رییس مركز مكانیزاسیون كشاورزی:

۵۶ طرح فناورانه مكانیزاسیون كشاورزی بررسی گردید

۵۶ طرح فناورانه مكانیزاسیون كشاورزی بررسی گردید

به گزارش آبیاری رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی اظهار داشت: در قالب تفاهم نامه مشترك میان وزارت جهاد كشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵۶ طرح فناورانه مكانیزاسیون كشاورزی بررسی گردید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «کامبیز عباسی» در اینباره اضافه کرد: در قالب تفاهم نامه مشترک میان وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در چارچوب کار گروه مکانیزاسیون، ماشین های کشاورزی و کشاورزی دقیق، تعداد ۵۶ طرح فنآورانه این بخش مورد بررسی قرار گرفت.
وی اظهارداشت: از این تعداد، ۱۸ طرح مورد تصویب اولیه و هشت طرح مورد تصویب نهایی در جهت تکمیل بومی سازی و توسعه تکنولوژی های جدید در فرآیند تولید محصولات کشاورزی قرار دارد که از آن جمله می توان به ساخت ماشین برداشت گیاهان دارویی، تجهیزات پرورش ماهی در قفس، برداشت زیتون، برداشت حبوبات و اتوماسیون هوشمند شیردوشی اشاره نمود.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفت، به صورتی که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محور اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال ۹۲ تابحال به تدریج هفت خط اعتباری به این بخش اختصاص یافته است.
خط نخست اعتباری در سال ۹۲ به ظرفیت هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، خط دوم به میزان هشت هزار میلیارد ریال در سال ۹۳، خط سوم در سال ۹۴ به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری چهارم در سال ۹۵ به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری پنجم در سال ۹۶ به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری ششم در سال ۹۷ به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال و خط اعتباری هفتم پارسال به مبلغ یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.
آمارها نشان داده است سالیانه ۲۵ هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد. بعد از چند دهه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی کشور به ۱.۶۵ اسب بخار در هکتار رسیده و مقرر است این رقم به ۲.۱ اسب بخار افزایش یابد.منبع:

1399/09/12
23:29:28
5.0 / 5
1161
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد