وزیر جهاد كشاورزی:

كشت گیاهان دارویی در سیستان و بلوچستان ۳۵۰ درصد رشد داشته است

كشت گیاهان دارویی در سیستان و بلوچستان ۳۵۰ درصد رشد داشته است

به گزارش آبیاری ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: کشت گیاهان دارویی در سیستان و بلوچستان از سال 92تا کنون 350 درصد رشد داشته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا کاظم خاوازی روز پنجشنبه در نشست اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان که با حضور معاون اول رئیس جمهوری در زابل انجام شد اظهارداشت: گستردگی و تنوع اقلیمی، امکان کشت خارج فصل گیاهان دارویی در هوای آزاد، نیروی کار فراوان و ارزان، فراهم بودن زمینه تولید محصولات سالم و ارگانیک، سهولت مبادلات تجاری و صادرات محصول، برخورداری از پیشینه کهن و پویا در طب سنتی همچون مزیت های نسبی این استان در زمینه گیاهان دارویی شمرده می شود.
وی ادامه داد: خصوصیاتی همچون توقع پایین، سازگاری با انواع تنش ها و شرایط سخت محیطی حاکم بر اقلیم سیستان و بلوچستان، ارزش قابل توجه اقتصادی و نیز قابلیت اشتغالزایی در زیربخش های مختلف تولید، بسته بندی، بازاررسانی و صنایع تبدیلی، گیاهان دارویی را به گزینه ای مطلوب برای گنجاندن در الگوی کشت مناطق مختلف استان تبدیل نموده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح آبیاری با لوله به ۴۶ هزار هکتار از مزارع منطقه سیستان اظهار داشت: این طرح بعنوان بزرگترین طرح بخش کشاورزی دارای دستاورهای بزرگی برای مردم منطقه است.
وی افزود: بمنظور بهره برداری طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان تغییر الگوی کشت مورد توجه بوده به طوریکه در اولین مرحله آن بحث آموزش مورد توجه قرار گرفته است.
خاوازی اضافه کرد: در این راستا قطعه ۱۰۵ هکتاری برای گندم، ۱۰ هکتار گیاهان دارویی، ۱۰۰ هکتار انگور و ۱۰۰ هکتار محصولات جالیزی تدارک دیده شده و در قالب آن برنامه های آموزشی مورد توجه قرار دارد.
وی با اعلان اینکه محدودیتی در زمینه سامانه های نوین آبیاری وجود ندارد اضافه کرد: این وزارتخانه با همه امکانات آماده راه اندازی سامانه های نوین آبیاری در مزارع سیستان و بلوچستان بنا به درخواست کشاورزان است.
وزیر جهادکشاورزی اشاره کرد: مقرر شده بمنظور استفاده از ظرفیت های سیستان و بلوچستان سرمایه گذاران را برای بازدید از منطقه جهت شناخت قابلیت ها در بخش گیاهان گرمسیری، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی همراهی نماییم.
منبع:

1399/10/19
22:56:50
0.0 / 5
1487
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد