پیشنهاد جدید برای شروط تردد خودرو ها در ایام آلوده پایتخت

پیشنهاد جدید برای شروط تردد خودرو ها در ایام آلوده پایتخت

به گزارش آبیاری مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران پیشنهاد كرد كه در ایام اضطرار آلودگی هوا داشتن معاینه فنی برتر به جای پلاك زوج و فرد معیار تردد خودرو ها قرار گیرد.


حسین مقدم در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت هوای آلاینده این روزهای تهران اظهار نمود: ۲۰ سال قبل برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در ۹ محور تدوین شد که در محور پنجم به بحث معاینه فنی دقیق و مستمر توجه ویژه ای شد که برپایه این محور معاینه فنی مکانیزه مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این که راهکار حل معضل آلودگی هوا چندین سال است که مشخص شده و هر وقت که هوا آلوده می شود باردیگر همه به ضرورت اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا تاکید می کنند، اظهار داشت: در این محورها علاوه بر توجه به معاینه فنی به ارتقاء تکنولوژی خودرو، توسعه حمل و نقل، ارتقاء سوخت و فرهنگ سازی هم توجه شده است که باید در مورد میزان موفقیت این راهکارها پرس وجو کرد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران در مورد وضعیت رفتن به مراکز معاینه فنی شهر تهران اظهار نمود: روزانه حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ خودرو به مراکز معاینه فنی رجوع می کنند که خوشبختانه شرایط نرمال می باشد و صف رجوع کنندگان نداریم.

مقدم با بیان این که میزان رجوع مردم به مراکز معاینه فنی در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مشابه سال قبل حدود چهار درصد افزایش داشته است، اظهار نمود: تا ۲۶ مهرماه سالجاری ۹۷۰ هزار و ۶۶۲ خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه نموده اند که از این تعداد حدود ۱۱۷ هزار و ۶۰۰ خودرو از تست گازهای خروجی مردود شدند اما ۹۵ درصدشان بعد از رفع ایراد توانستند معاینه فنی دریافت کنند و به عبارتی دیگر سهم مراکز معاینه فنی شهر تهران در کاهش آلودگی هوا اصلاح ۱۱۷ هزار خودرو بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال که بعنوان کارشناس چه راهکاری را می توان برای کاهش آلودگی هوا عرضه کرد، خاطرنشان کرد: قاعدتا اجرای همان ۹ محور کاهش آلودگی هوای تهران می تواند نقش موثری در رفع آلودگی هوای پایتخت داشته باشد، اما پیشنهاد ما این است که در ایام ناسالم و شرایط اضطرار تصمیمات به روزتری اتخاذ شود و تردد خودرو ها به جای آنکه برپایه پلاک خودرو باشد، برپایه میزان آلایندگی خودرو باشد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران افزود: پیشنهاد مشخص ما این است که در شرایط اضطرار، معاینه فنی برتر بعنوان یکی از شاخصهای تردد خودرو در سطح شهر مورد توجه قرار گیرد، چون که در سنوات گذشته صرفاً برپایه پلاک زوج و فرد خودرو ها می توانستند در ایام اضطرار در شهر تردد کنند، اما از این به بعد می توان یک راهکار اجرایی بهتری داشت یعنی کمیته اضطرار داشتن معاینه فنی برتر را شاخص تردد اعلام نماید.

وی با بیان این که این پیشنهاد در شهرداری تهران مطرح شده و بزودی به کمیته اضطرار آلودگی هوا تقدیم می شود، خاطرنشان کرد: سازمان محیط زیست هم از این پیشنهاد استقبال کرده هرچند که امیدواریم هوای تهران روزهای بدتری را تجربه نکند، اما خودرویی که معاینه فنی دارد حداقل آلایندگی را تولید می کند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران افزود: خودروی دارای معاینه فنی برتر الزاما به این معنا نیست که آلایندگی ندارد، بلکه آلایندگی آن کمتر است و به سطح استاندارد زمان تولیدش نزدیک است.
منبع:

1399/08/01
12:54:00
5.0 / 5
1401
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد