معاون محیط زیست خطاب به شورای شهر:

هوا را سیاسی نكنید

هوا را سیاسی نكنید

به گزارش آبیاری به دنبال انتقاد برخی اعضای شورای شهر تهران از سازمان حفاظت محیط زیست به علت آلودگی هوای پایتخت، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: خوب است که اعضای شورای شهر بعنوان نمایندگان مردم اعلام کنند که در چند سال گذشته چه اقدامی برای کاهش آلودگی هوای پایتخت انجام داده اند؟ برای مثال آیا شورای شهر تهران بودجه ای را برای نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها مختص کرده است یا خیر؟به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا روز گذشته (۳۰ آذر) زهرا نژاد بهرام - عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران - ضمن تاکید بر ضرورت پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد چرایی آلودگی هوا اظهار کرده بود که این سازمان مسئول اصلی هوای پاک است اما می بینیم که در صدد توجیه برمی آید و از مردم انتظار دارند. باید بگویم این سازمان هیچگاه پاسخگو نیست و به دغدغه های نمایندگان در پارلمان محلی توجه نکرده و هیچگاه پاسخ نداده است اما ما توقع داریم که به انتظار از مردم برای کاهش آلودگی آخر دهد.

مسعود تجریشی در گفت و گو با ایسنا ضمن انتقاد از شورای شهر تهران، اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست همواره پاسخگوی دغدغه ها در زمینه آلودگی هوا بوده و برنامه هایی را برای دستگاههای اجرایی کشور مشخص کرده است. شورای شهر تهران به سادگی می تواند با پیگیری از اداره کل محیط زیست استان تهران، محیط زیست شهرداری تهران و یا حتی شرکت کنترل کیفیت هوا از برنامه های ما برای کنترل آلودگی هوا آگاه شود. بهرحال تاکید بر این است که شورای شهر متشکل از نمایندگان منتخب مردم است و نباید محفلی سیاسی باشد. از طرفی مساله آلودگی هوا هم موضوعی مردمی است و نباید با آن برخوردهای سیاسی شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات اخیر سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا در کشور خاطرنشان کرد: این سازمان با همکاری دستگاههای مختلفی ازجمله شهرداری ها، وزارت کشور، وزارت نیرو و... سیاهه انتشار آلودگی شهر تهران و چند کلانشهر دیگر کشور را تدوین، وظایف دستگاههای مختلف را در جهت کاهش آلودگی هوا مشخص، میزان اثربخشی برنامه های مختلف و بودجه های مورد نیاز را تعیین کرده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ازنظر من سازمان محیط زیست بعنوان دستگاه ناظر حتی فراتر از مسئولیت های قانونی خود برای مدیریت آلودگی هوا عمل کرده است، اظهار داشت: ما مسئولیت خویش را بسیار سنگین می دانیم و سلامت مردم برای ما مهم می باشد. خوب است که اعضای شورای شهر بعنوان نمایندگان مردم اعلام کنند که در چند سال گذشته چه اقدامی برای کاهش آلودگی هوای پایتخت انجام داده اند؟

تجریشی در ادامه ضمن اشاره به اینکه این شورا تابحال برنامه ای برای مدیریت یا کنترل آلودگی هوا به ما عرضه نداده است، اظهار نمود: برای مثال آیا شورای شهر تهران بودجه ای را برای نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها اختصاص داده است؟ برنامه این شورا برای بازسازی و نوسازی اتوبوس های تهران بر مبنای قانون هوای پاک، تابحال چه بوده است؟

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در زمینه اجرای قانون هوای پاک سازمان حفاظت محیط زیست ناظر است و باید گزارش دهد که دستگاههای مختلف چه اقداماتی را در جهت اجرای این قانون انجام داده اند. ازاین رو سامانه ای را طراحی و تمام شاخصهای عملکرد برای دستگاه مختلف در زمینه اجرای قانون هوای پاک را در آن قرار داده و امتیازبندی کرده ایم.

به گفته وی گزارش عملکرد دستگاههای مختلف کشور طی شش ماهه ابتدایی سال جاری در زمینه اجرای قانون هوای پاک تهیه و برای اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - هم ارسال شده است.
صدا و سیما به وظایفش بر مبنای قانون هوای پاک عمل نکرده است
تجریشی با تکیه بر اینکه از هر دستگاهی باید برپایه وظایف همان دستگاه پرسش شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از دستگاه ها باوجود اینکه وظایف مهمی برای اجرای قانون هوای پاک دارند اما به این وظایف عمل نمی کنند و پاسخ ما را هم برای تکمیل گزارش دستگاه ها نداده اند. برای مثال صدا و سیما که وظیفه مهمی در جهت آموزش و فرهنگسازی دارد، در این حوزه مشارکتی نکرده است. حتی ما مجدد به این سازمان نامه زده و از آنها پرسیده ایم که در جهت وظایف قانونی خود چه اقداماتی انجام داده اید.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ما باید از عملکرد دستگاه ها برای اجرای قانون هوای پاک آگاه باشیم تا بتوانیم اطلاع رسانی های لازم را انجام دهیم، اظهار نمود: می خواهیم تا انتهای سال جاری گزارشی از عملکرد دستگاههای مختلف در این حوزه تهیه و بررسی نماییم که بعد از یک سال از اجرایی شدن قانون هوای پاک کجای مسیر ایستاده ایم؟

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، طی سال ۹۷ اعضای شورای شهر تهران به خرید فیلتر دوده از محل اوراق مشارکت رای ندادند و مبحث "خرید فیلتر دوده " از ردیف این اعتبار حذف شد. عدم نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها سبب می شود که خروجی خودرو های دیزل بدون هیچ گونه پالایشی وارد حلق مردم شود. علاوه بر این همواره به شورای تهران به علت عدم اختصاص تسهیلات و اعتبار برای نوسازی اتوبوس ها انتقاداتی وجود داشت. تجریشی پیش از این هم اظهار کرده بود که شورای شهر تهران نه تنها بودجه فیلتر دوده را حذف نمود بلکه از اختصاص تسهیلات و اعتبار برای نوسازی اتوبوس ها هم خودداری کرد. متاسفانه هم اکنون هیچ گزینه ای برای اجرای مصوبات و قانون هوای پاک در تهران وجود ندارد که مطمئن باشیم که این تحرکات در کاهش آلودگی هوای تهران اثرگذار خواهد بود چون شورای شهر تهران هیچ برنامه ای برای این امر عرضه نداده و شهرداری تهران هم هیچ بودجه ای اختصاص نداده است.

منبع:

1399/10/02
14:09:19
5.0 / 5
1106
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد