اختصاصی آبیاری ؛

حدود ۲ میلیون اصله نهال برای زراعت چوب در مازندران تولید می شود

حدود ۲ میلیون اصله نهال برای زراعت چوب در مازندران تولید می شود

آبیاری: معاون امور جنگل اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر اظهار داشت كه به دنبال امضای تفاهم نامه با نهالستان های بخش خصوصی حدود 2 میلیون اصله نهال تولید و طی سال جاری و سال آینده برای اجرای طرح زراعت چوب آماده توزیع می شود.


رحمت علیزاده جیرکل روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که این نهال ها به صورت رایگان در اختیار مردم و نهادهایی قرار می گیرد که در طرح زراعت چوب مشارکت دارند.
وی اظهار داشت که برای اجرای طرح زراعت چوب در مازندران نیاز به کاشت حدود ۶ میلیون اصله نهال است که باید توسط بخش خصوصی، ارگان های نظامی و انتظامی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق جلگه ای و جنگلی کشت شود.
این مسئول اظهار داشت که یک میلیون اصله از نهال ها طبق قرار دادی که بسته شد امسال تولید و آماده توزیع می شود و یک میلیون بقیه هم برای سال آینده خواهد بود.
وی همین طور از کوشش برای متقاعد کردن روستاییان جهت فعال شدن در زراعت چوب آگاهی داد و افزود که برای اولین قرار شد نهال گونه هایی مانند نهال زرشک، ولیک و گردو نیز به صورت رایگان در اختیار روستاییان قرار گیرد.
علیزاده جیرکل زمان توزیع نهال برای بسط زراعت چوب را اسفند ماه امسال اعلام نمود.
وی سهم منابع طبیعی غرب مازندران در اجرای طرح زراعت چوب را حدود ۱۰۰ هکتار اعلام نمود و اظهار داشت که تا حالا حدود ۴۰۰ هکتار اراضی مستثنیات اشخاص در نقاط روستایی مرزن آباد چالوس و حدود ۳۰۰ هکتار اراضی ملی که قابلیت اجرای این طرح را دارند، شناسایی شده است.
معاون منابع طبیعی منطقه نوشهر اضافه کرد: بیشترین تلاش مسئولان این منطقه برای رونق بخشی به طرح زراعت چوب تمرکز روی قطعات ۱۰ هکتاری است که حدود ۹۵۳ قطعه وجود دارد.
وی مساحت این عرصه را حدود ۸۰ هزار هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: از سال ۱۳۵۲ این اراضی با هدف تامین چوب صنایع چوبی و کاغذ برای کاشت درختان سریع الرشد و همین طور کشت درختان مرکبات، کیوی و برنج واگذار شد ولی انجام کار به مدت حدود نیم قرن مورد غفلت قرار گرفت تا این که حالا احیای آنها در دستور کار قرار گرفت.
مازندران دارای دو اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یکی غرب مازندران به مرکزیت نوشهر و دیگری به مرکزیت ساری است. اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران –نوشهربیش از ۳۰۰ هزار هکتار جنگل را در غرب مازندران تحت پوشش دارد.
برابر قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در اجرای طرح زراعت چوب تعهد دارد با بهره بردن از توان بخش خصوصی تا اختتام این برنامه حدود ۷۵ هزار هکتار از اراضی جنگلی و جلگه ای در کشور را با کشت گونه های "صنوبر" و "اوکالیپتوس "نهال کاری کند.
همسو با اجرای قانون پنج ساله ششم توسعه و نیز طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال، دولت مکلف شد تا بمنظور اشتغالزایی، تامین چوب صنایع چوبی و حفظ جنگل ها، طرح زراعت چوب را اجرا نماید و بر این اساس سهم استان مازندران برابر دستورالعمل اجرای طرح چهار هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این مقدار، حدود ۱۰۰ هکتار آن باید در غرب مازندران اجرا شود.
منبع:

1399/08/22
20:28:22
5.0 / 5
1361
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد