اختصاصی آبیاری؛

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از ۲ و نیم تن عبور كرد

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از ۲ و نیم تن عبور كرد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اظهار داشت: 2 هزار و 546 كیلو گرم زعفران كشاورزان این استان در قالب خرید حمایتی از طرف دولت خریداری شد.


ایرج ناصری مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: این مقدار زعفران از آغاز رسمی خرید حمایتی این محصول در ۱۴ آبان ماه جاری تا حالا در امتداد سیاستهای حمایتی دولت و برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی در این استان خریداری شده است.
وی با اشاره به اینکه الان ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران خیز استان خراسان رضوی خرید این محصول را بر عهده دارند افزود: باتوجه به این که هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از اُفت بیش از حد قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است حجم خرید، مد نظر نیست و فقط پشتیبانی از کشاورز و جلوگیری از اُفت قیمت مورد توجه است.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اظهار داشت: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، پشتیبانی از زعفرانکاران خُرد است و در این راستا سقف خرید زعفران از هر زعفران کار ۱۰ کیلوگرم است.
ناصری مقدم اضافه کرد: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می گیرد افزود: در شیوه نخست، زعفران کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبارهای بورس معرفی شده و می توانند زعفران خودرا سپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند و وام دریافت نمایند.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اظهار داشت: در این روش، زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی به صورت امانت است و کشاورزان می توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و نیز پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خودرا تحویل بگیرند و به فروش برسانند.
ناصری مقدم اضافه کرد: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خودرا تحویل این سازمان می دهند و بعد از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک فهرست، معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خودرا دریافت و ۷۰ درصد باقی مانده را ظرف سه ماه دریافت می کنند.
وی افزود: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خودرا تحویل بگیرند.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اظهار داشت: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری به فروش رسید، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق پشتیبانی از کشاورزان واریز می شود تا سبب پشتیبانی از کشاورزان شود.
پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی بیش از ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.
۱۲۹ هزار بهره بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در عرصه تولید زعفران فعالیت دارند.


1399/08/26
15:32:42
5.0 / 5
1301
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد