هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید زعفران اختصاص یافت

هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید زعفران اختصاص یافت

به گزارش آبیاری مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۵ درصد (سه درصد كمتر از نرخ مصوب) از جانب بانكهای كشاورزی، ملت و توسعه صادرات در اختیار خریداران و صادركنندگان عمده زعفران قرار می گیرد.


محمدعلی طهماسبی در دیدار تشکل ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی که یکشنبه شب با حضور «کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی در بیرجند برگزار گردید اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور با امضای تفاهم نامه چندجانبه با بانکهای کشاورزی، ملت و توسعه صادرات، زمینه پشتیبانی از صنعت زعفران برای صادرات با کیفیت تر این محصول را فراهم نموده است.
وی بیان نمود: از این میزان ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بانک کشاورزی، ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک ملت و ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: سال جاری قیمت پایه و کف هر کیلوگرم زعفران ۲۰ میلیون تومان، پوشال ۱۶ میلیون تومان، گل زعفران کیلویی ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: دولت تا حدود ۷۲ تن محصول زعفران را خریداری کرد که به علت مسائل مختلف ۶۰ تن زعفران که از سال های گذشته مانده، وارد بورس شده است.
طهماسبی اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی تاکید داشت این زعفران خریداری شده به داخل سرریز نشود و برای فروش و صادرات در نظر گرفته شود امید است کشورهای دیگر بازارهای جدیدی برای این محصول باشند.
وی عنوان کرد: به تازگی با همت وزیر جهاد کشاورزی چند طرح در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح گردیده است که یکی از این طرح ها مربوط به گیاهان دارویی به میزان ۷۵ هزار هکتار بوده که ۵۰ هزار هکتار مربوط به سازمان جنگل ها و مراتع است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی هرچند بارندگی کم و تبخیر آب بالا است اما برای پیشگیری از بیابانزایی بخصوص اراضی که در کنار رودخانه ها قرار دارد مستعد برای توسعه زرشک دیم است.
وی اضافه کرد: ۲۵ هزار و ۶۰۰ هکتار سهمیه ما از گیاهان دارویی است که هر آنچه در توان داشته باشیم به استان خراسان جنوبی توجه خواهیم کرد.
طهماسبی بیان نمود: از حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار که در برنامه ششم توسعه بود حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ هکتار زرشک دیم و ۶۰۰ هکتار خارشتر در این استان کشت شده و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم وارد میدان شده است.
وی با اشاره به اینکه برای کشت گیاهان دارویی تسهیلات پرداخت می شود عنوان کرد: در اراضی شیب دار هفت هزار هکتار گل محمدی، زرشک، گیاهان دارویی، سنجد و سایر هم برنامه ریزی شده و امیداریم استان هم پیگیر توسعه این کشت با عنایت به تسهیلات ارزان قیمت باشد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه به صنایع تبدیلی و تکمیلی تسهیلات ۱۵ درصد پرداخت می شود تصریح کرد: این تسهیلات با پنج سال برگشت توسط بانک کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: در ارتباط با محصول زرشک خراسان جنوبی که هفت هزار تن از سال قبل در انبارها موجود است و به علت انتشار کرونا و سایر مسائل به فروش نرفته است سازمان تعاون روستایی وارد خرید شده است.
طهماسبی خاطرنشان کرد: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعان روستایی از راه تفاهم نامه هایی که منعقد کرده و خرید توافقی این محصول، اجازه نخواهد داد زرشک روی دست کشاورز بماند.
وی تصریح کرد: هر جا این محصول بماند و قرار باشد کشاورز ضرر کند به دستور وزیر جهاد کشاورزی وارد خرید می شویم بدون اینکه با خریداران و تجار رقابت نماییم چونکه ما هیچ رقابتی با تجار نداریم تنها می خواهیم تولید کننده ضرر نکند چون گردش کشاورزی برای کشاورز سالی یکبار است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: در ارتباط با گلخانه ها گام بزرگی در جهت نهضت گلخانه ای در چارچوب ۷۰۰ هکتار در استان خراسان جنوبی برداشته شده است.
وی اضافه کرد: برنامه سال جاری ما در استان خراسان جنوبی در زمینه گیاهان دارویی ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار است که امید است این میزان توسط سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان جذب شود.
طهماسبی بیان نمود: در عرصه های منابع طبیعی محصولاتی از قبیل آنغوزه ارزش افزوده بالایی دارد اما خام فروشی می شود، گیاهان دارویی اخیرا دارای ارزش اقتصادی شده است و کسب و کارهای جدید به دنبال دارد.
وی عنوان کرد: استان خراسان جنوبی با عنایت به داشتن تنش های محیطی دارای ماده موثر بالایی است و ارزش افزوده دارد داروهای گیاهی بر مبنای ماده موثره خرید و فروش می شود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: تعجب می کنم چرا اربابان خراسان جنوبی نسبت به ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی برای گیاهان دارویی ورود نمی کنند.
وی بیان نمود: در زمینه گلخانه ها تسهیلات پرداخت می شود اما اصل بازار است و گیاهان پرآب نباید کشت شود، در شرایط استان که شلاق های آفتاب مقداری شدیدتر است باید محصولات گلخانه ای توسعه یابد.
طهماسبی تصریح کرد: در ارتباط با زرشک، ۱۵۰ هکتار بارگاه های در استان اجرا خواهد شد که تغییر کاربری نیست طبق دستورالعمل وارد می شویم و محصول را می خریم و کشاورزان نباید نگران محصول باشند.
وی با اشاره به اینکه در ارتباط با نظام صنفی اتفاقات بزرگی در حال انجام می باشد اظهار داشت: ۲۲ مهر ۹۹ هفت وزیر میهمان وزیر جهاد کشاورزی خواهند بود که آئین نامه و هیات نظارت بر اصناف کشاورزی کشور را امضا و هیات را تشکیل خواهند داد.
طهماسبی با اشاره به اینکه نظام صنفی دارد جای خویش را باز می کند تصریح کرد: هم اکنون ۹۰۰ هزار نفر عضو این صنف هستند که باید این تعداد افزایش پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه در استان خراسان جنوبی سردخانه وجود ندارد اظهار داشت: سردخانه ها به گردش نقدینگی کمک می کنند حداقل باید سردخانه و انبارهای فنی در این استان توسعه یابد چون اینها ارزش افزوده ایجاد می کنند.
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی هم اظهار داشت: بنیاد نخبگان تلاش دارد در زمینه محصولات استان تحول ایجاد نماییم ولی اختیارات کم هست.
سعید احمدی زاده ضمن تشکر از استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: ۱۸ سال عضو گروه مهندسی علمی دانشگاه بیرجند هستم و درخواست داریم در کارگروه اقتصادی برای محصولات استراتژیک کار نماییم.
وی بیان نمود: در خراسان جنوبی ۲۰ محصول را شناسایی کرده ایم که باید برای آنها برنامه ریزی و زنجیره ارزش برای آنها تشکیل داد.
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی تصریح کرد: نقشه راه گیاهان دارویی تنظیم و توسط معاونت اقتصادی به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: گردش مالی این محصولات پنج هزار میلیارد تومان است همینطور ۲ هزار میلیارد تومان هم چهار محصول استراتژیک زرشک، زعفران، عناب و انار گردش مالی دارد که و حدود ۹۰ هزار کشاورز در زمینه تولید این محصولات در استان فعال می باشند.
احمدی زاده عنوان کرد: در صورتی که ۳۰ درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است اما کشاورزی استان با سایر استان ها فرق دارد بنابراین باید از کشاورزان حمایت های ویژه شود.
وی تصریح کرد: برای محصولات استراتژیک کمی اختیارات بیشتری به استان داده شود چونکه استان و مدیران سالمی داریم همینطور تجارت، بازرگانی، برندیگ و مارکتینگ محصولات را در اختیارات نداریم تا به خروجی خوبی برسیم.
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی اظهار داشت: درخواست داریم کارگروه محصولات استراتژیک با اختیارات وزیر در استان برگزار گردد چونکه سال قبل ۱۵ طرح را تصویب کردیم ولی به جواب نرسیدیم.
وی خواهان تشکیل کنسرسیوم متشکل از بخش های خصوصی و دولتی برای برندینگ، مارکتینگ، صادرات، بانک و بورس زعفران و زرشک در استان شد.
وزیر جهاد کشاورزی عصر روز گذشته (یکشنبه) به همراه تعدادی از معاونان و مدیران این وزارتخانه برای بازدید و افتتاح چند طرح بخش کشاورزی وارد مرکز استان (بیرجند) شد و از مجتمع گلخانه ای محمدیه شهرستان خوسف، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان و مجتمع پرورش شتر مرغ بنیاد تعاون زندانیان بازدید کرد.
افتتاح پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از پروژه های وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور، با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری مهمترین برنامه این سفر است.
وزیر جهاد کشاورزی اولین بار با هدف رصد میدانی ظرفیت های استان در حوزه کشاورزی، بازدید از پروژه های در دست اقدام و افتتاح برخی پروژه ها به استان خراسان جنوبی سفر کرده است و به بررسی مسایل و مشکلات کشاورزان و دامداران استان پرداخت.منبع:

1399/07/14
23:08:57
5.0 / 5
1481
تگها: آب , جنگل , دستگاه , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد