گلایه تولیدكنندگان از واردات سموم كشاورزی دارای مشابه داخلی

گلایه تولیدكنندگان از واردات سموم كشاورزی دارای مشابه داخلی

به گزارش آبیاری عضو انجمن صنایع تولیدكنندگان سموم كشور اظهار داشت: باتوجه به شرایط تحریم ها و محدودیت تخصیص ارز، تخصیص 52 درصد ارز به واردات سموم آماده مصرف مشابه تولید داخل نه فقط ضربه به صنعت است بلكه منافع ملی را با مخاطره روبرو می كند.


«فریبرز فیروز جهان تیغی» روز سه شنبه در نشست خبری کمیته پشتیبانی از تولید داخل انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم کشور در جمع خبرنگاران اضافه کرد: صنعت تولید سم به سبب فرمولاسیونی که دارد، صنعت پیچیده و مهمی است.
وی اظهارداشت: با وجود اینکه ۶ ماه از سال می گذرد همچنان برای فرمولاسیون این صنعت و کمبود ارز اقدامی انجام نشده است.
عضو انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم کشور اشاره کرد: همه می دانیم که کشور به سبب تحریم ها با محدودیت ارزی روبرو است، بدین سبب انتظار می رود دولت با مدیریت مناسب با کاهش واردات سموم مشابه داخلی از تولید داخلی حمایت کند.
وی با اعلان اینکه علت افزایش سهم واردات سموم در شرایط تحریم ها معین نمی باشد، اظهار داشت: حالا به تولید دو دلار ارز یارانه ای و به واردات سه دلار تخصیص می دهند این اقدام لطمه به تولید کشور است.
فیروز جهان تیغی اظهارداشت: لازم است وزارت جهاد کشاورزی موضع خودرا در تخصیص ارز به واردکنندگان سموم آماده مصرف و تولید داخل مشخص نماید.
عضو انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم کشور درباره صادرات سموم تولید ایران اظهار داشت: در دو تا سه سال قبل ایران به سبب تولید سموم با کیفیت جایگاه خوبی در صادرات این کالا به کشورهای همسایه همچون ترکیه داشت اما با ممنوعیت صادرات، بازارهای ما از دست رفته است.
وی با اشاره به اینکه دیگر ایران به آسانی نمی تواند جایگاه خودرا بعنوان صادرکننده سموم در میان کشورهای همسایه کسب کند، اضافه کرد: در سال های گذشته سعی کردیم ۲۵ نوع سم را در کشور ازبکستان به ثبت رساندیم اما سیاست های میز محوری و ممنوعیت صادرات تمامی زحمات این صنعت را به هدر داده است.
فیروز جهان تیغی اشاره کرد: این درحالسیت که به سبب کیفیت بالای تولید سموم ایران حتی روسیه نیز متقاضی خرید این محصول شده بود که این امر ارز آوری قابل توجهی برای کشور به همراه داشت.
مغایرت واردات سموم مشابه تولید داخل با محدودیت ارزی
«محسن عسگری» یکی دیگر از اعضای انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم کشور اظهار داشت: حالا به سبب عدم شفافیت مواضع مسئولان امر، قانون ممنوعیت واردات سموم آماده مصرف مشابه تولید داخل اجرا نمی گردد.
وی اظهارداشت: مشکل تولیدکنندگان واردات سموم نیست، بلکه براین باوریم که چرا وقتی کشور با محدودیت ارزی روبروست باید سموم آماده مصرف، ماده موثره و تکنیکالی که در داخل کشور تولید می شود ارز دریافت کرده و وارد شود.
این تولیدکننده سموم اشاره کرد: کشور قادر به تولید همه سموم نیست و هر ساله آفت کش های جدیدی با طراحی و مالکیت معنوی سایر کشورها تولید و به بازار عرضه می شود که ما هم منبع اصلی را وارد می نماییم که حدود ۱۰ درصد است.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ شرکت تولیدکننده سموم در کشور فعال است، اضافه کرد: با بهره گیری از توان این شرکت ها می توان ۳۰ درصد صرفه جویی ارزی در بخش سموم داشته باشیم.
عسگری براین باور است که وقتی کشور با محدودیت ارزی روبروست و به نهاده های بخش کشاورزی ارز قطره چکانی تخصیص می دهد چرا باید کالای مشابه تولید داخل وارد نماییم.
وی درباره این ادعا برخی که واردات برای امنیت غذایی کشور است، اظهار داشت: این سوال پیش می آید که آیا واردات کالاهای مشابه تولید داخل با امنیت غذایی کشور منافات ندارد.
این تولید کننده سموم اظهارداشت: اگر ماده موثره سموم به سبب محدودیت ارزی وارد نشود صنعت با مشکل جدی روبرو می شود.
عسگری افزود: اگر دولت، ارز یکسان به تولید داخل برای تامین مواد اولیه تخصیص دهد و مانع واردات کالاهای مشابه داخلی شود صنعت ظرفیت تامین نیاز کشور را دارد و دیگر نیازی به واردات سموم به جز آفت کش های جدید نیست.
وی درباره خلوص سموم تولید داخل اظهار داشت: سموم تولید داخل بر طبق استانداردهای بین المللی فائو و با سموم اروپایی قابل رقابت است، بطوریکه ناخالصی آن نیز بر طبق استانداردها تعیین می شود.
عسگری با اعلان اینکه شرکت های داخلی ۱۰ برابر نیاز کشور سم تولید می کنند، اضافه کرد: تولید داخل سم سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن است، اما سالانه ۳۰ هزارتن به مصرف داخلی می رسد بدین سبب ۹ برابر سم تولیدی قابلیت صادرات دارد.
فعالیت ۶۰ شرکت در تولید سم
«محمدناصر عطایی نیا» یکی دیگر از اعضای انجمن تولیدکنندگان سموم کشور اظهار داشت: حالا ۶۰ شرکت تولید فرمولاسیون دفع آفات در کشور فعال است و هیچ کشوری تولید داخل خودرا برای جنس وارداتی از بین نمی برد.
کیفیت سموم تولید ایران بالاتر از چین و هند
«محمد هادی بوستانی» یکی دیگر از تولیدکنندگان این صنعت اظهار داشت: صنعت تولید سم در کشور ما ۳۰ سال قدمت دارد که صنعت جوان و نوپایی است اما همین صنعت تغییرات عمده ای در اقتصاد کشور به وجود آورده است.
وی اظهارداشت: سال ۱۳۷۵ نزدیک ۲۵۰ میلیون دلار ارز برای خرید سم از کشور خارج می شد، حالا پس از ۲۵ سال نیز همچنان ۲۵۰ میلیون دلار ارز به این بخش اختصاص می یابد.
این تولیدکننده سم افزود: در همان زمان نیز برای واردات کشور، ارز خارج می شد و قیمت های جهانی رو به بالا بود اما با ورود دانش این صنعت به کشور، قیمت های جهانی نیز متعادل شدند.
وی با اعلان اینکه ما در تکنولوژی تولید سموم و فرمولاسیون حرفی برای گفتن داریم، اضافه کرد: هم اکنون کیفیت سموم تولید ایران بمراتب بالاتر از سموم تولید کشورهای چین و هند است، برای اینکه در چین و هند استاندارد ملی دارند اما ما بر طبق استاندارد بین المللی فائو تولید داریم.
ممنوعیت صادرات به ضرر تولید داخلی
«محمد خصوصی» یکی دیگر از اعضای انجمن تولیدکنندگان سم کشور اظهار داشت: ممنوعیت صادرات و تخصیص ارز به واردات سبب شده تا تولیدکنندگان داخلی بازارهای صادراتی خودرا از دست بدهند.
وی افزود: این درحالیست که کالاهای وارداتی از کالاهای تولید داخل گران تر خریداری و وارد می شود.
وی اظهارداشت: علت استقبال از سموم وارداتی، نبود درج قیمت روی این کالاست بدین سبب فروشندگان به هر قیمتی که می خواهند محصول وارداتی را می فروشند اما سموم داخلی دارای درج قیمت است و مورد استقبال قرار نمی گیرد.
منبع:

1399/07/16
21:13:20
5.0 / 5
1692
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد