معاون وزیر جهاد كشاورزی:

كرمان پرچمدار تولید پسته در كشور است

كرمان پرچمدار تولید پسته در كشور است

به گزارش آبیاری معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه کرمان پرچمدار تولید پسته در کشور است اظهار داشت: باغبانی در این استان مزیت نسبی در کشور دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، کامبیز سوداگر روز چهارشنبه در دیدار با استاندار کرمان اضافه کرد: تناژ محصولات زراعی در کشور بیشتر باغبانی است اما محصولات باغبانی باتوجه به جایگاه صادراتی و ارزش افزوده ای که دارند، مزیت نسبی ویژه ای برای کشور دارد.
وی افزود: زعفران، پسته، زرشک و عناب همچون محصولاتی هستند که جایگاه ویژه ای در صادرات دارند و استان کرمان دراین زمینه دارای اهمیت ویژه ای است.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همین طور با اشاره به اینکه موسسه سرم سازی رازی با پنج شعبه که یکی از آنها در کرمان قرار دارد از افتخارات کشور است اشاره کرد: شعبه موسسه تحقیقات سرم سازی رازی حدود ۸۰ درصد واکسن دام و طیور و حتی قسمتی از واکسن انسانی را تولید می کند.
وی گفت: مجموعه تحقیقاتی کالبدی در وزارت جهاد کشاورزی مانند سایر وزارتخانه ها وجود دارد که در این مجموعه حدود ۹ هزار نفر در کل کشور مشغول به فعالیت هستند و حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر اعضای هیات علمی دارد.
بازرگان با اعلان اینکه ۲۰ موسسه و ۳۴ مرکز تحقیقات در حوزه های مختلف در استان های کشور به راه افتاده است اشاره کرد: در این مراکز همکاریهای مناسبی برای پیشبرد اهداف استانها صورت می گیرد.
وی افزود: همین طور دراین زمینه همکاریهای خوبی با دانشگاهیان صورت گرفته است که البته مجموعه تحقیقاتی که در حوزه کشاورزی انجام می شود باید پیشرو باشد و نوگرایی در آن صورت گیرد.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: نوگرایی در تحقیقات کشاورزی را وابسته به امکانات، تجهیزات و اراضی است و پژوهش باید نوگرا باشد، بدین سبب برای تحقق این امر نیازمند تجهیزات و امکانات نو هستیم.
وی همگرایی در تخصص ها را مهم ترین راهکار بهبود وضعیت صادرات دانست و بیان کرد: بازارهای هدف صادراتی باید با بررسی و در نظر گرفتن سلایق تقویت شود تا ارزآوری خوبی برای کشور به ارمغان آورد.منبع:

1399/10/03
22:03:38
5.0 / 5
1215
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد