صید با قلاب، ظرفیتی برای افزایش اشتغال در سواحل مكران

صید با قلاب، ظرفیتی برای افزایش اشتغال در سواحل مكران

آبیاری: ایرنا- صید با قلاب یا لانگ لاین ظرفیتی مهم برای افزایش تولید و اشتغال در سواحل جنوب سیستان و بلوچستان است؛ ضمن اینكه بازارپسندی، سودآوری، انتخاب صیددلخواه، بالابردن كیفیت آن، حفظ ذخایر آبزیان و اشتغال هزاران نفر همچون اهداف مهم صدور مجوز صید با این روش به شمار می آید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا صید با قلاب از سیاست ها و روش های مورد حمایت و استقبال سازمان شیلات ایران است که در این روش صید ماهی بصورت انتخابی انجام شده و بعد از انجام خون گیری و سردسازی در شناور با بالاترین کیفیت به ساحل انتقال می یابد.
این عامل زمینه ساز مصرف تازه خوری ماهی در خیلی از کشورها و همچون ایران اسلامی به ویژه استان سیستان وبلوچستان شده و این نوع ماهی با قیمت بالایی خریداری و عرضه می شود.
با برنامه ریزی انجام شده در چند سال اخیر از طرف سازمان شیلات ایران و برگزاری کارگاه های آموزشی صید با قلاب و با بهره بردن از تجارب معتمدین و مروجین جامعه صیادی و بازدید منظم کارشناسان اداره کل شیلات گام های مهمی برای ترویج این روش صید برداشته شده است.
استفاده از تجارب مروجان صیادی کشورهای صاحب تکنولوژی صید لانگ لاین(صید با قلاب) به ویژه ژاپن، اندونزی و کره جنوبی از برنامه های این اداره کل است و تا حالا گام های مهم و اساسی در زمینه ترویج این روش در استان سیستان وبلوچستان برداشته شده است.
پیرو مصوبه کمیته صید شیلات ایران مجوز صید با قلاب برای شناورهای متقاضی صادر می شود تا افراد بومی منطقه بتوانند برای ترویج و توسعه این روش صید ورود کنند.
امیدواریم با حضور این نوع شناورها و قابلیت صید پیشرفته شاهد افزایش کیفیت و کمیت صید استحصالی از اقیانوس هند باشیم.
۷۰ فروند لنج به روش لانگ لاین(صید با قلاب) در سواحل استان فعالیت دارند
معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینک تعداد ۷۰ فروند لنج به روش صید با قلاب فعالیت داشته و هر لنج حدود ۲۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال و حدود ۱۶۰ تن سالانه صید می کند.
عطاالله رئیسی اضافه کرد: هم اینک صید لانگ لاین با شناورهای صیادی استان افزایش قابل توجهی داشته و روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تن ماهی در بنادر صیادی این استان تخلیه و روانه بازار می شود.
وی با اعلان اینکه ماهی صید شده توسط قلاب از کیفیت و بازارپسندی خوبی برخوردار است، اشاره کرد: سازمان شیلات ایران برای ترویج این روش صید کوشش های زیادی انجام داده است و صیادان از هزینه های فراوان تور ماهیگیری رهایی پیدا می کنند.
معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان اظهار داشت: استفاده از ظرفیت دریا می تواند منجر به اشتغالزایی هزاران نفر شود و توسعه و آبادانی منطقه را به دنبال دارد.
رئیسی افزود: روش رشته قلاب طویل یکی از روش های بسیار مفید و مورد تاکید سازمان شیلات و این اداره کل است و باتوجه به این ضرورت کارگاه های آموزشی با همکاری موسسه آموزش عالی علمی کاربردی و مهارتی جهاد کشاورزی و سازمان شیلات ایران برای صید با قلاب برگزار شده است.
معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان افزود: صید با قلاب به ویژه صید رشته قلاب طویل (لانگ لاین) همچون روش های صید انتخابی شمرده می شود که مورد سفارش سازمان های بین المللی مثل سازمان خوار و بار کشاورزی جهانی (فائو) و کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند بوده که ضمن انجام صید انتخابی و کاهش صید ضمنی، منجر به حفظ کیفیت و ارتقا ارزش افزوده محصولات صید شده می شود.
رئیسی با اعلان اینکه بر طبق آخرین آمارهای استخراج شده یکهزار و ۲۶۵ فروند قایق فایبرگلاس، ۱۶۳ فروند قایق چوبی، ۴۳۶ فروند لنج یخی و ۵۲۴ فروند لنج سردخانه دار با ۲۱ هزار و ۷۸۱ نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب ۳۴ تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند، اشاره کرد: امیدواریم روش صید با قلاب روز به روز بیشتر شود تا شاهد توسعه اشتغال و افزایش تولید با کیفیت ماهی در سواحل مکران باشیم.
ارائه تسهیلات ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی به شناورهایی که روش صید با قلاب را انتخاب کنند
معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان اضافه کرد: به قایق دارانی که صیدشان را به روش صید با قلاب تغییر دهند برای خرید ادوات صید قلاب تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و لنج داران نیز تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات اعطا می شود.
وی بیان کرد: جلسات مختلفی با مسئولان کشور همچون بنیاد برکت جهت بررسی راهکارهای حل مشکلات صیادان و تعاونی های صیادی برگزار شده که بنیاد برکت دراین زمینه پیشگام شده و این اقدام مورد قدردانی است.
وی خواهان همکاری بیشتر بنیاد برکت برای توانمندسازی تعاونیها شد و اضافه کرد: این بنیاد درباب اعطای تسهیلات برای ایجاد اشتغال و تولید در سواحل مکران اعلام آمادگی کرده است.
معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان بیان کرد: کار معرفی افراد واجد شرایط اعطا تسهیلات بوسیله اتحادیه تعاونی های صیادی استان سیستان و بلوچستان و با نظارت اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان انجام می گیرد.
وی از تمامی کارخانجات فراوری، سرمایه گذاران بخش خصوصی و سایر افراد و شرکت هایی که تمایل به خرید و عمل آوری اینگونه از ماهیان دارند، درخواست نمود که جهت سرمایه گذاری در این بخش به معاونت صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات استان مراجعه کنند.
برگزاری دوره آموزشی برای صید به روش لانگ لاین
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز گفت: دوره های آموزشی صید با قلاب باتوجه به سیاست های اداره کل شیلات استان و سازمان شیلات ایران در خصوص استفاده از روش های نوین صید در امر صیادی جهت آشنایی با روش های نوین همچون صید لانگ لاین، فواید و محاسن این روش صید و همین طور معایب روش های سنتی گوشگیر با تور برگزار شده است.
محمد شهلی بر اضافه کرد: همچون اهداف و مزیت های استفاده از این روش صید می توان به کیفیت ماهیان صید شده، مقرون به صرفه بودن این روش و همین طور مدیریت صید پایدار، حفظ منابع آبزیان، کاهش میزان صید ضمنی نسبت به روش صید سنتی و اختصاصی بودن روش صید اشاره نمود.
وی اظهار داشت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و همه گیری آن این دوره های آموزشی با رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک با تعداد محدود نفرات از صیادان منطقه انجام شد که نقش مهمی در آگاه سازی صیادان داشته است.
وی بیان کرد: برگزاری دوره آموزشی تخصصی آشنایی با روش صید لانگ لاین مکانیزه با حضور مسوول بخش ارزیابی ذخایر مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور چابهار بعنوان مدرس دوره، خالد نیازی مروج روش صید لانگ لاین، کارشناسان معاونت صید و بنادر ماهیگیری و مالکین شناورهای صید لانگ لاین خیلی مفید واقع شده و می تواند به ترویج این امر کمک نماید.
وی اشاره کرد: یکی از این دوره ها برای آن دسته از مالکان شناورهای کلاس لنج که مجوز صید به روش لانگ لاین را از اداره کل شیلات استان دریافت کرده اند، به صورت نظریه و عملی انجام شد.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان یکی از اهداف برگزاری این دوره بیان تجربیات و مشکلات عملی صیادان در هنگام عملیات صید با روش لانگ لاین و یافتن راهکارها و ارائه پیشنهادات مناسب در جهت رفع مشکلات عنوان نمود.
شهلی بر اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلات صیدلانگ لاین عدم بازاریابی مناسب محصولات صید شده، قیمت گذاری غیرمنصفانه محصولات و همین طور وجود موانع در زمینه صادرات است که امیدواریم در آینده نزدیک با همکاری همه دستگاه های مرتبط این مشکلات مرتفع شود.
وی اظهار داشت: ۱۱ بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل تیس، شهرکنارک، رمین، زرآباد، پزم، هفت تیر شهر چابهار، بریس، گواتر، جُد، تنگ و پسابندر و ۶ شهرک و ناحیه صنعتی با بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی صنایع شیلاتی در جنوب سیستان و بلوچستان فعال می باشند.
وی افزود: صیادان سیستان وبلوچستان سالانه ۳۱ درصد صید کل کشور، ۳۶ درصد صید آبهای جنوب کشور و ۲۰ درصد کل تولید آبزیان کشور (صید و آبزی پروری) را انجام می دهند که این فعالیت ها چابهار، کنارک ودشتیاری را در رتبه دوم صید در اقیانوس هند پس از اندونزی و رتبه اول صید در غرب اقیانوس هند قرار داده است.
وی اشاره کرد: صیادان چابهار، دشتیاری و کنارک همین طور با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صید در بین استانهای جنوبی، ۴۰ درصد سهم صید ایران و تامین بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و به سزایی در اشتغالزایی و اقتصاد کشور ایفا می کنند.منبع:

1399/08/28
23:35:56
5.0 / 5
1444
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد