گستره كشت گلخانه ای در جوین خراسان رضوی پنج برابر شد

گستره كشت گلخانه ای در جوین خراسان رضوی پنج برابر شد

ایرنا- سرپرست اداره جهاد كشاورزی جوین اظهار داشت: گستره سطح كشت به روش گلخانه ای در این شهرستان واقع در غرب خراسان رضوی ظرف هفت سال گذشته پنج برابر بیشتر شده است.


علی اکبر قارزی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: اجرای برنامه ها و تلاش دولت تدبیر و امید، گستره سطح کشت به روش گلخانه ای در جوین را که سال ۱۳۹۳ در حدود پنج هزار مترمربع بود هم اینک به ۲۵ هزار مترمربع افزایش داده است.
وی توسعه کشت گلخانه ای را سبب افزایش راندمان در اقتصاد کشاورزی و مدیریت راهبردی آب ذکر و بیان کرد: استفاده از این روش زراعت سبب افزایش کمی و کیفی محصولات می شود بطوری که حجم تولید را در فضای کشت کوچک به چندین برابر می رساند.
سرپرست جهاد کشاورزی جوین افزود: "گوجه فرنگی، خیار، فلفل، انواع سبزیجات و آلوئه ورا" عمده محصولاتی هستند که هم اینک در گستره ۲۵ هزار مترمربعی واحدهای گلخانه ای جوین تولید می شوند.
وی اظهار داشت: همین طور امسال اولین گلخانه تولید محصولات سبزی و صیفی، مجهز به سامانه گرمایشی در جوین مورد بهره برداری قرار گرفت.
قارزی اضافه کرد: این "سامانه گرمایشی از کف گلخانه" به مساحت هزار و ۲۰۰ مترمربع بخاطر قابلیت کنترل دما و گرمای یکنواخت، امکان برداشت سالانه محصول را در سه نوبت مجزا به وجود آورده است.
جوین ۱۲ هزار بهره بردار بخش کشاورزی و زیربخشهای باغداری، دامپروری و طیور دارد.
شغل عمده اهالی این شهرستان کشاورزی، دامداری و مرغداری است.
۴۱ هزار هکتار زمین کشاورزی جوین به طور عمده به کشت گندم، جو، هندوانه، خربزه، چغندرقند، یونجه، زیره و کنجد اختصاص دارد.
این شهرستان در بخش دامداری نیز ۱۷ هزار و ۴۰۰ راس دام سنگین، ۱۲۰ هزار راس دام سبک و ۱۷ واحد مرغداری را در اختیار دارد.
نقاب، مرکز شهرستان ۵۴ هزار نفری جوین در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.
این شهرستان با دو بخش "مرکزی و عطاملک" دارای چهار دهستان و ۵۳ روستا است. ۴۰ هزار نفر از جمعیت جوین ساکن روستاهای این شهرستان هستند.


1399/07/23
13:42:49
5.0 / 5
1346
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد