انتقال آب بین استانی خطا است

انتقال آب بین استانی خطا است

انتقال آب بین استانی مبحث جدیدی نیست و مدت ها است كه سخن از انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان و از شهرها و استان های مختلف به استان ها و شهرهای دیگر كشور به گوش می رسد. طرح هایی كه همواره با واكنش های زیادی از جانب مسؤلان، كارشناسان، فعالان محیط زیست و مردم محلی روبرو می شود. یك فعال محیط زیست می گوید: انتقال آب از هر استان كشور به استانی دیگر خطا است.عباس محمدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هیچ نقطه ایران همچون استان های شمال کشور آب مازاد نداریم، اظهار داشت: میانگین بارندگی سالانه در سه استان شمالی کشور حدودا برابر و حتی بیشتر از میانگین بارندگی های سالانه در اروپاست اما به علت وجود کشاورزی متمرکز یعنی تولید بالای محصول زراعی در منطقه ای کوچک با استفاده از مقدار زیادی کود و آفت کش و سرانه جمعیت به نسبت بالای این استان ها آب اضافه وجود ندارد ازاین رو انتقال آب از هر یک از این استان ها به استان های دیگر کشور خطا است.

وی با انتقاد از پیگیری برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اجرای پروژه های راه اندازی سد و طرح های انتقال آب از یک استان به استان های دیگر اظهار داشت: برخی نمایندگان در مجلس به شدت پیگیر پروژه های بزرگ مانند انتقال آب از دریای خزر به سمنان هستند و الان سد «فینسک» توسط نمایندگان مازندران در حال پیگیری است.

به گفته محمدی، سدی که گفته می شود مقرر است در «فینسک» راه اندازی کنند سد نسبتا کوچکی است اما سبب زیر آب رفتن کامل دو روستا دارای سکنه در این منطقه می شود. این ها ضررهایی است که از راه اندازی بی رویه سد و طرح های انتقال آب وارد می شود اما این روند سدسازی همچنان ادامه دارد.

مدیر گروه دیده بان کوهستان درباره طرح های انتقال آب از استان های شمال کشور به استان های دیگر همچون سمنان اظهار داشت: طبق آمار شرکت آب و فاضلاب سرانه مصرف آب در سمنان بیشتر از سایر استان های کشور است ازاین رو بهترین راهکار برای ذخیره منابع آبی این استان تعمیر شبکه های آب رسانی داخل شهری و شبکه های آب رسانی و آبیاری کشاورزی است که نشتی دارند.

وی افزود: آموزش مردم، اصلاح فضای سبز شهری استان سمنان، اصلاح نظام آبیاری کشاورزی و حرکت به سمت کشاورزی گلخانه ای که در آن برای کشت محصولات از میزان آب کمتری استفاده می شود از دیگر راهکارها برای صرفه جویی در مصرف آب است. درصورتی که این موارد مورد توجه و اصلاح قرار گیرند دیگر نیازی به انتقال آب به استان سمنان وجود نخواهد داشت.

محمدی در انتها با اشاره همینطور از دفاع وزیر نیرو از پروژهای سدسازی برغم آنکه پیش از این بر ضرورت مدیریت تقاضا و مصرف آب بیشتر از مدیریت عرضه آن تاکید داشت، انتقاد نمود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، راه اندازی ۳۶ کیلومتر تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه، اننتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی، تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران و افتتاح خط اول انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان در ۲۴ مهر ماه سالجاری همچون طرح هایی است که طی چند سال گذشته در زمینه انتقال آب در نقاط مختلف کشور مطرح شده و در دست اجرا است. همینطور برپایه اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران در ۳۱ استان کشور ۶۴۷ سد در حال بهره برداری، ۱۴۶ پروژه راه اندازی سد در دست اجرا و ۵۳۷ سد در دست مطالعه است.
1399/07/06
21:18:05
5.0 / 5
1435
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد