رییس سازمان جهاد كشاورزی استان:

ثبات قیمت برنج مازندران ناشی از رویكرد حمایتی دولت می باشد

ثبات قیمت برنج مازندران ناشی از رویكرد حمایتی دولت می باشد

رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران ثبات قیمت انواع برنج در بازار استان را در شرایط عرضه زیاد این محصول به نفع شالیكاران دانست و اظهار داشت: ثبات قیمت برنج مازندران آن هم در فصل برداشت این محصول نشانگر موفقیت رویكرد حمایتی دولت در این بخش است.


عزیزالله شهیدی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار این که الان شالیکوبی های استان مملو از برنج نو از نوع طارم محلی است، اضافه کرد: به رغم این که بطور میانگین در هر یک از شالیکوبی های استان ۳۰۰تا ۴۰۰تن برنج سفید آماده عرضه و فروش وجود دارد ؛در چنین شرایطی قیمت ها ثابت مانده است و این نشانه کارآمدی سیاست های حمایتی دولت بر مدیریت بازار این محصول است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه با سیاست حمایتی دولتی در خصوص نیمایی شدن واردات برنج خارجی، امسال به هیچ عنوان دغدغه ای برای فروش برنج داخلی وجود ندارد.
شهیدی فر با توضیح این نکته که دیگر نگران واردات برنج خارجی نیستیم و در هر شرایطی به لحاظ عرضه و تقاضا، برنج تولید داخل قیمت واقعی خودش را به دست می آورد، اضافه کرد: چونکه سیاست ارز نیمایی برای واردات برنج مانع کاهش قیمت تولیدات داخلی این محصول امسال شده است.
وی در عین حال گفت: بااینکه هزینه تولید برنج امسال بسیار بالا رفته است، اما شالیکاران نگران قیمت محصول نیستند چونکه قیمت فعلی انواع برنج داخلی برای بیشتر کشاورزان رضایتبخش گزارش شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اشاره کرد: بطور یقین باتوجه به شرایط امروز اقتصاد کشور و هزینه های صورت گرفته امیدواریم قیمت برنج در راه افزایشی قرار بگیرد که دور از انتظار نیست.
شهیدی فر اظهار داشت: گزارش های کارشناسان بخش بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران نشان میدهد که هم اکنون ارقام ندا، شیرودی و فجر بعنوان انواع برنج کیفی پر محصول تولید امسال به ترتیب ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان و برنج طارم محلی ۲۲ هزار تومان به صورت نقدی خرید و فروش می شود.
وی خرید و فروش نقدی در بازار برنج مازندران را بی سابقه و یک موفقیت بزرگ برای شالیکاران توصیف کرد و در عین حال عرضه برنج مازندران با قیمت بالا در دیگر استان های کشور را غیر متعارف دانست و توضیح داد: بااینکه اختلاف قیمت برنج خارجی بی کیفیت در مقایسه با برنج کیفی شمال ایران نظیر طارم صدری، دم سیا و طارم هاشمی کم است، اما معتقدم شالیکاران باید به دغدغه دولت نسبت به قدرت خرید مصرف کنندگان نیز توجه نمایند و یقین داشته باشند، مصرف کنندگان نیز به در خرید به قیمت و کیفیت برنح داخلی و خارجی پی برده اند.
شهیدی فر با ذکر این نکته که توقع و انتظار شالیکاران به افزایش قیمت طارم تا ۲۵ هزار تومان نیز بجا است، بیان داشت: بررسی ها نشان میدهد که به سبب مشکلات کرونایی مصرف برنج های خارجی در تالارها و واحد های پذیرایی بشدت کاهش یافته است و بنا بر این شاهد فراوانی برنج های خارجی در بازار مصرف هستیم.
این مسئول کشاورزی مازندران به مکانیزه شدن کاشت و برداشت به خاطر افزایش توان کشاورزان برای خرید ماشین آلات مورد نیاز طی هفت سال اخیر اشاره نمود و گفت: امروز برنجکاری با حمایت های دولت و البته سیاست های بازرگانی به صرفه شده است و نمونه بارز آن علاوه بر ثبات قیمت در زمان ارائه زیاد، رونق کشت دوم این محصول است.
شهیدی فر به انتها برداشت محصول کشت اول برنج در سطح حدود ۲۱۵هزار هکتار با تولید یک میلیون و ۴۰۰هزار تن شلتوک اشاره نمود و اظهار داشت: طبق آمار واحد اداره برنج جهاد کشاورزی استان امسال ۱۱۰ هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان زیر کشت دوم به ۲ روش نشا مجدد و یا رتون رفته است.
مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن ؛۴۲درصد برنج سفید کشور را تامین می کند.


1399/07/08
23:44:56
5.0 / 5
1411
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد