چوب زنی كرونا در بازارهای ماهی مازندران

چوب زنی كرونا در بازارهای ماهی مازندران

بازارهای ماهی فروشان که قدمتی طولانی در اقتصاد و معیشت مردم مازندران به خصوص ساحل نشینان دارند، این روزها به علت چله فصل صید و شلوغی مشتریان به یکی از اماکن خطر آفرین برای انتقال ویروس کرونا تبدیل گشته اند.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مازندران در هفته های اخیر حال خوبی از لحاظ شیوع کرونا ندارد به صورتی که حتی طرح جامع محدودیت های کرونایی هم نتوانسته مانع از گسترش ویروس کرونا شود و به اعتقاد کارشاسنان این طرح فقط توانسته سرعت آنرا بکاهد تا در کوتاه مدت به پیک خود همانند اردیبهشت ماه و تیر ماه نرسد.
با وجود تداوم قرمزی وضعیت کرونایی مازندران و افزایش مناطق قرمز از سه شهرستان به پنج شهرستان، هنوز مشکلات بازار پرندگان و ترافیک مشتریان لاشه بی جان میهمانان زمستان گذر حل نشده که این روزها شاهد برگزاری مراسم تجمعی چوب زنی در بازارهای ماهی فروشان هستیم.
چوب زنی یا همان حراج محصولات تازه به دست آمده یکی از سنت های دیرینه بازار ماهی فروشان ساحل نشینان خزر در مازندران است که قدمت آن شاید به صدها سال برسد. اما چوب زنی بعنوان یک مراسم تجمعی در کنار دیگر رفتار عادی انگار مردم، به بستری مناسب برای توسعه ویروس کرونا تبدیل گشته است.
چوب زنی در بازار ماهی به شکلی همانند بازار بورس این کسب و کار در یک قالب سنتی تر است، به صورتی که هر روز صیادان ماهیان تازه صید شده را به بازار آورده و شخصی با نام " چوب دار" به مانند مزایده بر ماهی ها قیمت گذاری کرده و هر کس قیمت بالاتری عرضه کند چه مشتری گذری و چه کسبه بازار ماهیان را از آن خود خواهد نمود.
مراسم چوب زنی که معمولا در ساعات اولیه روز و در مرکز بازار انجام می شود با حضور جمعیت کثیری از کسبه بازار و همینطور مشتریان گذری همراه می باشد که می تواند انتقال ویروس را سرعت بخشد. در ایام اخیر حتی برخی مردم در گقت و گو با خبرنگار ایرنا و فضای مجازی از تجمع بازارهای ماهی انتقاد کردند و آنرا مصداق مدیریت نادرست محدودیت های کرونایی دانستند.
مراسم چوب زنی(حراج) بازار ماهی فریدونکنار مازندران


منبع:

1399/09/21
13:09:05
5.0 / 5
1331
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد