رییس سازمان حفظ نباتات:

مصرف سموم در ایران كمتر از میانگین جهانی

مصرف سموم در ایران كمتر از میانگین جهانی

به گزارش آبیاری رئیس سازمان حفظ نباتات كشور اظهار داشت: میزان مصرف سم برای از بین بردن آفات نباتی در كشورمان به طور متوسط ۳۰ تا ۳۵ هزار تن در سال است.


به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « کیخسرو چنگلوایی » با اشاره به اینکه وظیفه داریم از بخش خصوصی و تولید کننده ها حمایت نماییم، اضافه کرد: این کار در اولویت کاری نخست ماست اما در گام بعدی باید تلاش نماییم تکنیکال را هم در کشور خودمان تولید نماییم.
وی اظهارداشت: سال جاری ۷۵ درصد آفت کش ها ناشی از واردات مواد اولیه موثره و یا تکنیکال از خارج است و ۲۵ درصد محصول نهایی وارد می شود.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان داده است در گذشته سموم به صورت کامل وارداتی بود، اما حالا برای به صفر رساندن واردات تلاش می شود.
چنگلوایی اضافه کرد: سال گذشته ۱۷ قلم از واردات سموم به دلیل وجود مشابه داخلی حذف شد و سال جاری هم ۲۰ قلم در دست بررسی می باشد.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: برای کاهش واردات محصولات نمی توان یک شبه عمل کرد بلکه باید ساز و کار آن دیده و این کار به تدریج صورت گیرد چونکه وارد کننده هم تشکیلات و کارگرانی دارد و نباید به یک باره آنرا قطع کرد.
چنگلوایی اظهارداشت: ۴۰ شرکت از شرکت های عضو انجمن تولید کنندگان سموم، حالا وارد کننده سموم محسوب می شوند.
منع واردات سمومی که مشابه داخلی دارد
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: کل سمومی که توان تولید داخل را داشته باشیم بر مبنای برنامه، واردات آنرا به صفر می رسانیم ولی این کار سال جاری اتفاق نخواهد افتاد، چونکه ثبت سفارشات سال جاری انجام شده است.
چنگلوایی اضافه کرد: مقرر است از دو هفته آینده هر ثبت سفارش جدیدی که نمونه تولید داخلی آن موجود باشد، برای پشتیبانی از تولید اجازه واردات آن محصول را نخواهیم داد.
به گفته رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، تفاهمنامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان برای تولید مواد اولیه سموم امضا شده است.
وی با اشاره به اینکه سموم ما سرطان زا نیست، افزود: حالا متوسط استفاده از سم در دنیا در هر هکتار ۲.۸ کیلوگرم و در کشور ما ۲.۲ کیلوگرم است و همینطور به ازای هر کیلوگرم محصولی که در دنیا تولید می شود ۰.۶۵ گرم سم استفاده می شود ولی در کشور ما ۰.۳۵ گرم است.
چنگلوایی اظهار داشت: وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همه سموم را کنترل می کنند و بیشتر محصولاتی که تولید می شود در رده محصولات سالم قرار دارند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، برای توسعه روش های جایگزین مصرف سموم شیمیایی، طبق آمارها سالانه ۱.۵ میلیون هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات کشاورزی انجام می شود.
منبع:

1399/07/07
23:51:07
5.0 / 5
1365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد