وزیر جهادكشاورزی:

میزان مصرف روغن در كشور از متوسط جهانی بیشتر است

میزان مصرف روغن در كشور از متوسط جهانی بیشتر است

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: یکی از مشکل های کشور مصرف بی رویه است بخصوص در مصرف روغن از متوسط میزان مصرف جهانی خیلی بیشتر مصرف داریم.


به گزارش پنج شنبه شب مرکز خبر حوزه کاظم خاوازی در دیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: در نگاه اول بخش کشاورزی از جهت تولید و امنیت غذایی بسیار مهم می باشد و از نظر تأمین گندم مورد نیاز کشور عملا خودکفا هستیم.
وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: کشورها همه به جهت اینکه امنیت بیشتری داشته باشند ذخایر راهبردی را گردآوری می کنند گندم یکی از این ذخایر راهبردی است که کشور ما از این نظر هیچ گونه مشکلی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در کشور ما ۶ میلیون هکتار کشت گندم وجود دارد که از این میان ۲ میلیون هکتار به صورت کشت آبی و ۴ میلیون به صورت کشت دیم است.
خاوازی اظهار داشت: اما در مورد برخی گیاهان مانند دانه های روغنی عقب افتادگی داریم چونکه گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور است زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی گردد.
وی اضافه کرد: بدین منظور در حال جایگزین کردن گیاه کاملیا با کلزا هستیم تا این مشکل را تا حد زیادی حل نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در مورد مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و میگو از نظر تولید مشکل خاصی نداریم اما برای تأمین مواد خوراکی آنها که از خارج از کشور وارد می شوند گرفتار محدودیت هستیم و به سختی آنها را تأمین می نماییم.
خاوازی بیان داشت: همین وابستگی به نهاده های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ گوشت مرغ در کشور شده است چون که ذرت و کنجاله باید با هم به مصرف مرغداری ها برسد و کنجاله از خارج از کشور وارد می گردد گرفتار این مشکل شده ایم.
وی اضافه کرد: ذرت و کنجاله هر ۲ جایگزین های مناسبی دارند که ما می خواهیم برای جایگزینی ذرت از ارزن استفاده نماییم.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: گیاه ارزن در کشور ما که دارای شرایط آب و هوایی نیمه خشک است به خوبی قابل کشت است.
وی اظهار داشت: در مجموع به جز وابستگی به نهاده های دامی و کمبود دانه های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.
وزیر جهاد بیان داشت: به جهت مقابله با قاچاق دام، تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر است تا به این وسیله از از خروج دام از کشور جلوگیری به عمل آید.
وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه در مسافرت غیررسمی خود به قم ضمن دیدار با چند تن از مراجع تقلید نسبت به توسعه واحدهای گلخانه ای، سیستم های آبیاری تحت فشار و طرح های جهش تولید در بخش کشاورزی استان قم قول مساعد داد./


1399/09/14
12:34:50
5.0 / 5
1191
تگها: آب , كشاورزی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد