شكست جهان برای حفاظت از تنوع زیستی طی 10 سال گذشته

شكست جهان برای حفاظت از تنوع زیستی طی 10 سال گذشته

درحالی سال ۲۰۲۰ میلادی رو به پایان است كه اهداف كنوانسیون آیچی برای حفاظت از تنوع زیستی كره زمین - كه برای اجرا تا سال ۲۰۲۰ میلادی تدوین شده بود - توفیق چندانی نداشته است و حتی می توان اظهار داشت كه كشورهای مختلف موفق به اجرای ۱۴ هدف از ۲۰ هدف تعیین شده نشدند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا کنوانسیون آیچی در سال ۲۰۱۰ اهداف ۱۰ ساله ای را با سرفصل های حفظ تنوع زیستی برای اجرا در کشورهای مختلف جهان تدوین کرد تا به تنوع زیستی کره زمین بیشتر از پیش صدمه وارد نشود ولی اکنون بررسی اقدامات انجام شده در کشورهای مختلف نشان داده است که متاسفانه جهان برای حفاظت از تنوع زیستی طی ۱۰ سال گذشته موفق نبوده است.

اسکندر زند - مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور - درباره بعضی از اقدامات ایران و کشورهای دیگر در جهت حفظ تنوع زیستی و رسیدن به اهداف کنوانسیون آیچی با ایسنا گفت و گو کرده که در ادامه به بعضی از آنها اشاره شده است:

*در مجموع کنوانسیون آیچی ۲۰ هدف را برای حفظ تنوع زیستی در جهان برگزیده بود که طی ۱۰ سال گذشته تنها شش هدف پیشرفت خوبی در جهان داشتند و متاسفانه کشورهای مختلف در اجرای ۱۴ هدف موفق نبودند.

*براساس گزارش تنوع زیستی آیچی، یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در جهان - از ۸.۵ میلیون گونه شناخته شده - درمعرض خطر انقراض هستند.

*تاکنون شش دوره انقراض روی کره زمین داشته ایم که در دوره ششم که زمان حال است، انسان بعنوان مهمترین عامل انقراض گونه های گیاهی و جانوری شناخته شده است.

*درحال حاضر سرعت انقراض گونه های مختلف در یک میلیون سال ۱۰ برابر شده است. به عبارتی در هر یک میلیون سال ۱۰۰ گونه منقرض می شود که وضعیت خوبی برای جهان نیست.

*بر اساس اهداف آیچی قرار بود تا سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از وسعت سواحل دریایی در کشورها بعنوان منطقه حفاظت شده شناخته شوند اما درحال حاضر این رقم در ایران حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است.

*کاهش آلودگی ها ازجمله آلودگی های حاصل از مازاد مواد غذایی و آلودگی های پلاستیکی از اهداف دیگر کنوانسیون آیچی بود که برخی کشورها همچون ایران در این حوزه توفیق زیادی نداشتند.

*بر اساس این گزارش افزایش سطح آگاهی عمومی درباره لزوم حفظ تنوع زیستی و افزایش وسعت مناطق حفاظت شده در جهان ازجمله اهدافی است که طی ۱۰ سال گذشته در کشورهای مختلف ازجمله ایران پیشرفت خوبی داشته است.

*اهداف جهانی برای حفظ تنوع زیستی طی ۱۰ سال آینده باید بلندپروازانه تر تدوین و با حمایت های بیشتری اجرایی شود. درغیر این صورت تنوع زیستی در دنیا با سرعت زیادی رو به زوال خواهد رفت.

منبع:

1399/08/16
12:09:36
5.0 / 5
1248
تگها: آلودگی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد