خرس سیاه آسیایی قربانی تخریب زیستگاه و شكار بی رویه

خرس سیاه آسیایی قربانی تخریب زیستگاه و شكار بی رویه

به گزارش آبیاری خرس سیاه آسیایی كه در گویش بلوچی به «مَم» یا «هرس» معروف است دارای ارزش های زیستی، زیبایی شناختی، علمی و آموزشی است اما در زمره گونه های درخطر انقراض كشور قرار دارد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، خرس سیاه که به آن خرس سیاه بلوچی هم گفته می شود عموما در مناطق جنگلی به خصوص در نواحی تپه ماهوری و کوهستانی در ارتفاعات ۵۰۰ متر تا ۲۷۰۰ زیست می کند و در استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان با تراکم بسیار پایین یافت می شود.

خرس سیاه آسیایی معمولا به تنهایی زیست می کند و عموما شبگرد است. غذای آن گیاه داز، خرما، زیتون، میوه، مواد گیاهی، حشرات و لاشه است و گاهی اوقات حتی به شکار جانوران هم می پردازد.

در برخی مناطق طی زمستان در غارها و شکاف صخره ها می خوابد و اواخر بهار جفتگیری می کند. توله ها در زمستان به دنیا می آیند و هر خرس ماده بین یک تا سه توله به دنیا می آورد و توله ها تا ۱.۵ ماه بعد از ترک لانه شیر می خورند و حدود ۲ دو سال همراه با مادر هستند. ماده ها در سن سه سالگی قادر به زادآوری می شوند.

طول بدن خرس سیاه آسیایی۱۳۰ تا ۱۹۰ سانتیمتر، طول دم ۷ تا ۱۰ سانتیمتر و ارتفاع بدن آنها ۹۰ سانتیمتر و رنگ بدن آنها عموما سیاه رنگ با پوزه و گوش های روشن تر است. مشخصه آنها وجود نوار سفید رنگ به شکل هفت روی سینه است.

خرس سیاه به منظور زندگی روی درخت سازگار شده است و چنگال های تیز دست و پا طوری قرار گرفته اند که به بالارفتن او از درخت کمک می کنند. روی درخت، شاخه ها را زیر خود قرار می دهند و ازاین رو نمایه های شبه "آشیانه" یکی از علائم مهم حضور آنها در هر منطقه است.

خرس سیاه آسیایی برپایه قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه های درخطر انقراض است و تخریب و جزیره ای شدن زیستگاه ها، شکار و زنده گیری توله ها از مهمترین عوامل ازبین رفتن این گوشتخوار در ایران به حساب می آید.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، درمورد این گوشتخوار کمتر مطالعه شده و حفاظت از آن در محدوده پراکنش محدود آن نیازمند برنامه ریزی و اقدامات جدی است و بر مبنای اعلام سازمان محیط زیست تکه تکه شدن زیستگاه، بهره برداری از جنگل ها برای زغالگیری، معدن کاوی، راه اندازی جاده های روستایی و شهری و چرای بی رویه مهمترین عوامل تخریب زیستگاه خرس سیاه است.

منبع:

1399/08/09
14:03:32
5.0 / 5
1543
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد