در گفت وگو با آبیاری مطرح شد:

افزایش درآمد كشاورزان با توسعه شركتهای سهامی زراعی

افزایش درآمد كشاورزان با توسعه شركتهای سهامی زراعی

به گزارش آبیاری مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیتهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران با اشاره به اینکه بیشتر از ۸۵ درصد اراضی کشاورزی ایران خرده مالکی است، اظهار داشت: توسعه شرکتهای سهامی زراعی باعث افزایش درآمدزایی کشاورزان می شود.


«سید غلامحسین طباطبایی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: حالا ۳۲ شرکت سهامی زراعی تاسیس شده که از این تعداد ۲۵ مورد وارد عملیات بهره برداری شده اند که البته پنج شرکت، قدیمی هستند.
مدیرعامل شرکت سهامی زراعی کارهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران اظهارداشت: این تعداد شرکت نزدیک ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و تعداد قابل توجهی کشاورز خرده مالک را در ۱۲ استان همچون خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اصفهان، گلستان، ایلام، فارس، آذربایجان غربی و خوزستان تحت پوشش قرار داده است.
به گفته وی، حالا ۴۰ درصد شرکت های سهامی زراعی در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تمرکز دارند.
تاسیس ۵۰ شرکت سهامی زراعی تا آخر سال ۱۴۰۰
طباطبایی اشاره کرد: طبق برنامه ریزی با وزارت جهاد کشاورزی مقرر است تا آخر سال آینده (۱۴۰۰) با امکان سنجی و مکان یابی برخی مناطق، تعداد شرکت های سهامی زراعی به ۵۰ شرکت در سطح ۱۵۰ هزار هکتار برسد که می تواند در درآمدزایی کشاورزان موثر باشد.
معافیت ۱۰ ساله مالیاتی شرکتها
وی اظهار داشت: طبق اساسنامه شرکت های سهامی زراعی، تولیدکنندگان این شرکتها طی مدت ۱۰ سال از معافیت مالیاتی و عوارض و هرگونه پرداختی در اساسنامه شرکت برخوردار می باشند.
مدیرعامل شرکت سهامی زراعی کارهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران افزود: اما آنچه دولت باید برای توسعه این شرکتها مدنظر قرار دهد کمبود نیروی انسانی برای هدایت و تشکیل شرکت هاست، چونکه ما تعداد انگشت شماری نیرو داریم که بتوانند مدل شرکت های سهامی زراعی را تحلیل و توضیح دهند.
کشاورز مالک اصلی زمین و آب
وی افزود: آنچه که کشاورزان را در تشکیل شرکت های سهامی زراعی می ترساند حق مالکیت و حاکمیت بر زمین است که باید تاکید کنم مالکیت در آب و زمین در شرکت های سهامی زراعی محفوظ است و در اختیار کشاورزان قرار دارد تنها حق استفاده از زمین از شکل انفرادی در مجمع عمومی به جمع واگذار می شود که چه محصولی و چه موقع بکارند و چه زمان محصول را برداشت و بفروشند.
طباطبایی با اشاره به اینکه توسعه شرکت های سهامی زراعی برای فرزندان کشاورزان هم در ایجاد اشتغالزایی موثر است، اضافه کرد: بطوریکه با تشکیل واحدهای مختلف زنجیره همچون صنایع تبدیلی و فراوری فرزندران کشاورزان می توانند مشغول کار شوند.
مدیرعامل شرکت سهامی زراعی کارهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران افزود: همانگونه که دنیای پیشرفته کشاورزی مسیرهای دیگری در پیش گرفته و به نتیجه رسیده اگر ما بخواهیم در کشاورزی پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم باید از رویه های گذشته تا حد زیادی فاصله بگیریم و از لحاظ کمیت و کیفیت نیاز غذایی کشور را افزایش دهیم.
به گفته وی، به سبب افزایش جمعیت و ارتقای توقعات مردم و همینطور محدودیت منابع پایه چون آب و خاک، باید بتوانیم محصول رقابت پذیر با کشورهای همسایه و حتی دنیا تولید نماییم چونکه حالا تولیدات ما از لحاظ قیمت و کیفیت قابل رقابت نیست.
طباطبایی اشاره کرد: در سال جهش تولید برای افزایش تولید، تولید محصول سالم، افزایش راندمان و ارتقای بخش کشاورزی نیازمند استفاده از پایه های اصلاح نژادی گیاهی و دامی و کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی هستیم.
بالا بودن هزینه های کارگری
مدیرعامل شرکت سهامی زراعی کارهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران با تاکید براینکه حالا کشاورزان ما در اوج برداشت اغلب محصولات مهم با کمبود کارگر روبرو هستند، اظهار داشت: بطوریکه هزینه برداشت محصول گاه برابر با هزینه های کاشت و داشت و در بعضی موارد حتی بیشتر از ارزش محصول می شود که به نفع کشاورز نیست، بدین سبب تولیدکننده، محصول را در زمین رها می کند چون صرفه اقتصادی ندارد.
وی اضافه کرد: برای جلوگیری از چنین مسائلی توسعه مکانیزاسیون برداشت محصول، صنایع تبدیلی و فرآوری، ایجاد سردخانه ها، سیلوها و حمل و نقل سرد اهمیت دارد که با توسعه شرکت های سهامی زراعی عملیاتی می شود که همین مورد باعث افزایش مدت زمان محصولات کشاورزی شود.
طباطبایی با اعلان اینکه مدیریت مطلوب تولید در قالب توسعه شرکت های سهامی زراعی عملیاتی می شود، اظهارداشت: در طول چهار تا ۵ دهه گذشته ساده ترین نوع شرکت های تعاونی تولید با تعداد و وسعت زیاد بوجود آمد، اما عمق نفوذ مدیریتی در این شرکتها محدود است به سبب اینکه در ده ها و صدها عضو شرکت تعاونی تولید یک همسانی فکری و عملیاتی صورت نمی گیرد بنا بر این همه با هم نمی توانند به صورت همزمان عملیات کاشت و برداشت انجام دهند.
وی افزود: حتی تعاونی های تولید فرآیند بازاریابی و فروش متمرکزی ندارند بدین سبب این بنگاه ها نمی توانند به کشاورزان خرد و پراکنده کمک کنند.
این مقام صنفی قدمت شرکت های سهامی زراعی را ۵۰ سال عنوان کردو اضافه کرد: اعمال مدیریت در شرکت های سهامی زراعی به سبب فرآیند عملیات زنجیره ای به شکل ۱۰۰ درصد است.
به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، پیش از پیروی انقلاب اسلامی شرکت های سهامی زراعی تاسیس شد و در ابتدای انقلاب ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش ۹۳ شرکت سهامی زراعی بود اما به سبب اساسنامه، این شرکتها به تدریج منحل شدند و تعداد پنج شرکت باقی ماند که هنوز به فعالیت خود ادامه می دهند.
سال ۱۳۸۴ تشکیل شرکت های سهامی زراعی به تصویب هیات وزیران رسید و اساسنامه این شرکتها در سال ۱۳۹۰ بروز رسانی شد که حالا در هر شرکت حداقل ۱۰۰ نفر کارمند فعالیت دارند.منبع:

1399/09/29
14:54:46
5.0 / 5
1140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد