نگرانی مرغداران چهارمحال و بختیاری از كم و كاستی نهاده ها

نگرانی مرغداران چهارمحال و بختیاری از كم و كاستی نهاده ها

كمبود نهاده های دامی و اختلاف چشم گیر نرخ دولتی سویا و ذرت مورد نیاز صنعت مرغداری با بازار آزاد، مرغداران چهارمحال و بختیاری را بگفته آنها، سردرگم در گرداب نهاده ها كرده است.در چند ماه اخیر، مرغداران از گرانی نهاده های دامی و مشکلات خود برای خرید آنها آگاهی داده اند، به شکلی که توزیع قطره چکانی نهاده ها و همین طور اختلاف قیمتی که بین نهاده های دولتی و بازار آزاد وجود دارد، روزهای تب داری را برای صنعت مرغداری کشور رقم زده است.

بدون شک اگر تدبیر مناسبی در این خصوص اندیشیده نشود بعضی از تولیدکنندگان خود به خود از چرخه تولید خارج و حذف می شوند و این مساله جز کاهش تولید نتیجه دیگری در برنخواهد داشت.

مناسب نبودن جیره غذایی، مرغداری ها را به چالش می کشاند

رستم اسدی پور، یکی از مرغداران چهارمحال و بختیاری در شهرستان اردل با اعلان اینکه درباب تامین نهاده های مورد نیاز به خصوص سویا گرفتار مشکل هستند، گفت: سویا دولتی کیلویی ۲۵ هزار ریال است در صورتیکه در بازار آزاد باید آنرا با قیمت ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار ریال تامین نماییم.

وی با اعلان اینکه چنانچه جیره غذایی مناسب نباشد مرغ گرفتار خودخوری می شود، اضافه کرد: مجبور هستیم برای گرفتار نشدن به این مشکل نهاده مورد نیاز جوجه ها را در هر صورت تامین نماییم.

این مرغدار با اعلان اینکه هر کیلو مرغ ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار ریال برای مرغدار هزینه دارد، بیان کرد: هنگام فروش، مرغ را کیلویی ۱۲۰ هزار ریال از مرغدار می خرند و ما هم چون نهاده کافی برای تغذیه آنها نداریم، مجبوریم به هر قیمتی پیشنهادی، آنرا بفروشیم.

اسدی پور اشاره کرد: فروش مرغ زیر قیمت تمام شده برای ما خسارت است و این موجب ورشکستگی مرغدار می شود.

وی با اعلان اینکه مشکلات درباب نهاده ها از دی ماه سال قبل شروع شده است، افزود: بارها اعلام شده است که سویا وارد کشور شده است، ولی مساله این است که این سویا در بنادر است و با نرخ دولتی دست مرغدار نمی رسد.

این مرغدار با اعلان اینکه پشتیبانی امور دام بطور تقریبی ۳۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغدار را تامین می کند و بقیه آنرا باید از بازار با نرخ آزاد تهیه کرد، اشاره کرد: در این دوره حدود پنج تن سویا و هشت تا۹ تن ذرت برای ۱۱ هزار قطعه جوجه به من تحویل داده شد در صورتیکه این تعداد جوجه حداقل ۱۶ تا ۱۸ تن سویا و هشت تا۹ تن ذرت نیاز دارد.

اختلاف قیمت نهاده بین بازار آزاد و دولتی شرایط را برای مرغداران سخت کرده است

مرتضی خالدی، یکی دیگر از مرغداران استان در لردگان با اعلان اینکه حدود ۱۰ روز است دور جدید پرروش مرغ گوشتی را با ۲۵ هزار قطعه جوجه آغاز نموده است، گفت: با وجود اینکه جوجه ریزی انجام داده ایم، اما سویا و ذرت برای تغذیه آنها نداریم و در بازار آزاد قیمت نهاده ها گران است سویا را باید ۱۳۵ هزار و ذرت را ۴۰ هزار ریال بخریم.

وی با اعلان اینکه تا زمانی که جوجه ریزی انجام نشود، نهاده به ما تحویل داده نمی گردد، اضافه کرد: با وجود اینکه ۱۰ روز از جوجه ریزی ما می گذرد اما شرکت پشتیبانی امور دام هنوز ذرت و سویا را به ما تحویل نداده است و بنا بر این مجبوریم نیاز خودرا از بازار آزاد تهیه نماییم، البته در زمان کمبود نیز گاهی نیز رای جوجه ها از سویای انسانی استفاده می نماییم.

خالدی افزود: دور قبل در اردیبهشت ماه جوجه ریزی داشتیم، که آن موقع نیز نهاده گران بود ولی به اندازه زمان کنونی گران نشده بود.

این مرغدار با اعلان اینکه قبل از این مرغ را با وزن ۲کیلو و ۷۰۰ گرم می فروختند، اشاره کرد: حالا چون نهاده گران است، مجبوریم مرغ را زودتر بفروشیم که این هم برای ما ضرر است.

وی با اشاره به اینکه یک مرغ در طول دوره پرورش باید حدود پنج کیلو و ۲۰۰ گرم نهاده شامل سویا و ذرت مصرف کند تا به وزن ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم برسد، اشاره کرد: قبل از این اختلاف زیادی بین نهاده دولتی و نهاده موجود در بازار آزاد وجود نداشت، ولی حالا قیمت آزاد خیلی گران است، ما مرغ را به چه قیمتی بفروشیم که برای ما صرفه اقتصادی داشته باشد.

کمبود و گرانی نهاده مشکلات حال حاضر مرغداران

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایرنا با اعلان اینکه هم اینک، مرغداران با مشکل تامین نهاده مواجهند، گفت: علاوه بر اینکه قیمت نهاده در بازار آزاد گران است ما با مشکل کمبود نهاده نیز مواجه هستیم.

محسن رضوی با تاکید بر اینکه مشکلات مرغداران در کشور بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: کل نهاده ای که با ارز دولتی به مرغدار داده می شود ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد مابقی باید از بازار آزاد تهیه شود، ضمن اینکه برای همان ۳۰ درصد نیز به سبب تاخیر در بارگیری، حالا که پول را بگیرند ۲ ماه بعد نهاده را تحویل می دهند.

وی بیان کرد: هم اینک قیمت سویا با ارز دولتی ۲۷ هزار ریال و در بازار آزاد ۱۳۸ هزار تا ۱۴۰ هزار ریال و قیمت ذرت نیز با ارز دولتی و بازار آزاد به ترتیب ۱۵ هزار و ۷۰۰ ریال و ۳۸ هزار تا ۴۰ هزار ریال است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: چنانچه مرغ به صورت کلی با نهاده دولتی تولید شود، قیمت تمام شده آن به ازای هر کیلوگرم ۱۲۰ هزار ریال خواهد بود، اما در شرایط کنونی که ۳۰ تا ۴۰ نهاده دولتی است، قیمت هر کیلوگرم مرغ ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار ریال تمام می شود اما مرغدار با این شرایط، مرغ را به صورت نقدی کیلویی ۱۲۵ تا ۱۲۷ هزار ریال می فروشد و اگر فروش به صورت اقساط یک یا ۲ ماهه باشد مرغ کیلویی ۱۳۰ هزار ریال فروخته می شود.

رضوی افزود: اگر مرغ با نهاده آزاد پرورش داده شود قیمت آن به بیش از ۲۰۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم می رسد.

هزینه تمام شده مرغ بیش از قیمت فروش آن است

سرپرست شرکت پشتیبانی امور دام چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه از کل نهاده مورد نیاز ۲۰ تا ۳۰ درصد آن توسط این شرکت و مابقی توسط شرکت های بخش خصوصی وارد و در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار داده می شود، بیان کرد: معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی نیز نهاده ها را بین استانها توزیع تا به نرخ دولتی دست مصرف کننده برسد.

بهروز آل مومن بیان کرد: اینکه هزینه تمام شده برای مرغدار بیشتر از قیمت فروش مرغ است واقعیت دارد، ما تابحال ۴۰ تا ۵۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغداران را تامین کرده ایم و مرغدار مجبور است مابقی را از جاهای دیگر تامین کند چونکه در صورت فراهم نبودن جیره و خوراک مرغ ها گرفتار خودخوری می شوند.

وی با تاکید بر همخوانی نداشتن هزینه فروش مرغ و هزینه خرید نهاده، اشاره کرد: طبق صحبت هایی که شده مقرر است از ۱۵ مهرماه مباحث تامین نهاده تا حدودی حل و مشکلات کمتر شود.

سرپرست شرکت پشتیبانی امور دام چهارمحال و بختیاری با اعلان اینکه امسال تابحال این شرکت ۳۰۰ تن مرغ به صورت منجمد در استان ذخیره کرده است، تصریح کرد: درباب خرید مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام تابحال تصمیمی اتخاذ نشده است.

مشکل تامین نهاده واحدهای مرغداری در حال پیگیری است

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایرنا گفت: امسال حدود هفت میلیون قطعه جوجه ریزی در استان انجام شده است که از این مقدار هم اینک یک میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه در سالن های مرغداری زنده هستند و مابقی نیز کشتار شده اند.

سام مردانی با اعلان اینکه جوجه ریزی در استان وضعیت به نسبت مناسبی دارد، اضافه کرد: مشکل تامین نهاده واحدهای تولیدی استان با پیگیری های انجام شده در حال برطرف شدن است.

وی با این توضیح که درباب ذرت شرایط بهتر است ولی توزیع سویا مقداری کمتر بوده است، بیان کرد: سویا در مقطعی به سبب تاخیری که در ثبت سفارش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده بود گرفتار مشکل شد ولی این مشکل هم اینک تا حدودی در حال حل شدن است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغداران استان تامین شده است، اشاره کرد: برخی مواقع حتی ۵۰ درصد نیاز مرغداران را نیز در اختیارشان قرار دهیم بعنوان مثال همین ماه نیز در حدود ۴۰ درصد نیاز به آنها داده شد.

مردانی نیاز سالانه استان به سویا و ذرت را ۱۰۰ هزار تن عنوان و اشاره کرد: وزارتخانه بر طبق ظرفیت واحدهای تولیدی استانها بعد از واردات نهاده، کار توزیع و تقسیم آنها را انجام می دهد.

به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، چهارمحال و بختیاری دارای بیش از ۶۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی است و سالانه نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود.
1399/07/01
19:40:46
5.0 / 5
1379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد