تولید عسل در رضوانشهر 15 درصد افزایش یافت

تولید عسل در رضوانشهر 15 درصد افزایش یافت

به گزارش آبیاری ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی رضوانشهر اظهار داشت: زنبورداران این شهرستان بیشتر از ۱۵ درصد بیشتر از سال قبل عسل تولید كردند.


مسعود رزاقی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: سال قبل زنبورداران مناطق مختلف پره سر و رضوانشهر بیشتر از ۴۸۰ تن عسل مرغوب تولید و روانه بازار مصرف کردند و سال جاری بدلیل شرایط مطلوب و مساعدت جوی، میزان تولید از رشد حدود ۱۵ درصدی برخوردار می باشد.
وی ادامه داد: رضوانشهر در زمینه نگهداری، پرورش و تولید زنبور و عسل، از مناطق شاخص استان و کشور می باشد و این شهرستان با دارا بودن ۲۲ هزار و ۸۰۰ کلنی کندوی عسل، سالانه حدود ۵۰۰ تن عسل مرغوب تولید و روانه بازارهای مصرف می کند.
رزاقی با بیان این مطلب که ۴۰۰ نفر در سطح مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر به حرفه زنبورداری و تولید عسل مشغول می باشند اضافه کرد: علاوه بر تولید عسل، سالانه مقادیر زیادی گرده گل، ژل رویال و زهر زنبور عسل هم برای شرکت های دارویی با قیمت بسیار خوبی در بازار مصرف و سود آوری بیشتر از عسل هم در این شهرستان تولید می شود.
وی با اشاره به اقلیم منطقه و وجود تنوع گیاهی و گونه های جنگلی در سطح این شهرستان اظهار داشت: الان روی آوری زنبورداران منطقه به تولید گرده گل، ژل و زهر زنبور می باشد و بدلیل تقاضای زیاد در بازار مصرف و وجود خیلی از درختان مثمر و جنگلی در سطح رضوانشهر و پره سر، این امر هم از جانب تولید کنندگان و هم مصرف کنندگان، مورد استقبال واقع شده است.
رزاقی تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست سالجاری، حدود ۶۰۰ تن گوشت قرمز و ۲ هزار تن سفید شامل مرغ و ماهی در این شهرستان تولید شد.
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر اضافه کرد: دامداران زحمتکش ما در سطح مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر هم بیشتر از ۸۰ تن پنیر، ۱۳۰ تن پشم گوسفندی و ۱۰ تن کره و سایر فراورده های دامی را تولید کردند.
رزاقی با اشاره به تولیدات فراورده های دامی در این شهرستان اظهار داشت: جمع آوری شیر در ۶ ماهه نخست سال جاری در این شهرستان بیشتر از ۱۵۰۰ تن می باشد که روانه بازار مصرف شده است.
وی اشاره کرد: رضوانشهر با دارا بودن ۳ مرکز جمع آوری شیر با ظرفیت روزانه به طور متوسط ۱۳ تن، سالانه بیشتر از ۳ هزارتن شیر تولید و روانه بازار های مصرف می کند.
وی با اشاره به فعالیت تعاونی های دامداران در سطح این مناطق، بیان کرد: تعداد ۳ تعاونی در مورد توزیع نهاده های دامی در این شهرستان فعال می باشند که عبارتند از تعاونی های دامداران، گاومیش داران و تعاونی عشایری که در خدمت امور مربوط به دامداران عزیز هستند.
وی ادامه داد: رضوانشهر و پره سر دارای ۶۰۰ واحد دامی سنگین، کوچک و بزرگ می باشد و جمعیت دامی در این شهرستان بیشتر از ۲۰ هزار رأس شامل گاو دو رگ، گاو بومی و اصیل، حدود ۵ هزار رأس گاومیش و ۱۵۰۰ رأس تک سمی شامل اسب، قاطر، اسب خزر است.
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر اشاره کرد: برای افزایش درآمد و اصلاح نژاد دام، تعداد ۵ واحد تلقیح مصنوعی هم در این شهرستان فعال می باشند.
رزاقی در ادامه با اشاره به ظرفیت شهرستان در زمینه تولید گوشت سفید هم اظهار داشت: رضوانشهر و پره سر دارای ۱۷۰ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت تولید سالیانه حدود ۳ هزار و ۵۰۰تن گوشت سفید می باشد که بخشی از نیاز بازار مصرف کشور را تأمین می کنند.
او همینطور اظهار داشت: ۳ واحد مرغ مادر گوشتی با ظرفیت ۹۰ هزار قطعه مرغ مادر و تولید بیشتر از ۵ میلیون تخم نطفه دار و بالغ بر ۳ میلیون جوجه گوشتی در سال در این مناطق فعال می باشند.
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر با اشاره به جوجه کشی صنعتی هم اظهار داشت: ۱ واحد جوجه کشی صنعتی به ظرفیت ۱ میلیون در هر دوره در روستای آقاجان محله رضوانشهر فعال می باشد.
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۲ بخش به نامهای مرکزی و پره سر در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.منبع:

1399/07/07
14:05:37
5.0 / 5
1418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد