مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی خبرداد:

خرید ۲۷۰ هزارتن گندم دوروم در چارچوب كشت قراردادی

خرید ۲۷۰ هزارتن گندم دوروم در چارچوب كشت قراردادی

، مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: ۲۷۰ هزار تن گندم دوروم در چارچوب كشت قراردادی و با قیمتی بالاتر از قیمت تضمینی از كشاورزان برخی مناطق كشور در سال زراعی جاری توسط بخش خصوصی خریداری می شود.


به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی « اسماعیل اسفندیاری پور» اضافه کرد: انجمن کارخانه های ماکارونی کشور اعلام آمادگی کردند که این میزان گندم دوروم را به شکل مستقیم و در قالب کشت قراردادی با قیمت ۲۳۰ تومان در هر کیلو گرم بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می کنند.
وی اضافه کرد: برای خرید ۲۷۰ هزار تن گندوم دوروم، قرارداد کشت با کشاورزان استان های کرمانشاه، ایلام، خوزستان، مناطق جنوب فارس و کرمان در حال امضاست.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، کشت قراردادی را روشی موفقیت آمیز برای تولید و خرید گندم دانست و اظهار داشت: از اواسط آبان ماه کشت گندم دوروم در استان های یاد شده، آغاز خواهد شد.
وی افزود: سال قبل انجمن کارخانه های ماکارونی تعهد خرید توافقی ۵۰ هزار تن گندم دوروم را در چارچوب کشت قراردادی با کشاورزان داشتند، اما به دلیل تولید بیشتر در نهایت ۹۳ هزار تن از این محصول خریداری کردند.
اسفندیاری پور درباره قیمت کود و اهمیت مصرف آن اظهار داشت: قیمت کود اوره که ۶۰ تا ۶۵ درصد کود مصرفی کشاورزان را تشکیل می دهد، رشد قیمت نداشته است اما قیمت کودهای فسفاته و پتاسه به خاطر تغییر نرخ ارز از ترجیحی به نیمایی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
وی، بر مصرف کودهای پایه در مرحله کاشت بخصوص در گندم دیم تصریح کرد و اضافه کرد: گرانی کودهای فسفاته و پتاسه نباید مانع از مصرف این نهاده شود، چونکه غلات به شدت به کودهای ازته برای برای ارتقای عملکرد و کیفیت نیاز دارند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که بر مبنای سفارش های فنی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور و موسسه تحقیقات خاک و آب، دو سوم کود اوره یا نیتروژنه در زمان کاشت باید مصرف شود، اظهار داشت: با عنایت به اقلیم مناطق به صورت متوسط بین ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم کود اوره همزمان با کاشت گندم دیم در هر هکتار باید مصرف شود.
وی اضافه کرد: تصمیمات فنی در مورد کشت گندم دیم فقط برای مرحله کاشت است، چونکه زمان داشت مشخص نیست بارندگی بموقع اتفاق بیفتد
اسفندیاری پور خطاب به کشاورزان اظهار داشت: چنانچه غلات، کود اوره را بموقع و به مقدار کافی دریافت نکنند، میزان گلوتن و پروتئین آن کاسته می شود و این امر کیفیت آرد گندم را می کاهد.
وی اضافه کرد: مصرف کودهای ریزمغذی مانند کودهایی که حاوی عنصر روی هستند در افزایش تولید و ارتقای کیفیت دانه غلات موثر است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی در سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ برای هرکیلوگرم گندم معمولی نان چهار هزار تومان و گندم دوروم چهار هزارو ۲۰۰ تومان تعیین شده است.


1399/07/23
23:55:59
5.0 / 5
1391
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد