وزیر جهاد كشاورزی:

جمعیت زنان روستایی و عشایری 10 میلیون نفر است

جمعیت زنان روستایی و عشایری 10 میلیون نفر است

آبیاری: وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: حالا ۱۰ میلیون نفر جمعیت زنان روستایی و عشایری داریم كه بالغ بر ۶ میلیون نفر از این زنان با سن حدود ۱۸ سالگی فعالیت دارند.


« کاظم خاوازی» عصر روز دوشنبه در مراسم رونمایی از تلاش ها و توانمندی های زنان روستایی و عشایری که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی روستا اضافه کرد: جمعیت زنان روستایی توانمندی بزرگی برای کشاورزی خانوادگی به حساب می آید که می توانند تحول بزرگی را در بخش کشاورزی و نظام های خرد ایجاد کنند.
وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی هم در جهاد سازندگی و هم از سالهای ۷۲ برنامه هایی برای زنان روستایی و عشایری داشته و که در سه بخش آنرا دنبال کرده است.
وجود ۱۸ هزار تسهیل گر زنان روستایی در دولت تدبیر و امید
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بخش نخست ظرفیت سازی آموزش و کسب مهارت های اولیه مورد تاکید بود که حدود سه هزار نفر تسهیل گر زن روستایی داشتیم که با روی کارامدن دولت تدبیر و امید تعداد آن به ۱۸ هزار نفر رسیده و انتظار می رود این رقم افزایش یابد و این وزارتخانه سالانه به ۵۰ هزار نفر زن روستایی آموزش می دهد.
افزایش صندوق های خرد به ۳۶۰۰ عدد در دولت تدبیر و امید
خاوازی ضمن تشکر از حمایت ها و فعالیتهای صندوق کارافرینی امید خاطرنشان کرد: در بخش دوم وجود صندوق های مالی خرد اهمیت دارد به صورتی که در گذشته ۹۰۰ صندوق خرد زنان روستایی شکل گرفت.
وی اضافه کرد: حالا در دولت تدبیر و امید تعداد صندوق های خرد زنان روستایی و عشایری به سه هزار و ۶۰۰ مورد رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه وجود این صندوق ها اثرگذار است اظهار داشت: منابع مالی این صندوق ها اندک است، اما برای زنان روستایی و عشایری منابع لازم را تأمین می کند.
وی تصریح کرد: این صندوق ها در مبحث کرونا به زنان روستایی برای تولید ماسک در روستاها کمک کردند و مورد استفاده واقع شد و کشورهای دیگر هم به فعالیت این صندوق ها توجه کردند.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حالا ۱۲۰ هزار نفر در این صندوق ها عضویت دارند و در هندوستان تعداد اعضا ۱۲۴ میلیون نفر و بنگلادش ۹ میلیون نفر اعلام شده، انتظار می رود بتوانیم بوسیله مشارکت بانک ها و ارائه تسهیلات کم بهره این صندوق ها را توسعه بدهیم و در بخش کشاورزی و بخصوص اشتغال تأثیر بسزایی خواهد داشت.
آموزش برندینگ، مارکتینگ و بازار به زنان روستایی
خاوازی تصریح کرد: سال ۹۶ وزارت جهاد کشاورزی درگیر ظرفیت سازی و اموزش تسهیل گران و آموزش روستاییان شد که تلاش شد تا زنان روستایی با مفاهیم بازار آشنا گردند.
وی اضافه کرد: ازاین رو قراردادی با چند استاد ماهر دانشگاه در زمینه کار افرینی به امضا رسید به صورتی که ۷۰۰ نفر مربی در زمینه آموزش مارکتینگ، شناسایی بازار و برندینگ به زنان روستایی فعال شدند و الان برخی زنانی روستایی محصولات خویش را با بازرگانان خارجی مبادله می کنند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بدون اشتغال با وجود زیرساخت ها در کشور امکان حیات برای روستاییان میسر نیست و با عنایت به اختصاص منابع از صندوق توسعه ملی، مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان مربوط به اشتغال روستایی است که تا کنون ۱۲ هزار میلیارد تومان به ۲۲ هزار و ۴۵۰ روستا و ۴۴۳ شهر برای اجرای ۱۳۵ هزار طرح فعالیت روستایی پرداخت گردید تا باعث ایجاد اشتغال ۲۱۰ هزار نفر فراهم گردد.
وزیر تعاون اظهار داشت: دولت تدبیر و امید سهم اشتغال روستایی را از سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد افزایش داده و ۳۸ درصد کارآفرینان زنان روستایی هستند.منبع:

1399/07/29
00:41:15
5.0 / 5
1312
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد