ایران وجود دارد، ۲ هزار و ۲۰۰ گونه در آذربایجان شرقی وجود دارد که ۵۵۰ گونه آن دارویی است که ظرفیت بسیار بالایی به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه کشت سبزیجات در استاان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه بسیار آب بر است، اضافه کرد: به دنبال این هستیم تا برای نخستین بار در استان بعضی از گونه ها که در چارچوب سبزی و کم توقع و آب بری کمی دارد، وارد سبزی کاری کرده و تغییر الگوی کشت را مفهوم دار نماییم.
طالب پور اظهار داشت: با اقدامات علمی و عملی که در حدود ۱۳ سال به طول انجامیده، توانسته ایم برند تولید گیاه «رازک» در کشور را دریافت نماییم و آماده ایم در زمین هایی که مستعد کشت این گیاه است، قرارداد کشت و تولید ببندیم.
وی تصریح کرد: شرکت دانش بنیان شفاپژوهان توانسته به علم کشت و تولید گیاه قره قات که جز گیاهان انحصاری و در حال انقراض است، برسد.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی افزود: آذربایجان منطقه کوهستانی و مستعد برای کشت دیمی است و اگر این الگوی کشت مورد توجه قرار می گرفت، حالا با مشکل کم آبی و خشکسالی روبرو نمی شدیم.
وی با اشاره به شوری آب دریاچه ارومیه اظهار داشت: گیاهانی داریم که در شورترین نقاط کرده زمین می روید و رویش این گیاهان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم مشاهده شده است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، در زمان حاضر ۳۰ واحد فرآوری گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی فعالیت می نمایند.منبع:

1399/06/29
13:59:05
5.0 / 5
1539
تگها: آب , اقلیم , شركت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد