وزیر جهاد كشاورزی تاكید كرد:

ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای كاهش خسارت زایی انواع مخاطرات كشاورزی

ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای كاهش خسارت زایی انواع مخاطرات كشاورزی

وزیر جهاد كشاورزی در نامه ای به مدیران ارشد ستادی و استانی این وزارتخانه بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای كاهش خسارت زایی انواع مخاطرات در بخش كشاورزی تاكید نمود.


به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «کاظم خاوازی» این نامه را در اجرای مواد ۱۳ و ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور و نظر به اهمیت و حساسیت ویژه پدیده تغییر اقلیم و افزایش فراوانی و شدت وقوع انواع مخاطرات اقلیمی ابلاغ نمود.
وی در این نامه خواهان پایش به هنگام مخاطرات جوی و اعلام اخطار بموقع به همه ذی نفعان و جامعه هدف بخش کشاورزی در همه سطوح (با هماهنگی ادارات کل هواشناسی استان)، بررسی، شناسایی و اولویت بخشی اقدامات پیشگیرانه در مناطق صدمه پذیر و پرخطر هر یک از مخاطرات، سیل، سرمازدگی، یخبندان، خشکسالی، زلزله، آفات، امراض و سایر مخاطرات شد.
خاوازی در این نامه پیشبینی، تأمین، تدارک، توزیع و به کارگیری تجهیزات، نهاده ها، سوخت و سایر نیازهای اضطراری برای مدیریت شرایط بحران ناشی از وقوع احتمالی هر یک از مخاطرات را خواهان شد و بر سازماندهی جهت استفاده به هنگام از ظرفیت تشکل ها، اتحادیه ها، تعاونی ها و بخش های خصوصی در مدیریت بحران هر یک از مخاطرات در چارچوب سیستم های قابل هدایت، نظارت و ارزیابی به هنگام تصریح کرد.
وی بر اتخاذ تدابیر لازم برای ایمن سازی زیرساخت ها و واحدهای تولیدی بخش کشاورزی بخصوص در مقابل بحران وقوع احتمالی مخاطرات زلزله و سیل تصریح کرد و اضافه کرد: گسترش بیمه پایه و فراگیر اراضی زراعی، باغی و واحدهای تولیدی کشاورزی بخصوص در مناطق صدمه پذیر و پرخطر ناشی از وقوع احتمالی هر یک از مخاطرات فاجعه بار (سیل، سرمازدگی، زلزله و غیره) مورد تاکید است.
برپایه این گزارش، پیشبینی و آمادگی همه جانبه برای کمک رسانی به هنگام به عشایر بخصوص در شرایط وقوع بحران های سیل و سایر مخاطرات اقلیمی، استفاده بموقع از تکنولوژی های جدید و دانش روز جهت ارزیابی سریع، دقیق و با قابلیت تعیین دقیق محل، نوع واحد، نام بهره بردار و میزان خسارت و با هدف دستیابی به قابلیت اعلام آن، ظرف ۲۴ ساعت از زمان وقوع مخاطره به دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، اولویت بخشی به اجرای بموقع دوره های آموزشی، ترویجی و طرح های تحقیقاتی موثر در کاهش میزان خسارت زایی هر یک از مخاطرات و اجرای مستمر رزمایش های شهرستانی و استانی برای تقویت آمادگی ها و هماهنگی های درون بخشی و فرابخشی در مدیریت ریسک و بحران و مخاطرات بخش کشاورزی از دیگر خواسته های وزیر جهاد کشاورزی بود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، طبق آمارها در سال ۹۸ میزان تولیدات بخش کشاورزی به بیشتر از ۱۲۳ میلیون تن رسید که از این میزان تولید ۸۳.۵ میلیون تن در ارتباط با بخش زراعی، ۲۳ میلیون تن باغی، ۱۵.۶ میلیون تن دام و طیور، یک میلیون و ۲۸ هزارتن آبزی پروری و شیلات است که سهم شاغلان بخش کشاورزی ۱۷.۸ درصد افزایش یافته است.
براساس آمارها پیشبینی می شود در سال ۹۹ میزان تولیدات کشاورزی به بیشتر از ۱۲۸ میلیون تن برسد. این درحالی است که میزان تولیدات بخش کشاورزی در سال ۹۲ بیشتر از ۹۶ میلیون تن بوده است.منبع:

1399/09/06
20:08:50
5.0 / 5
1285
تگها: آب , اقلیم , ایمن , باغ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد