معاون وزیر جهاد كشاورزی:

كشاورزان نمونه سه برابر گندم بیشتر برداشت می كنند

كشاورزان نمونه سه برابر گندم بیشتر برداشت می كنند

به گزارش آبیاری رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اشاره كرد: كشاورزان نمونه عملكرد 12 تنی در هر هكتار دارند، در واقع سه برابر بیشاز از متوسط كشوری برداشت دارند.


به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « کامبیز سوداگر » در هشتمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست پایدار که به شکل مجازی برگزار شد، اضافه کرد: متوسط عملکرد گندم در کشور چهارتن در هکتار است، در سایر محصولات مانند سیب، انار و غیره نیز تفاوت فاحش بین میانگین عملکرد و عملکرد حداکثری کشاورزان نمونه وجود دارد.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، فرسایش خاک را نیز از دیگر مشکلات بخش کشاورزی عنوان نمود و اضافه کرد: امروز در حفظ منابع پایدار تولید، عملکرد در هکتار محصولات و درآمد کشاورزان باید بیشتر تلاش شود.
وی اشاره کرد: تلاش هایی در این ارتباط انجام شده و در سال های گذشته افزایش عملکرد در هکتار در تولید محصولات کشاورزی را داشتیم، اما در مقایسه با کشورهای مشابه، کشاورزان ما در بعضی از حوزه ها باید پیشرفت کنند.
بازرگان درباره علت پیشرفت نداشتن کشاورزان در بعضی از حوزه های کشاورزی، اظهار داشت: بررسی در دانشگاه ها نشان میدهد که در دانش کشاورزی مشکلی وجود ندارد و متوسطه دانش ما از نظر دانش فارغ التحصیلان، ظرفیت دانشگاهی و اساتید پاسخگو است و با فاکتورهای مورد نظر دنیا نیز قابل مقایسه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، حلقه گم شده ارتباط بین اندیشمندان و بهره برداران را ترویج بیان کرد و تصریح کرد: حلقه انتقال دانش بسیار مهمست و باید به آن اهمیت داده شود.
وی با اعلان اینکه در نظام نوآوری محوریت را با متخصص ترویج می دانند، اضافه کرد: وظیفه اصلی وزارت جهاد کشاورزی ترویج، نوآوری و انتقال دانش به بهره برداران است و بنظر می رسد کارهای زیادی در این بخش امکان انجام شدن دارد.
بازرگان با اعلان اینکه شرایط اقتصادی عوض شده و معیارهای لحاظ شده برای تولید محصولات کشاورزی تغییر یافته است، اظهار داشت: ضرورت ارتقای کشاورزی دانش بنیان بیشتر شده و یکی از حلقه های گم شده این مساله ترویج است؛ باید به این مساله و جایگاه آن در سازمان های مختلف اهمیت بیشتری داده شود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی قبل از این گفته بود، دستیابی در خیلی از پتانسیل های کشاورزی همچون عملکرد تولید سه تا چهار برابری کشاورزان نمونه در بخش زراعت، هشت تا ۹ برابری در بخش باغبانی و دو تا سه برابری در تولید ماهی و میگو نسبت به متوسط عملکرد کشور بدست آمده است.
کاظم خاوازی اضافه کرد: امروز با به کارگیری آخرین یافته های علمی و همین طور دانش بومی کشاورزان پیشرو محقق شده است و انتظار می رود این رویه تداوم یابد.منبع:

1399/08/08
23:16:42
5.0 / 5
1502
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد