محموله كمك های تجهیزاتی برای مقابله با ملخ صحرایی در ایران

محموله كمك های تجهیزاتی برای مقابله با ملخ صحرایی در ایران

به گزارش آبیاری سازمان خواربار و كشاورزی (فائو) ملل متحد اعلام نمود: چهارمین محموله از تجهیزات كنترل ملخ صحرایی شامل سم پاش را به منظور تقویت ظرفیت ملی ایران برای مقابله با گسترش این آفت مهاجر، دراختیار سازمان حفظ نباتات قرارداد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دفتر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) در ایران، این سازمان در قالب اقدام های بین منطقه ای خود در پشتیبانی از کنترل آفت ملخ های صحرایی در پنج کشور پاکستان، کنیا، اوگاندا، اتیوپی و جمهوری اسلامی ایران، چهارمین محوله از تجهیزات کنترل آفت را تحویل سازمان حفظ نباتات کشورمان داد.
براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر نمایندگی فائو در ایران، این محموله شامل ۲۸ دستگاه سمپاش با کاربرد فرمولاسیون غلظت خیلی کم به ارزش تقریبی دو میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان است.
کمک تجهیزاتی مزبور که از جانب دولت جمهوری خلق چین تأمین مالی شده، بخشی از همکاری گسترده تر فائو و چین معروف به «پروژه برنامه مشترک همکاریهای جنوب-جنوب فائو-چین برای پشتیبانی از اقدام جهانی فائو در زمینه کنترل ملخ های صحرایی» است. هدف این پروژه مهار گسترش ملخ های صحرایی در کشورهای هدف از راه به اشتراک گذاشتن فناوری های مدرن، تکنیک های مؤثر و راهکارهای تأییدشده برای کنترل این آفت است.
فائو در حال اجرای یک پروژه برنامه همکاریهای فنی دیگر در ایران به منظور کمک به سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با این آفت مهاجر است. در قالب این پروژه، فائو دانش و مهارت های فنی و همینطور تجهیزات لازم را برای تشخیص، رهگیری، پایش، گزارش دهی و پاسخ دهی سریع به ریزش ملخ های صحرایی در کشور، در اختیار طرف ایرانی قرار می دهد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سال گذشته در تاریخ ۳۰ بهمن هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور مشاهده شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.
ملخ های صحرایی در راه حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ ها در راه عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با عنایت به قدرت تخریبی بالایی که دارند سبب قحطی در منطقه مورد هجوم می شوند.
سال ۹۷ مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد.منبع:

1399/09/03
14:01:14
5.0 / 5
1284
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد