كاهش بیشتر از 12هزار تن دی اكسیدكربن با اجرای طرح بهینه سازی انرژی در ساختمان

كاهش بیشتر از 12هزار تن دی اكسیدكربن با اجرای طرح بهینه سازی انرژی در ساختمان

پروژه ˮبهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمانˮ كه در دستور كار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، پیشبینی می شود اجرای آن از انتشار ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن دی اكسیدكربن پیشگیری كند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، پروژه "بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان" با هدف کاهش تولید گاز CO۲ با همکاری مشترکی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دفتر عمران سازمان ملل متحدد (UNDP) و صندوق تسهیلات محیط زیست (GEF) است که در سه بخش «قوانین و مقررات»، «پروژه های پایلوت و بازار بهینه سازی انرژی» و «آموزش تخصصی و آگاهی بخشی عمومی» اجرایی می شود.
این سه بخش به «تفصیل، بررسی و بازنگری اسناد سیاستی، برای طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی بین بخشی و اجرای آن»، «ارزیابی و صحت سنجی پروژه های پایلوت کارایی انرژی و محیط زیست در ساختمان های نمونه» و «ایجاد تحول در ساختار بازار انرژی بخش ساختمان با آموزش تمام ذینفعان زنجیره ارزش کارایی انرژی و محیط زیست» می پردازد.
اجرای «طرح های پایلوت و راه کارهای بهینه سازی انرژی» تا کنون در ۱۹۶ ساختمان (۴۳ ساختمان اداری- عمومی و ۱۵۳ ساختمان مسکونی) در مجموع با زیربنای ۹۸۰ هزار متر مربع اجرا شده و در ۲۳۴ ساختمان (۳۷ اداری- عمومی و ۱۶۷ مسکونی) در حال اجرا می باشد.
از دیگر دستاوردهای این پروژه می توان به مشارکت ۳۰ شرکت خصوصی، ۱۵ سازمان دولتی و ۵ انجمن تخصصی- صنفی و ۱۰ شرکت استارتاپی اشاره نمود.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، اجرای این طرح در ساختمان های مدنظر می تواند به صرفه جویی پنج میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز و ۶ هزار و ۸۰۰ مگاوات ساعت برق معادل ۱۰۳ هزار بشکه نفت خام منجر شود. این کار از انتشار ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن معادل دی اکسیدکربن جلوگیری می کند.
منبع:

1399/07/19
20:55:30
5.0 / 5
1622
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد