ابتلای پرندگان تلف شده در دریاچه چیتگر به آنفلوآنزا تایید نشد

ابتلای پرندگان تلف شده در دریاچه چیتگر به آنفلوآنزا تایید نشد

به گزارش آبیاری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماریهای ویروسی خطرناک پرندگان است که معمولا در فصل مهاجرت پرندگان بوسیله پرندگان مهاجر منتقل می شود. طی هفته های گذشته گزارش هایی در خصوص مشاهده این بیماری در سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی موجب افزایش نگرانی ها از گسترش این بیماری و مشاهده آن در استان های دیگر کشور شده است. رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به مشاهده چند بال پرنده مهاجر تلف شده در دریاچه چیتگر اظهار داشت: سازمان دامپزشکی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بعنوان عامل مرگ این پرندگان تایید نکرده است.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه تا حالا هیچ مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده یا گزارش نشده است، اظهار نمود: در هفته گذشته ۳ مورد تلفات پرندگان مهاجر را در دریاچه چیتگر تهران شاهد بودیم که آنرا به سرعت به سازمان دامپزشکی اعلام کردیم تا از این پرندگان نمونه برداری کنند.

وی افزود: سازمان دامپزشکی بر طبق آزمایشات و بررسی های انجام شده اعلام نمود که تنیجه نمونه ها درباره ابتلای پرندگان تلف شده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است.

کرمی با اشاره به افزایش حساسیت ها در گشت و پایش محل های تجمع پرندگان مهاجر از اوایل پاییز هر سال اشاره کرد: دریاچه چیتگر یکی از محل های تجمع برخی گونه از پرندگان مهاجر است که در این فصل مورد بازدید و نظارت از طرف اداره حفاظت محیط زیست تهران قرار می گیرد و ما به محض مشاهده چند مورد تلفات در این منطقه این مساله را به دامپزشکی اعلام می نماییم تا در اسرع وقت در محل حاضر شوند و از لاشه پرندگان نمونه برداری کنند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره علل احتمالی تلفات پرندگان مهاجر در دریاچه چیتگر اظهار داشت: دلیلهای مختلفی ممکنست منجربه به مرگ این پرندگان شده باشد البته به احتمال زیاد این پرندگان به سبب طولانی بودن مسیر پرواز یا تغذیه نامناسب ضعیف و در نهایت تلف شده بودند.

کرمی در آخر صحبت های خود اشاره کرد: اگر موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده، گزارش و تایید گردد، پروتکل های بهداشتی سازمان دامپزشکی اجرائی و رعایت می شود.

منبع:

1399/09/25
22:43:48
5.0 / 5
1356
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد