استاندار همدان:

افت سطح آب های زیرزمینی در استان كنترل شده است

افت سطح آب های زیرزمینی در استان كنترل شده است

به گزارش آبیاری همدان _ ایرنا _ استاندار همدان اظهار داشت: با اجرای طرح های کلیدی همچون نصب کنتور هوشمند و مسدود کردن چاه های غیرمجاز در استان از افت سطح آب های زیرزمینی جلوگیری شده به نحوی که در دشت های نهاوند، اسدآباد و ملایر هم سطح آب در منابع زمینی افزایش یافته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، سیدسعید شاهرخی شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اضافه کرد: طراحی سامانه ای برای گزارش گیری از تخلفاتی که در مناطق مختلف روی می دهد در پیشگیری از افت آب های زیر زمینی استان بسیار موثر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهمی که در جهت تحقق سازگاری با کم آبی در مقیاس استانی انجام شده، تغییر الگوی کشت و نحوه بهره برداری از آب در استان همدان است.
شاهرخی اضافه کرد: بیشتر از ۹۰درصد اراضی مستعد کشاورزی استان همدان زیر پوشش آبیاری نوین و مکانیزه قرار دارند که می تواند نقش بسزایی در سازگاری با کم آبی داشته باشد.
وی عنوان کرد: به منظور حفظ منابع آب در چارچوب طرح تعادل بخشی اقدامات خوبی در این استان انجام شده و برای نمونه با استفاده از پساب شهر همدان آب مورد نیاز نیروگاه مفتح تأمین شده است.
استاندار همدان افزود: با اجرای حدود ۴۴ کیلومتر خط لوله، پساب شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح منتقل شده و با انسداد ۲۰ حلقه چاه موجود در نیروگاه ۱۲ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است.
شاهرخی اضافه کرد: همینطور از محل پساب شهر همدان ۶۳۰ هزار مترمکعب آب مورد نیاز پتروشیمی هگمتانه تأمین و ۲ حلقه چاه موجود در این محل هم بلا استفاده شد.
استاندار همدان، دستور پرارزش وزیر نیرو در خصوص تأمین سه میلیون متر مکعب آب مورد نیاز منطقه ویژه جهان آباد از پساب شهر همدان را راهی برای رفع مشکلات آبی موجود در دشت کبودرآهنگ دانست.
وی عنوان کرد: شرکت آب منطقه ای استان همدان پنج هزار و ۱۳۰ کنتور در چاه های منطقه نصب کرده و بر میزان برداشت آب این چاه ها نظارت دقیق و مستمر دارد.
شاهرخی تصریح کرد: در صورت نگاه برنامه محور، بطور حتم از آب بعنوان مایه حیات در بخش آشامیدنی و مصارف کشاورزی و صنعتی به صورت بهینه مصرف می شود.
وی اظهار داشت: در برنامه عملکرد سه ساله استان همدان تغییر الگوی کشت، نحوه بهره برداری از آب و خاک برنامه ریزی شده که با فراز و نشیب های مختلف این برنامه در حال اجراست.
استاندار همدان اضافه کرد: سالانه ایجاد ۷۰ هکتار گلخانه در این استان پیشبینی شده در حالیکه تنها در شهر کرفس ۳۰۰ هکتار گلخانه در حال اجرا می باشد.
شاهرخی با تکیه بر لزوم پیشگیری از حفر چاه های غیرمجاز، اضافه کرد: با عملیاتی کردن طرح های در دست اجرا، دشت کبودرآهنگ را از نابودی کامل نجات دادیم.
وی عنوان کرد: برنامه ای تحت عنوان سازگاری با کم آبی تدوین شده که به معنای بهترین استفاده و بهره وری از منابع آب و خاک است و در این راستا مسئولان درصدد بالا بردن بهره وری آب و خاک هستند.
تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و صمت و سازمان های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۶ به تصویب هیات وزیران رسید.
هدف از تشکیل این کارگروه که متعاقباً سازمان هواشناسی کشور هم به آن افزوده شد، هماهنگی و انسجام در برنامه های سازگاری با کم آبی در سطح کشور و متعادل سازی منابع و مصارف آب بوده است.منبع:

1399/10/11
00:52:41
5.0 / 5
1168
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد