سمنان در تكاپوی جهش تولید و توسعه روغن زیتون

سمنان در تكاپوی جهش تولید و توسعه روغن زیتون

ایرنا- افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون، خودكفایی كشور در تامین روغن مصرفی داخل و بی نیازی از واردات مواد اولیه این نوع روغن را رقم می زند كه دراین زمینه سمنان از استان های پیشرو محسوب می شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، زیتون همچون محصولات مهم روغنی به حساب می آید که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسئولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خودرا در زمینه بهبود الگوی کشت در میان کشاورزان پیدا نکرده است و باید بیش از پیش در این حوزه اطلاع رسانی شود.
زیتون همچون محصولات راهبردی به حساب می آید که می تواند در حل مشکلات اقتصادی، بهبود معیشت کشاورزان و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد، اما توسعه کشت زیتون و ترغیب کشاورزان به این نوع کشت در کنار اطلاع رسانی، نیازمند حمایت و پشتیبانی است.
فواید زیتون و روغن زیتون در جهان اثبات شده و شناخته شده است و بر کسی پوشیده نیست که توسعه کشت زیتون می تواند برای کشور ارز آوری داشته باشد و در عین حال کشور در زمینه تامین مواد اولیه تولید روغن خود کفا کند.
زیتون یکی از پرکشت ترین میوه های جهان است و کشورهای مدیترانه ای بیشترین تولید این محصول یعنی نزدیک به ۹۵ درصد تولید جهانی را به خود اختصاص داده اند.
به گفته متخصصان، زیتون حاوی میزان زیادی روغن غیراشباع مونو، آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی گیاهی است که موجب کاهش کلسترول و خطر مبتلاشدن به سرطان می شود.
در گذشته زیتون نه فقط نشانی از صلح بلکه نمایان گر ثروت و وفور کشور بود و حتی به علت اهمیتش خداوند در قرآن مجید نیز بر آن قسم یاد کرده است و با عنایت به فواید پزشکی این محصول، می توان برای ارتقای سلامت جامعه به توسعه این محصول راهبردی تمرکز کرد.
از جمله چالش های پیش روی کشاورزان در توسعه کشت زیتون فقر دانش است و اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی بخشی به کشاورزان می تواند زمینه ساز توسعه کشت باشد.
وجود دلالان در بازار زیتون از دیگر چالش های پیش روی کشاورزان است که کمک و نگاه حمایتی ویژه به این بخش می تواند دست دلالان را کوتاه و کشاورزان را به توسعه کشت زیتون دلگرم کند.
وجود دلالان در بازار زیتون از دیگر چالش های پیش روی کشاورزان است که کمک و نگاه حمایتی ویژه به این بخش می تواند دست دلالان را کوتاه و کشاورزان را به توسعه کشت زیتون دلگرم کند. تصمیم گیری از طرف مدیریت کلان برای خرید تضمینی زیتون بعنوان محصول راهبردی در خودکفایی کشور در تامین مواد اولیه روغن نقشی مهم در ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون دارد.

زیتون محصول راهبردی در انتظار خرید تضمینی
به اعتقاد کشاورزانی که در زمینه کشت زیتون فعالیت دارند دولت بسته های حمایتی خوبی را برای این بخش درنظر گرفته است، اما به علت اینکه حمایت ها بموقع به دست کشاورز نمی رسد عملا کارایی ندارد و باید کمک ها و حمایت در زمان مناسب خود صورت گیرد.
نماینده استان سمنان در شورای ملی زیتون و عضو هیات رئیسه اتحادیه زیتون استان زیتون را محصولی دارای ارزش افزوده بالا می داند و اعتقاد دارد فقط لازم است کشاورز برای کشت زیتون عشق، عمل و علم را همراه داشته باشد.
غلامرضا شهسوار اظهار داشت: اگر فردی اراده کار داشته باشد کشت زیتون می تواند به بهبود معیشت و اشتغالزایی او کمک نماید.
این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران بیان نمود: در کشور درختان سه هزار ساله زیتون داریم که نشان از قدمت کشت زیتون در ایران دارد و توسعه کشت این میوه پرارزش می تواند به جهش تولید و خودکفایی کشور در واردات مواد اولیه تولید روغن کمک نماید.
وی افزود: شورای ملی زیتون در یک دهه قبل کار خودرا با ۱۰ عضو آغاز کرد که اتفاقا سه عضو آن از استان سمنان بود و الان این شورا ۸۰۰ عضو دارد و افزایش عضو در شورا نشان از ترغیب و علاقه مندی برای توسعه کشت زیتون در کشور دارد.
شهسواری خاطرنشان کرد: در اوایل توسعه کشت زیتون در کشور مردم اطلاع کمی از فواید آن و روغن زیتون آن داشتند به صورتی که سرانه مصرف در کشور به ازای هر یک نفر ۶۰ گرم بود در حالیکه در کشورهای اروپایی سرانه مصرف ۲ کیلوگرم بود، اما حالا با تلاش ها و اطلاع رسانی سرانه مصرف زیتون در کشور به ۹۰۰ گرم به ازای هر یک نفر رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: سرانه مصرف زیتون در کشور افزایش یافت و الان به جهت اینکه زیتون جایگاه واقعی خودرا در سفره خانوارها پیدا کند باید بیش از پیش در زمینه آگاهی بخشی کوشش کرد.
وی تصریح کرد: ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون با در نظر گرفتن بسته های حمایتی در کنار آگاهی بخشی به جامعه مساله مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد.
شهسواری تصریح کرد: در زمان حاضر دلالان و وجود واسطه عرصه فعالیت را برای زیتون کاران تنگ کرده است و انتظار می رود دولت با درنظر گرفتن رویکرد خرید تضمینی زیتون بعنوان محصول راهبردی برای تولید روغن به کشاورزان در کوتاه شدن دست دلال و توسعه کشت زیتون کمک کنند.
در زمان حاضر دلالان و وجود واسطه عرصه فعالیت را برای زیتون کاران تنگ کرده است و انتظار می رود دولت با درنظر گرفتن رویکرد خرید تضمینی زیتون بعنوان محصول راهبردی برای تولید روغن به کشاورزان در کوتاه شدن دست دلال و توسعه کشت زیتون کمک کنند. عضو هیات رئیسه اتحادیه زیتون استان سمنان تصریح کرد: توجه کمتر به کشت مکانیزه در کشت زیتون مساله مهمی است که باید در میان کشاورزان اطلاع رسانی شود چونکه مکانیزاسیون بخش زیادی از مشکلات کشاورزان را کم می کند.
وی با اشاره به اینکه منجیل و رودبار جزو سردمداران کشور در تولید زیتون هستند که هنوز هم در این مناطق کشت سنتی به چشم می ‎خورد، اضافه کرد: توجه به مکانیزه کردن در کشاورزی از ضایعات می کاهد.
وی افزود: دانش همراه عمل نقشی مهم در موفقیت در توسعه زیتون دارد و باید این مهم تقویت شود و بعنوان مثال هرس بموقع درخت زیتون نقشی مهم در افزایش باردهی دارد و باید کشاورز از نحوه و زمان هرس آگاهی داشته باشد.
شهسورای اظهار داشت: استحصال روغن از زیتون باید زمانی صورت گیرد که گوشت میوه زیتون مانند پوستش تیره شود، اما برخی به علت فقر دانش و نداشتن اطلاع کافی با برداشت نا به هنگام زیتون به خود خسارت وارد می کنند چونکه وقتی زیتون به خوبی رسیده نشود روغن استحصالی از کیفیت مرغوب برخوردار نخواهد بود و در نتیجه مشتری خودرا از دست می دهد.
این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران اظهار داشت: روغن زیتون در صورتیکه در دمای ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد و در جای تاریک نگهداری شود ماندگاری دارد.
وی افزود: استان سمنان در زمینه تولید زیتون در رده چهارم کشوری قرار دارد، اما پیشبینی می شود با افزایش برداشت محصول رتبه استان به جایگاه سوم ارتقا یابد و البته استان در زمینه عملکرد تولید زیتون در واحد سطح جزو استان های برتر کشور است.
این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران افزود: از زیتون تولیدی استان به علت نوع شرایط آب و هوایی، روغن مرغوب تری استحصال می شود چونکه در نواحی شرجی درخت زیتون در رشد میوه کمک می نماید و روغن استحصالی از زیتون این مناطق به علت اینکه که غذاگیری از ریشه هست غلیظ تر است.استان سمنان جزو استان های برتر از لحاظ عملکرد در واحد سطح
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: امسال برداشت ۱۲ هزار تن زیتون از بیش از پنج هزار هکتار باغ های استان پیشبینی می شود.
مهدی قرائیان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: وسعت باغ های زیتون استان سمنان پنج هزار و ۵۰۰هکتار است که از این وسعت چهارهزار و ۳۵۰ هکتار بارور و بقیه نهال است.
وی افزود: عملکرد برداشت زیتون در باغ های استان سمنان در حدود یک تن و ۹۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است که از لحاظ عملکرد در واحد سطح، جزو استان های برتر کشور است.
وی بیان نمود: باغ های زیتون استان سمنان در اثر سرمازدگی سال ۹۵ گرفتار لطمه شدید شد، اما حالا پس از گذشت چند سال این باغ ها باردیگر به حالت طبیعی باردهی خود بازگشته و پیشبینی می شود سال آینده میزان برداشت زیتون از امسال نیز بیشتر شود.
قرائیان خاطرنشان کرد: بیشترین وسعت باغ های زیتون مربوط به شهرستان های گرمسار، آرادان و سمنان است و ۶۰ درصد زیتون های برداشت شده از باغ های استان سمنان روغن کشی می شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: هشت کارگاه روغن کشی زیتون در استان سمنان وجود دارد که بر طبق میزان تولید جواب گو است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت هشت کارگاه فرآوری زیتون در استان سمنان روغن کشی ۲ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در ساعت است.
قرائیان تصریح کرد: افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون سبب خودکفایی کشور و تامین روغن مصرف داخلی می شود و امسال نزدیک به ۲۰۰ هکتار به وسعت باغ های زیتون در استان سمنان اضافه گردید.
وی تصریح کرد: بیشتر درختان زیتون کاشته شده در استان سمنان از رقم زیتون زرد و روغنی است که میزان میوه بر روی هر درخت در استان سمنان از میزان میوه بر روی درختان در استان های دیگر بیشتر است.
وی افزود: رقم آربکین بعنوان رقم مقاوم به سرما و زودبازده در بعضی مناطق استان سمنان کاشت می شود که در صورت عملکرد مطلوب کاشت این رقم نیز در استان افزایش خواهد یافت.
قرائیان تصریح کرد: رقم آربکین در صورت سرمازدگی از سال دوم باردیگر به بار می نشیند و که این مورد مزیت این رقم به حساب می آید.زیتون سازگار با شرایط آب و هوای سمنان
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: کم آب بر بودن و مقاومت در مقابل شرایط سخت مانند شوری آب، دیگر خاصیت این رقم زیتون به حساب می آید.
وی افزود: برخی افراد به اشتباه بر این باورند درخت زیتون رطوبت هوا را می گیرد و مناسب آب و هوای سمنان نیست، اما باید این افراد بدانند جذب آب از برگ درخت زیتون صورت نمی گیرد.
وی بیان نمود: رطوبت به برگ تمام درختان همچون درخت زیتون طراوت می بخشد، اما برگ زیتون رطوبت هوا را نمی گیرد.
وی اضافه کرد: با عنایت به سازگاری درخت زیتون با آب و هوای استان نقشی مهم در پیشگیری از فرسایش بادی دارد و تبخیر سطحی را می کاهد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: توسعه و کاشت درخت زیتون در افزایش بهره وری آب نقشی مهم دارد و جزو الگوی کشت استان سمنان به حساب می آید.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: ۱۵ تا ۲۰ درصد باغ های زیتون استان به روش مکانیزه آبیاری می شود.
وی افزود: درختان زیتون بسته به نوع خاک در هشت تا ۱۲ بار در سال نیاز به آبیاری به روش قطره ای دارد.
وی افزود: جهادکشاورزی استان سمنان به منظور ترغیب کشاورزان به توسعه باغ های زیتون کلاس های آموزشی برگزار می نماید و برای طرح های آزمایشی کمک هزینه پرداخت می کند.
قرائیان تصریح کرد: در استان سمنان باغ های زیتون معمولا در خاک های سنگلاخی و آهکی کاشته می شود که در این شرایط استفاده از کود شیمیایی و کود آلی برای تقویت درخت و افزایش باردهی امری ضروریست.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: هرس بموقع و اصولی و تغذیه درخت زیتون ۲ اصل مهم افزایش باردهی و سودآوری در باغ های زیتون است و کشاورزان کمتر به این مقوله مهم می پردازند.
زیتون با عنایت به نقشی که در ارتقای سلامت جامعه، تامین مواد اولیه روغن داخل و خودکفایی کشور دارد باید در شرایط فعلی توسعه این نوع کشت بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و کشاورزان با راهبری های مسئولان به سمت توسعه زیتون پیش روند.


1399/08/04
18:05:57
5.0 / 5
1505
تگها: آب , باغ , درخت , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد