نانوذرات در غذای طیور برای رشد و سلامت

نانوذرات در غذای طیور برای رشد و سلامت

آبیاری: نتایج یك پژوهش نشان میدهد كه افزودن نانوذرات روی پوششی از جنس اسیدآمینه به غذای مرغ ها به رشد بهتر آنها كمك كرده و هضم پذیری غذا را نیز بهبود می دهد. این مرغم ها از استخوان های قوی تر هم برخوردار شده اند.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ناتینگهام ترنت بریتانیا جهت بررسی تاثیر تغذیه طیور با نانومواد معدنی، آزمایش هایی را روی مرغ ها انجام دادند.
آن ها از نوعی نانومواد معدنی دارای پوششی از جنس اسید آمینه (نانوذرات روی) در خوراک مرغ ها استفاده کردند.
محققان دریافتند که این روش بطور واضح سبب افزایش وزن مرغ ها شده و مصرف خوراک جوجه های گوشتی را در مقایسه با زمانی که روی معدنی (zinc) استفاده می شود، افزایش داده است.
قابلیت هضم، بهبود یافته و در عین حال این رژیم غذایی تاثیر مثبت بر قدرت استخوان درشت داشته است، فاکتوری که برای مرغ های گوشتی اهمیت زیادی دارد.
نانوذرات به سبب ابعاد کوچکی که دارند از زیست فعالیت بالایی برخوردار می باشند به این معنا که بطور موثری به بدن منتقل می شوند و پوشاندن آنها با اسیدآمینه سبب جذب بهتر آنها می شود.
فلز روی تاثیر مثبت زیادی روی سلامت و رشد طیور دارد و یافتن روشی کم هزینه برای هضم آن برای مرغداران اهمیت زیادی دارد.
بسیاری از خوراک های طیور از گیاهان و حیوانات تامین می شود که حاوی روی هستند. اما معمولا مقادیر زیادی فیتات نیز در کنار روی وجود دارد که با اتصال به روی سبب کاهش جذب آن در سیستم گوارش می شود که این امر زیست فعالیت روی را در رژیم غذایی کم می کند.
پیش از این ثابت شده که کاهش روی سبب کندی رشد، کوتاه شدن و ضخیم شدن پاها می شود. امیلی برتون از دانشگاه ناتینگاه ترنت می گوید: روی چنان تاثیر مثبتی بر سلامت و رشد طیور دارد که یافتن روشی ارزان برای هضم بهتر آن بسیار عالی است.
گارث کیو، از پژوهشگران این پروژه می گوید: فناوری نانو به شکل گسترده ای در زمینه های مختلف از پزشکی گرفته تا مواد غذایی استفاده می شود. ما در این پروژه به دنبال رویکرد میان رشته ای بودیم که بتواند به تامین امنیت غذایی کمک نماید.منبع:

1399/08/05
23:08:28
5.0 / 5
1291
تگها: سلامت , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد