45 هزار هكتار از اراضی كشور به شهرك های كشاورزی اختصاص یافت

45 هزار هكتار از اراضی كشور به شهرك های كشاورزی اختصاص یافت

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت شهرك های كشاورزی وزارت جهادكشاورزی اظهار داشت: تابحال افزون بر ۴۵ هزار هكتار از اراضی ملی و دولتی كشور برای راه اندازی شهرك های كشاورزی اختصاص یافته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، علی اشرف منصوری شامگاه دوشنبه در جلسه پیگیری مشکلات شهرک های کشاورزی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: از این وسعت اراضی در نظر گرفته شده افزون بر ۹هزار هکتار به سرمایه گذاران واگذار شده است که افزون بر ۹۵درصد ان در ۲سال گذشته بوده است.
به گفته وی، ۹هزار هکتار اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک های کشاورزی به صورت دقیق و کارشناسی شده است بگونه ای که امکان سوءاستفاده در زمین خواران و رهاسازی وجود ندارد.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهادکشاورزی، از فسخ قرارداد یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک های کشاورزی که در انجام تعهدات قانونی در زمان کوتاه واگذاری موفق نبودند، اطلاع داد و تصریح کرد: هم اینک هفت هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی در اختیار سرمایه گذاران است که حدود ۶هزار هکتار آن در حال ساخت و یا بهره برداری نهایی است.
وی، بیشتر فعالیت شهرک های کشاورزی بوجود آمده در سطح کشور را در بخش شیلات و آبزی پروری، دامپروی، پرورش طیور و ایجاد گلخانه دانست و خاطرنشان کرد: به علت زودبازده بودن این شهرک ها امکان برگشت همه سرمایه در کمتر از سه سال میسر است.
منصوری، شهرک های کشاورزی را بهترین گزینه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی دانست و اظهار داشت: دولت دوازدهم مصمم است به صورت مستمر به سرمایه گذاران در این عرصه خدمات رسانی کند.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی، بهترین راهکار برای افزایش بهره وری منابع آب و خاک را توسعه گلخانه ها اعلام نمود و اضافه کرد: با توسعه واحدهای گلخانه ای در شهرک های کشاورزی زمینه اشتغال برای ۲۵ نفر در هر هکتار وجود دارد.
منصوری، ضمن اشاره به اینکه این بستر برای سرمایه گذاران در بخش کشاورزی در دولت دوازدهم فراهم است، اضافه کرد: ایجاد این شهرک ها نقشی در تأمین امنیت غذایی کشور و کمک به تولیدات داخلی و صادرات خواهد داشت.
به گفته وی، به دنبال جلسه ای با کمیسیون کشاورزی، آب و آبخیزداری مجلس شورای اسلامی قرار شد با توسعه شهرک های کشاورزی، آنها علاوه بر حضور در عرصه داخلی در عرصه های جهانی هم نقش داشته باشند، ازاین رو طرح یک فوریتی برای کمک به توسعه شهرک های کشاورزی و رفع موانع تنظیم و به مجلس عرضه شده که در حال بررسی این مورد هستند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت شهرک های کشاورزی کشور به منظور بررسی مشکلات و موانع موجود در ایجاد شهرکهای کشاورزی در استان و مکان یابی و ارزیابی اراضی ۳۰ هکتاری شهرک کشاورزی منطقه سفید دشت بروجن و ۵۱ هکتاری شهر گهرو شهرستان کیار و شهرستان خانمیرزا به این استان سفر کرده بود.
منبع:

1399/09/11
13:32:44
5.0 / 5
1151
تگها: آب , خدمات , سفر , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد